Jest szansa na poprawę dostępu do opieki psychicznej. Rząd wyda na to aż 4,2 miliarda złotych

Artur Grabarczyk
07 czerwca 2024, 15:46 • 1 minuta czytania
Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy zmagają się z depresją, lękiem i innymi problemami natury psychicznej. I niestety, często nie mają szans na leczenie, bo brakuje specjalistów. Wkrótce to może się jednak zmienić. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło bowiem, że przekazuje rekordową kwotę 4,2 mld zł na ochronę zdrowia psychicznego. Pieniądze te trafią do specjalistycznych poradni, ośrodków zdrowia i szpitali, ale też fundacji zajmujących się zdrowiem psychicznym.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna fot. Dawid Wolski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Informację o dofinansowaniu placówek zajmujących się dbaniem o zdrowie psychiczne Polaków przekazała na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna. – Inwestujemy niespotykane do tej pory, rekordowe środki finansowe na poprawę jakości ochrony zdrowia psychicznego! To aż 4,2 mld zł. Kryzys zdrowia psychicznego dotyka wielu z nas, coraz częściej dzieci i młodzież, dlatego inwestycja w opiekę nad zdrowiem psychicznym od początku mojego urzędowania jest dla mnie priorytetem – stwierdziła. 

Pieniądze na psychiatrię dziecięcą

Na tę ogromną kwotę składają się 3 miliardy przekazane z Funduszu Medycznego. Pozostałe 1,2 mld to środki pozyskane z Unii Europejskiej. Co ważne, spora część pieniędzy ze środków unijnych trafi do placówek zajmujących się najmłodszymi pacjentami. Ministerstwo Zdrowia zaznaczyło, że zostaną one przeznaczone m.in. na wsparcie ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, a także Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, czyli poradnie zdrowia psychicznego i oddziały dzienne w szpitalach.

Pieniądze dostaną też CPZ-y dla dorosłych, a także ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej oraz instytucje zajmujące się profilaktyką i leczeniem uzależnień. – Wszystkie projekty unijne zostaną uruchomione po wakacjach i środki zostaną zakontraktowane jeszcze w tym roku – zapowiedziała podczas konferencji wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.

Większy dostęp i lepsza jakość leczenia

Z kolei pochodzące z Funduszu Medycznego 3 miliardy złotych mają pokryć koszta projektów realizowanych przez szpitale wojewódzkie, szpitale powiatowe, instytuty, fundacje, stowarzyszenia, poradnie, niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, samodzielne publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej oraz centra medyczne. Efektem ma być poprawa dostępu do świadczeń w zakresie ochrony zdrowia psychicznego oraz lepsza jakość opieki nad pacjentami korzystającymi ze wsparcia tych placówek.

– Zamierzamy zainwestować te środki w infrastrukturę, doposażenie i modernizację podmiotów leczniczych na wszystkich poziomach referencyjnych. Ich wydatkowanie poprzedziły wielomiesięczne konsultacje ze środowiskiem psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Odwiedzaliśmy też z minister Izabelą Leszczyną wiele ośrodków. Dzięki temu konkursy, które zaplanowaliśmy, są przemyślane i odpowiadają na rzeczywiste potrzeby – zapowiedziała wiceminister Kacperczyk.

Poprawy dostępu do specjalistów i jakości nie należy się jednak spodziewać szybko. Placówki, które wezmą udział w konkursach i dostaną pieniądze od Ministerstwa Zdrowia, będą miały czas na realizację inwestycji do połowy 2029 roku.

Co drugi dorosły Polak potrzebuje pomocy

Pieniądze, choć rekordowe, zapewne nie wystarczą na pokrycie wszystkich potrzeb. A te są ogromne, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie psychiczne najmłodszych. Wspomniała o tym podczas konferencji dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. – Ta rekordowa kwota bardzo nas wesprze, bo wiemy jaka jest aktualna sytuacja. Na przestrzeni ostatnich lat, pomimo prężnie rozwijającej się opieki środowiskowej, rośnie liczba dzieci i młodzieży, która wymaga specjalistycznej pomocy i wsparcia. Wzrasta też liczba hospitalizacji małoletnich pacjentów – powiedziała.

O tym, jak wielkich nakładów finansowych wymaga wspieranie zdrowia psychicznego Polaków, mówił też prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. – Zmieniamy system leczenia zaburzeń psychicznych na nowoczesny. Polscy eksperci we współpracy z Ministerstwem Zdrowia opracowali model skoordynowanej opieki środowiskowej oparty na Centrach Zdrowia Psychicznego, w których dostępny jest cały zakres świadczeń psychiatrycznych – stwierdził. I dodał, że z pomocy specjalistów w tych Centrach korzysta ponad 16 milionów, czyli ponad połowa dorosłych Polaków.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj także: https://dadhero.pl/287199,moj-partner-ma-depresje-jak-mowic-do-chorego-aby-mu-realnie-pomoc