GIS ostrzega właścicieli ogrodowych basenów. Chodzi o poważne zagrożenia

Artur Grabarczyk
12 sierpnia 2024, 14:42 • 1 minuta czytania
Nie zajmują wiele miejsca, są łatwe w montażu, a w letnie dni zapewniają ochłodę i świetną zabawę. Nic dziwnego, że coraz więcej polskich rodzin decyduje się na kupno rozkładanego basenu ogrodowego. Teraz Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dla wszystkich, którzy korzystają z takiego sprzętu. Dotyczy ono zwłaszcza rodziców małych dzieci. 
Ogrodowe baseny to świetny sposób na szybką ochłodę i zabawę. Jednak niewłaściwie użytkowane mogą być miejscem tragedii. fot. Arkadiusz Ziółek/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ostrzeżenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego zwykle dotyczą konkretnych produktów, które z powodu wad fabrycznych bądź niebezpiecznych substancji w składzie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia czy życia. Tym razem jest jednak inaczej. W najnowszym komunikacie GIS nie wskazuje na konkretny model czy producenta, ale przypomina o zasadach bezpiecznego korzystania z wszelkiego rodzaju basenów ogrodowych – dmuchanych, rozporowych i stelażowych.


Dobra zabawa może się źle skończyć

"Baseny ogrodowe to idealne miejsce na letnią zabawę dla całej rodziny! Nie tylko pozwalają na ochłodę w upalne dni, ale także oferują mnóstwo aktywności i radości. Aby w pełni się nimi cieszyć, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa" – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej GIS.

Spora część tych zasad dotyczy odpowiedniego nadzoru nad dziećmi korzystającymi z przydomowego basenu. Dla nich to największa frajda, ale też największe ryzyko. "Zawsze obserwuj dzieci, gdy bawią się w basenie – nawet płytkim" – apeluje GIS i sugeruje, by basen ogrodzić, "aby dzieci i zwierzęta nie mogły wejść do niego bez nadzoru".

Inspektorat przypomina też, że basen powinien być rozstawiony na płaskim i stabilnym podłożu, powinien też być wyposażony w stabilnie przymocowaną drabinkę służącą do bezpiecznego wchodzenia i wychodzenia. Ryzyko wypadku może też stworzyć rozlana woda, dlatego GIS apeluje, by dzieci nie biegały w pobliżu basenu.

Wodę lubią też bakterie

Odpowiedni montaż i ostrożność podczas kąpieli mogą uchronić przed wypadkami, ale nie wystarczą, by ustrzec się chorób. Do tego konieczne jest dbanie o higienę. Dlatego w swoim komunikacie GIS przypomina, że nie wolno rozstawiać basenów w pobliżu drzew czy innych obiektów, które mogą zanieczyścić wodę.

Kiepskim pomysłem jest też, niestety często praktykowane, napełnianie basenu jedynie raz w roku – na początku sezonu letniego. W ten sposób można doprowadzić do sytuacji, że basen, zamiast być źródłem radości, stanie się wylęgarnią bakterii. "Odpowiednio często wymieniaj wodę w basenie. Dostosuj system filtracji wody do wielkości basenu zgodnie z zaleceniami producenta basenu. Sprawdzaj i utrzymuj odpowiedni poziom pH oraz chloru w wodzie, zgodnie z zaleceniami producenta basenu, aby zapobiec rozwojowi bakterii i alg" – napomina GIS.

Ze względów higienicznych przed wejściem do przydomowego basenu należy wziąć prysznic, a osoby, które mają biegunkę, chorobę zakaźną lub otwarte rany, powinny zrezygnować z kąpieli. Inspektorat zwraca też uwagę, że należy często czyścić ściany i dno basenu, wyciągać wszystko, co do niego wpadnie, a gdy nie jest używany, to warto go zakryć.

Piłeś? Nie wchodź

W swoim komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny przypomina też o kluczowej zasadzie, która dotyczy kąpieli nie tylko w basenach, ale też rzekach, jeziorach czy morzu. Chodzi oczywiście o trzeźwość, bo alkohol czy narkotyki w połączeniu z wodą to prosty przepis na tragedię. Teoretycznie to "oczywista oczywistość", ale statystyki utonięć co roku pokazują, że wiele osób ignoruje nawet tak elementarne zasady bezpieczeństwa.

Czytaj także: https://dadhero.pl/291641,czym-kierowac-sie-podczas-wyboru-basenu-dla-dziecka