"To chore", "na pewno ma nieprzepracowany problem z dzieciństwa", "szuka sobie tatuśka", "leci na kasę" – te i inne zwroty może usłyszeć dziewczyna, która decyduje się na związek ze starszym od niej mężczyzną. Czy jednak wszystko jest takie czarno-białe?
Czy związek ze starszym mężczyzną zawsze oznacza problemy relacyjne kobiety z ojcem?
Jakie są zalety bycia w relacji z dojrzałym mężczyzną?
Kobiety, które związały się z facetami dużo od nich starszymi, wyznają, czym uwiedli ich partnerzy.
Dojrzałość, jasna ścieżka życiowa, dobry seks i poczucie bezpieczeństwa – to według nich cechuje związek ze starszym mężczyzną.
Jason Statham i Rosie Huntington-Whiteley (20 lat różnicy), Michał Żebrowski i Aleksandra Żebrowska (13 lat różnicy), Marek Kondrat i Antonina Turnau (38 lat). Świat pełen jest par, które dzieli duża różnica wieku. Co to oznacza? Że w pokoleniowych podziałach w parze jest jakiś sposób na ciekawą relację. Co to oznacza w praktyce? Szukamy odpowiedzi.
Życiowe doświadczenie
Współczesny mężczyzna osiąga dojrzałość emocjonalną w okolicach 43 roku życia. Tak mówią badania i nie ma co z nimi dyskutować. Nic dziwnego, że nowym chodliwym towarem na rynku matrymonialnym są zatem faceci po 40-tce.
Można grozić, że starszy facet po przejściach to dzieci z poprzednich związków, zobowiązania finansowe, wredne byłe żony, różnice w stylu życia (młoda imprezująca kobieta i stateczny pan z książką), ale to tylko stereotypy.
W Polsce rozwód to zjawisko powszechne. W naszym kraju rozpada się co trzecie małżeństwo, w dużych miastach co drugie. Co może oznaczać, że nawet 30-latek może mieć za sobą nieudane małżeństwo i obowiązek alimentacyjny, a po 8 godzinach w korpo nie zostaje mu dużo chęci na zabawę w klubach.
Rozmawiam z kobietami, które umawiały się i wyszły za starszych od siebie mężczyzn. Najmniejsza różnica wieku pomiędzy nimi, a ich partnerami wynosiła 10 lat, największa 23. Szczerze mówią o tym, co je pchnęło w ramiona starszego jegomościa i czy nie żałują swojej decyzji.
Wspólny crush na muzykę
Magda, 29-latka seksowna jak sama Scarlett Johanson, od razu wylicza kilka najważniejszych cech, które ma dojrzały facet, a których nie dowiezie żaden 20-, ani 30-kilkulatek.
– Doświadczenie w łóżku, stabilizacja, mądrość życiowa, wysokie prawdopodobieństwo posiadania w sobie poczucia, że wie, co chce w życiu robić i do czego dąży, dojrzałość emocjonalna... – mówi Magda.
Ją i jej partnera dzieli 21 lat różnicy. Swojego męża poznała pięć lat temu, po tym, jak zakończyła kilkuletni związek z 30-latkiem.
– W moim mężu zachwyciło mnie to, że nie uwodził, tylko traktował mnie jak partnerkę do rozmów i życiowych dywagacji. Przyjacielsko, bez podtekstów, z szacunkiem i pełną kulturą – tłumaczy Magda.
Połączyła ich też miłość do muzyki. – Fakt, że był ze środowiska, które mnie kręci i mogliśmy się wzajemnie wymieniać anegdotkami oraz wiedzą, na tematy, które bezpośrednio mnie wówczas dotyczyły, wpłynęła na to, że przyjemnie spędzało nam się razem czas.
Dodaje, że wybór dojrzałego mężczyzny na partnera wpłynął na jej poczucie własnej wartości. – Bo przecież na byle podfruwajkę stateczny facet nie zwróci uwagi – żartuje.
Erotyczne uniesienia
– Myślę, że świadomość mężczyzny, co chce w życiu robić, jest tutaj kluczowa w dokonywaniu wyboru – mówi Agnieszka, 30-latka. W swoim życiu zwykle wiązała się z mężczyznami sporo od niej starszymi.
– Dziesięć plus, tak bym to określiła. To wynikało i wynika z mojego charakteru. Jestem pracowita i ambitna. Nie potrzebowałam nigdy obok siebie faceta, z którym bym mogła wspólnie "odkrywać życiową ścieżkę". Chciałam takiego, który pociągnąłby mnie za uszy do góry i pokazał – tak osiągniesz to, czego pragniesz! A to może zagwarantować tylko mężczyzna z życiowym doświadczeniem – mówi Aga.
To oczywiście przekłada się też na sferę intymną. Choć zdarzało się, że mężczyźni chwalili się licznymi podbojami łóżkowymi, to jak podkreśla Aga, było to też widać w łóżku.
– Przede wszystkim to też uwalnia kobietę. Jesteś od niego młodsza, czujesz, że masz fajne ciało, a to dodaje pewności siebie. Poza tym oni wiedzą, co robią. I gdy wypijecie za dużo, zdarzy się, że nic się nie wydarzy albo któreś z was nie ma ochoty na seks, możesz powiedzieć i usłyszeć "rozumiem". Bo to, że w tej chwili go nie pragniesz, nie oznacza zamachu na jego męskość – wyjaśnia Agnieszka. – Inaczej, niż w przypadku młodych facetów, dla których, mam wrażenie, łóżko to teren zmagań o odznakę największego jebaki w kraju.
Daddy issue?
Popularnie uważa się, że relacje seksualne i emocjonalne ze starszymi mężczyznami są efektem przeniesienia traum trudnego dzieciństwa w dorosłość, gdzie znajome zachowania są powielane w romantycznych związkach.
Psychoterapeutka par, Marlena Kazoń wyjaśnia, że zawsze jest to w jakimś stopniu podążanie za kim, kto ma więcej, niż ja - albo często jest wyżej, niż ja. Takie relacje wynikają z kompleksów u kobiet, które wpływają na ich poczucie własnej wartości. Starszy mężczyzna daje im coś, co jest dla nich cenne – wiedzę, doświadczenie, poczucie bezpieczeństwa czy ratunek, czyli pomoc przed światem.
Psychotrapeutka tłumaczy, że możemy mówić o dysproporcyjnej relacji, gdy różnica pomiędzy partnerami sięga miniumum 8 lat, ponieważ tyle lat wynosi pokolenie i wtedy pojawiają się różnice pokoleniowe.
Magda nie ukrywa, że odnajdując się w relacji ze starszym facetem, można kompensować sobie braki, które pojawiły się w relacji z ojcem. W jej otoczeniu jest kilka kobiet, które związały się ze starszymi mężczyznami i zauważyła, że szukają w nich opiekuńczości i docenienia, której prawdopodobnie zabrakło w dzieciństwie.
– Nie są to patologiczne ciągoty i poszukiwania ojca w facecie -– zastrzega Magda. – A raczej braków, których się doświadczyło. Przecież nie po to się wiążę z dystyngowanym panem, żeby mi dawał szlaban na internet. A raczej by pomógł mi odkryć w sobie kobietę, która nie została ukształtowana w oczach ojca – wyznaje moja rozmówczyni.
Starać się bardziej
Aga dodaje, że jej zdaniem to raczej potrzeba relacji "mistrz i uczennica" wpłynęła na jej związkowe wybory. – Wydaje mi się, że potrzebowałam w życiu lidera, który mnie poprowadzi. Teraz już jestem sobie kapitanem, ale mam oparcie, którego nie znalazłabym wśród mężczyzn w moim wieku.
– Kobiety w takich relacjach muszą się bardzo starać, aby być ciekawe i fascynujące dla mężczyzny. Gdy on pomaga w karierze czy w obronie przed światem budzi się w kobiecie zależność wobec niego i poczucie wdzięczności. Czują się w obowiązku ten dług spłacić i oddać siebie, jako zadośćuczynienie – wyjaśnia Marlena Kazoń.
– Depilacja, makijaż, gotowanie, perfekcyjne prowadzenie domu, wykształcenie, ciągłe staranie – wylicza terapeutka. – Młodsza kobieta musi wyglądać, pokazać, że ma walory, których mężczyzna nie znajdzie u kobiety w jego wieku.
Psychoterapeutka zaznacza, że aby związek starszego mężczyzny i młodszej kobiety przetrwał relacja musi się wyrównać i musi zostać wprowadzone partnerstwo. – Wtedy dochodzi do kryzysu, bo mężczyzna musi uświadomić sobie, kim dla niego jest ta kobieta – mówi Kazoń.
Mężczyzna albo zauważy partnerkę, z którą będzie związany albo dozna rozczarowania, że rola mistrza i uczennicy się wyczerpała.
– Jasne, fajnie jest mieć doświadczenie pokoleniowe ze swoim partnerem. Z moim mężem dzielę miłość do książek, "Gwiezdnych Wojen" i grunge'u. A przecież jest 14 lat ode mnie starszy – tłumaczy Aga.
Niezależnie od różnicy wieku w związku ważne jest to, aby dobrze się czuć w swoim towarzystwie. Kluczem do udanego pożycia nie jest data w dowodzie osobistym, a zrozumienie partnera i odpowiadanie na jego potrzeby. To trudne zadanie, z którym mierzymy się w relacjach z drugą osobą niezależnie od tego, ile mamy lat.