Z tymi problemami muszą zmierzyć się współczesne nastolatki. Nie ma im czego zazdrościć

Klaudia Kierzkowska
28 marca 2024, 11:49 • 1 minuta czytania
Presja środowiska, rosnące wymagania czy postęp technologiczny sprawiają, że współczesna młodzież staje w obliczu wielu wyzwań. Część z nich przezwycięża, ale z niektórymi nie potrafi sobie poradzić. Oto kilka najczęstszych problemów, z którymi muszą zmierzyć się nasze nastoletnie dzieci.
Nieumiejętne korzystanie z mediów społecznościowych może doprowadzić do pogorszenia relacji międzyludzkich. fot. Pixabay/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nastolatki zmagają się z wieloma problemami, z którymi nie musieli borykać się ich rodzice. Niektóre z nich związane są z rzeczywistymi sprawami, inne dotyczą wirtualnej aktywności. Jednak niezależnie od ich pochodzenia czy stopnia nasilenia, nie powinny zostać zbagatelizowane. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę i czego nie możesz przeoczyć.


Media społecznościowe

Instagram czy Facebook umożliwiają nawiązanie kontaktu z rówieśnikami. Jednak korzystanie z nich może niekiedy okazać się dość problematyczne. Zdarza się, że naraża nastolatki np. na cyberprzemoc czy slut-shaming (zawstydzanie kobiet ich seksualnością).

Nieumiejętne korzystanie z mediów społecznościowych może doprowadzić do pogorszenia relacji międzyludzkich, niszczenia przyjaźni. Badania przeprowadzone przez naukowców dowodzą, że media społecznościowe mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie psychiczne młodzieży.

Depresja

Spędzanie zbyt wielu godzin przed urządzeniami elektronicznymi może znacznie utrudniać nastolatkom kontakt z rówieśnikami. Zdaniem amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (NIMH) coraz więcej nastolatków zmaga się z depresją. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko zachowuje się inaczej niż dotychczas, jest smutne, przygnębione, niechętnie wychodzi z pokoju, postaraj się mu pomóc. Umówcie się na spotkanie ze specjalistą.

Znęcanie się

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach Ogólnopolskiej diagnozy problemu przemocy przez Fundację Dzieci Niczyje i Uniwersytet Warszawski, przemoc rówieśnicza stanowi najczęściej doświadczaną przez dzieci i młodzież kategorię wiktymizacji. Większość nastolatków, bo aż 59 proc. doświadczyła przynajmniej jednej z pięciu badanych form przemocy rówieśniczej.

To m.in. za sprawą mediów społecznościowych zastraszanie stało się wszechobecne. By chociaż w pewnym stopniu uchronić swoje dziecko przed tego rodzaju problemami, rozmawiaj z nim o zastraszaniu – wytłumacz, jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić.

Aktywność seksualna

Współczesna młodzież o wiele wcześniej rozpoczyna swoje życie seksualne. Większość młodych ludzi przed ukończeniem 18. roku życia, ma za sobą pierwszy stosunek seksualny. Jak twierdzi seksuolog i doradca rodzinny prof. Zbigniew Izdebski "Przed 15. rokiem życia ma je za sobą około 13 proc. nastolatków w zależności od płci. A trzeba pamiętać, że wszelkie kontakty z osobą przed 15. rokiem życia z prawnego punktu widzenia są zabronione".

Z kolei badanie przeprowadzone przez Youth Risk Behavior Surveillance System (YRBSS) dowodzi, 30 proc. uczniów z amerykańskich szkół średnich przyznało, że uprawiało seks, a 21 proc. powiedziało, że jest obecnie aktywnych seksualnie. Jedynie nieco ponad połowa aktywnych seksualnie nastolatków zgłosiła, że używała prezerwatywy podczas ostatniego stosunku seksualnego, jedna trzecia stosowała antykoncepcję hormonalną, a 10 proc. to i to. Rozmawiaj z dziećmi o współżyciu seksualnym i zabezpieczeniach, jakie mogą stosować.

Przemoc na ekranie

Nastolatki są świadkami brutalnych scen, z którymi mogą spotkać się w telewizji czy w różnego rodzaju grach. Przeprowadzone badania powiązały brutalne obrazy agresji z brakiem empatii i agresywnym zachowaniem. Kolejne badanie wykazało, że najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, w jaki sposób dzieci odnoszą się do mediów, jest to, jakie podejście mają ich rodzice. Im więcej filmów, w których pojawia się przemoc, oglądają rodzice, tym bardziej prawdopodobne jest, że dzieci pomyślą, że agresja jest w porządku.

Otyłość

Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości nadwaga lub otyłość występują u 12,2 proc. chłopców i 10 proc. dziewcząt w wieku przedszkolnym. Niektórzy rodzice są przekonani, że dzieci z tego wyrosną, co niestety jest błędnym myśleniem. 80 proc. otyłych nastolatków będzie borykało się z tym problemem w życiu dorosłym.

Źródło: parents.com, gov.pl

Czytaj także: https://dadhero.pl/287129,gnebienie-w-szkole-tak-przemoc-wplywa-na-doroslego-czlowieka