Zaskakujący trik, dzięki któremu nauczysz dziecko, jak prawidłowo trzymać ołówek

Klaudia Kierzkowska
14 września 2023, 13:00 • 1 minuta czytania
Rodzice i nauczyciele bacznie przyglądają się, jak dziecko trzyma ołówek. Tłumaczą i pokazują, jaki chwyt jest prawidłowy. Często bezskutecznie. Nauczycielka zdradziła pewien trik, który ponoć nie zawodzi. Przekonajcie się sami.
Sposób trzymania ołówka zdradza wiele o gotowości szkolnej. Fot. Skitterphoto/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Sposób trzymania ołówka, kredki czy długopisu zdradza wiele o gotowości szkolnej. Rodzice, którzy zauważą u dziecka nieprawidłowy chwyt, często nie wiedzą, jak mu pomóc. Pewna nauczycielka na swoim profilu w mediach społecznościowych pokazała nieco zaskakujący, ale niezawodny sposób. Wypróbujcie i przekonajcie się sami.


Amanda Collins aktywnie prowadzi konto na TikToku, gdzie dzieli się z rodzicami i nauczycielami różnymi pomysłami. Ostatnio zdradziła pewien trik – pokazała, jak nauczyć dzieci prawidłowego chwytu długopisu czy ołówka. To prosta metoda, która przynosi spektakularne efekty.

Zaskakujący trik

W czym tkwi sekret? Na filmiku opublikowanym w mediach społecznościowych widzimy jak Collins, łamie małą kredkę świecową na pół. Pozostają jedynie dwie niewielkie części.

– To prawda! Potrzebujesz tylko małego kawałka. Podczas pisania, dzieci nie będą mogły złamanej kredki trzymać pięścią, nie będą mogły chwycić jej pod spodem, a będą musiały trzymać ją we właściwy sposób – mówi Collins.

Mając mały kawałek kredki czy ołówka, dzieci nie będą miały innego wyjścia, tylko chwycić go w jeden – i to prawidłowy! – sposób.

Czym jest mała motoryka?

Motoryka mała to sprawne funkcjonowanie dłoni i palców. Do podstawowych umiejętności, które rozwijane są podczas doskonalenia małej motoryki, zaliczymy głównie:

Rozwój motoryki małej to jak najlepsze przygotowanie dziecięcej rączki do ogólnej sprawności, w tym do nauki pisania.

Ćwiczenia małej rączki

Małą motorykę warto wspierać podczas codziennych zabaw, wykonywania codziennych czynności. W dużej mierze to od zaangażowania rodziców uzależniony jest jej rozwój. Do ćwiczeń usprawniających małą motorykę należą np.:

Źródło: Mother.ly

Czytaj także: https://dadhero.pl/291812,mala-motoryka-9-cwiczen-usprawniajacych-prace-malej-raczki