Skąd się biorą dzieci – to jedno z trudniejszych pytań, które prędzej czy później padnie z ust twojego dziecka. Wielu rodziców unika odpowiedzi, zmienia temat albo wymyśla niestworzone bajki. Jak wytłumaczyć maluchowi, skąd się biorą dzieci, ale w taki sposób, by nie wywołać w nim żadnych uprzedzeń?
Reklama.
Reklama.
Rozmowa o tym, skąd się biorą dzieci, nie powinna być tematem tabu. Na pytanie dziecka nie trzeba reagować wstydem, niepewnością i ucieczką od odpowiedzi. Ważne, by wcześniej przygotować się do tematu.
Co powiedzieć maluchom?
Przebieg dyskusji w głównej mierze uzależniony jest od wieku dziecka. Innej odpowiedzi udzielimy pierwszoklasiście, a innej czterolatkowi. Zdaniem dr Amandy Gummer, psychologa dziecięcego, maluchy potrzebują faktów.
Opowieści o bocianie czy dzieciach znalezionych w kapuście lepiej sobie darować. Zdaniem Gummer, warto skupić się na procesie biologicznym, który w prosty sposób zobrazujemy dziecku. Możemy powiedzieć – kiedy mama i tata się kochają i przytulają, tworzą specjalną komórkę, z której rozwija się dziecko. Maluchowi często wystarcza informacja, że dzidziuś rozwija się w brzuchu mamy, a kiedy jest już duży, pojawia się na świecie.
Co powiedzieć dziecku w wieku szkolnym?
Dzieci w wieku szkolnym potrzebują więcej szczegółowych informacji. Odpowiedź, która wystarczy przedszkolakowi, siedmiolatka nie zadowoli. Starszaki rozumieją bardziej skomplikowane pojęcia. Kluczowe jest, aby cały proces przedstawić w taki sposób, by dziecka nie wprowadzić w zakłopotanie.
– Starsze dzieci, są gotowe na bardziej szczegółowe informacje dotyczące reprodukcji człowieka, w tym roli plemnika i komórki jajowej. Zapłodnienia i rozwoju płodu – dodaje dr Gummer.
Używaj poprawnego słownictwa, nie bój się nazywać części ciała. Trzymaj się faktów i nie wymyślaj. Opowiadaj do tego momentu, aż zaspokoisz ciekawość dziecka.
Jak rozmawiać z nastolatkiem?
W rozmowie z nastolatkiem powinno pojawić się zdecydowanie więcej szczegółów. Starsze dzieci mogą zadawać pytania dotyczące seksu i seksualności. Nie zapominaj, że seksualność jest normalną częścią rozwoju człowieka, dlatego powinniśmy rozmawiać o niej szczerze i otwarcie. W dążeniu do wiedzy nie ma nic wstydliwego.
Przeprowadzone badania dowodzą, że rozmowa z nastolatkami dotycząca seksu, przeprowadzona w sposób dostosowany do wieku, prowadzi do podejmowania bardziej świadomych wyborów.
Jak rozmawiać z adoptowanymi dziećmi?
Rozmowy z adoptowanymi dziećmi mogą być szczególnie trudne. Jak wytłumaczyć, dziecku skąd się wzięło, skoro jego adopcyjna mama nie była w ciąży. Podobnie jak w przypadku innych rozmów, kluczowa jest uczciwość. Ważne, aby wyjaśnić, że dzieci adoptowane rodzą się w taki sam sposób, w wyniku tego samego procesu biologicznego.
Trzymaj się faktów. Nie kłam i nie udawaj, że jest inaczej. Wiedza redukuje strach i niepewność. Odpowiadaj na pytania otwarcie i uczciwie.