W tym roku się nie przemęczysz. Jak sprytnie zaplanujesz urlop, będziesz mieć ponad miesiąc laby

Artur Grabarczyk
02 stycznia 2025, 15:36 • 1 minuta czytania
Jeśli jeszcze nie robiłeś planów urlopowych na 2025 rok, to lepiej się pospiesz. Układ świąt i dni wolnych od pracy jest bowiem w tym roku wyjątkowo sprzyjający. Wystarczy wziąć kilka dni urlopu, ale w odpowiednich terminach, by mieć w sumie ponad miesiąc wolnego. Jak zrobić sobie bardzo długie weekendy? Oto prosta instrukcja.
Weekend majowy trwający aż tydzień? Jeśli sprytnie ogarniesz urlop, to będzie możliwe. Takich korzystnych układów świąt jest w tym roku więcej. fot. Pexels/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Pierwsza okazja do tego, by się dłużej polenić, nadarzy się już za kilka dni. Dniem wolnym od pracy jest bowiem poniedziałek 6 stycznia. Jeśli więc uda ci się przekonać szefa, że po świętach i sylwestrowych szaleństwach potrzebujesz nieco oddechu, to możesz wziąć cztery dni urlopu – od 7 do 10 stycznia. W takim układzie po doliczeniu weekendów będziesz mieć aż 9 dni laby.


Bardzo długi majowy weekend

Jeśli nie teraz, to na kolejne okienko urlopowe trzeba poczekać do końca kwietnia. Wtedy wystarczy wziąć urlop od poniedziałku do środy (28-30 kwietnia) i w piątek 2 maja, by zamiast długiego weekendu majowego mieć wolny cały tydzień. Można też pokusić się o opcję bardziej zaawansowaną i majówkę zacząć już po świętach wielkanocnych. Żeby to zrobić, trzeba wziąć cztery dni urlopu w terminie 22-25 kwietnia oraz wspomniane trzy dni od 28 do 30 kwietnia. W takim układzie "za cenę" siedmiu dni urlopu można zyskać aż 17 dni wolnego.

Następna okazja to długi weekend czerwcowy związany z przypadającym w czwartek 19 czerwca świętem Bożego Ciała. Tu możliwości są dwie. Jeden dzień urlopu (20 czerwca) pozwala mieć czterodniowy odpoczynek. Wersja bogatsza wymaga wzięcia jeszcze trzech dni urlopu – od 16 do 18 czerwca. Wtedy długi weekend staje się wolnym tygodniem.

Urlop nie tylko latem

Długi weekend będziemy w tym roku mieli także w sierpniu. A to dzięki temu, że święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest jednocześnie Świętem Wojska Polskiego, wypada w piątek. Komu te trzy dni nie wystarczą, może wziąć urlop od poniedziałku do czwartku (11-14 sierpnia). Taka decyzja pozwoli odpoczywać cały tydzień za cenę czterech dni urlopu.

We wrześniu i październiku nie ma żadnego święta dającego okazję do wypoczynku. Ale już listopad taką szansę stwarza. Wszystkich Świętych wypada co prawda w sobotę, więc tu się nie da nic wykombinować. Ale już z okazji 11 listopada można sobie zrobić długi weekend. Dzień Niepodległości wypada we wtorek, więc wystarczy wziąć urlop na poniedziałek 10 listopada i już robią się wolne cztery dni. A jeśli do tego dorzuci się jeszcze urlop od 12 do 14 listopada, to wtedy wolnego jest aż 9 dni.

Ostatnia w tym roku okazja do dłuższego wypoczynku trafi się w grudniu. Dniem wolnym od pracy będzie Wigilia. A że wypada ona w środę, to wystarczy zaklepać sobie urlop na poniedziałek i wtorek (22 i 23 grudnia) i można nie chodzić do pracy przez 9 dni. Komu mało, może do tego dołożyć jeszcze urlop po świętach, od poniedziałku do środy (29-31 grudnia) i pojawić się w pracy dopiero po Nowym Roku.

Więcej wolnego? Da się!

Ta lista dni wolnych, choć i tak bardzo obfita, nie jest jeszcze ostateczna. Dwa ważne święta w tym roku wypadają w sobotę. To święto Konstytucji 3 Maja i dzień Wszystkich Świętych. A jeśli święto wypada w weekend, to pracodawca musi za to dać dodatkowy wolny dzień w jakimś innym terminie. Jeśli więc dobrze zagadasz ze swoim szefem, to być może nie będziesz musiał brać urlopu 2 maja, a wolny od pracy dzień będziesz miał też piątek 31 października.

Jak się to wszystko dobrze zaplanuje, to można mieć w tym roku nie tylko jeden ciągły urlop, ale też kilka dodatkowych w różnych miesiącach. Jeśli tylko twój szef będzie sprzyjał ci tak samo jak kalendarz, to na przemęczenie nie powinieneś w tym roku narzekać.

Czytaj także: https://dadhero.pl/292870,jak-pogodzic-prace-z-wychowywaniem-dzieci-socjolog-zdradza-trzy-sposoby