Chcesz wychować inteligentne emocjonalnie dziecko? 7 skutecznych sposobów
Inteligencja emocjonalna to umiejętność, dzięki której rozumiemy swoje emocje i potrafimy sobie z nimi poradzić. Nie wpadamy od razu w histerię, tylko na spokojnie staramy się podejść do tematu. To niezwykle istotny obszar rozwoju dziecka, który wielu rodziców stara się doskonalić już od pierwszych lat życia malucha.
Aktywne słuchanie
Ucząc dzieci aktywnego słuchania, wyposażasz je w potężne narzędzie. Rozwijasz w nim empatię i umiejętności społeczne. Pokazuj swojej pociesze, jak ważne jest słuchanie, takie ze zrozumieniem. Zwróć uwagę na kontakt wzrokowy, podtrzymywanie rozmowy, zadawanie dodatkowych pytań. Dzięki temu twoje dziecko wyrośnie na komunikatywną osobę, która z łatwością będzie nawiązywała głębsze więzi np. z rówieśnikami.
Rozpoznawanie i wyrażanie emocji
Zachęcanie dzieci do rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji to jeden z pierwszych i ważniejszych kroków, który sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej. Stwórz bezpieczną, otwartą przestrzeń, w której dziecko będzie czuło się swobodnie. Nie będzie uciekało od uczuć i emocji, a chętnie będzie się nimi dzieliło. Zadawaj pytania "Jak się czujesz?", "Coś cię niepokoi?". Pokaż, że jesteś osobą, z którą zawsze można o wszystkim porozmawiać.
Rozwiązywanie problemów
Angażuj swoje dzieci w różnego rodzaju działania związane z rozwiązywaniem problemów. W szczególności te, które wymagają współpracy, pracy zespołowej. Zachęcaj do burzy mózgów, do negocjacji. Pokaż, jak ważna jest umiejętność chodzenia na kompromis, szczególnie wtedy, gdy pojawi się konflikt.
Regulacja emocjonalna
Nauczenie dzieci radzenia sobie z emocjami ma ogromne znaczenie dla inteligencji emocjonalnej. Kiedy dziecko jest zdenerwowane, rozdrażnione, pokaż, co może zrobić. Zachęć do głębokiego, spokojnego oddychania czy wykonywania innych prostych technik relaksacyjnych. Pokaż, jak sobie radzić z emocjami.
Więzi rodzinne
Czas spędzony z rodziną jest niezbędny dla rozwoju inteligencji emocjonalnej i empatii. Angażuj swoje dziecko w ważne i znaczące rozmowy. Dziel się doświadczeniami, spostrzeżeniami. Stwórz pełne miłości, wsparcia i akceptacji środowisko.
Zabawy zespołowe
Uczestnictwo w różnego rodzaju zabawach sportowych i grach zespołowych uczy dzieci ważnych umiejętności. Pokazuje, czym jest rywalizacja, uświadamia, jak ważna jest odpowiednia komunikacja i praca zespołowa. Aktywność sportowa sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej, to umiejętność przegrywania jak i cieszenia się ze zwycięstwa.
Kultura
Zapoznawaj dziecko z różnymi kulturami, tradycjami. Nie odcinaj go od tego, co was nie dotyczy. Obcowanie z kulturą poszerza światopogląd i pomaga docenić różnorodność. Wytłumacz, czym są tolerancja i akceptacja.
Źródło: modernparenting-onemega.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/293045,zlosc-placz-krzyk-podpowiadamy-jak-reagowac-na-negatywne-emocje-dziecka