Nie możesz nawiązać relacji z dzieckiem? Wiemy, jak temu zaradzić
Wychowanie oparte na uważnym rodzicielstwie, inaczej mindfull parenting, pomoże rodzicom skoncentrować się na tym, co najważniejsze. Na dziecku, sobie i wzajemnej relacji. Jak wprowadzić uważność do codziennego życia i dlaczego to tak ważne?
Uważne rodzicielstwo
Uważność sama w sobie jest praktyką życiową. To świadomość tego, co jest najważniejsze, na czym warto się skoncentrować i na czym powinniśmy skupić swoją uwagę. To dokładne przyjrzenie się temu, co czujemy, co myślimy i co nas otacza. Uważne rodzicielstwo to forma indywidualnej medytacji, która na początkowym etapie wymaga wewnętrznej dyscypliny.
Głównym celem uważnego rodzicielstwa jest przemyślane i odpowiednie reagowanie na dane zachowania lub działania dziecka. To pewnego rodzaju obecność, świadomość i nieocenianie.
Uważne rodzicielstwo wiąże się z akceptacją, ciekawością i bliskością. To towarzyszenie dziecku w nieustannie zmieniających się potrzebach, bycie razem w wielu codziennych sytuacjach. Rodzic staje się kompanem, który bacznie przygląda się temu, co robi dziecko. Nie krytykuje, nie ocenia, a wspiera i motywuje.
Bycie uważnym rodzicem nie zawsze wiąże się z pozytywnym myśleniem. To nie tylko przepiękne momenty przepełnione miłością, radością i zrozumieniem, ale taż chwile zwątpienia, narzekania i rozczarowania.
Trzy aspekty
Uważne rodzicielstwo skupia się głównie na trzech celach, trzech aspektach:
- Świadomość i uwaga,
- Intencjonalność i zrozumienie,
- Postawa – akceptująca, współczująca.
Ten styl rodzicielstwa obejmuje jeszcze kilka ważnych umiejętności:
- Słuchanie – takie prawdziwe, z pełną uwagą. Od niektórych rodziców może wymagać dużej cierpliwości i praktyki. Słuchanie to pełne skupienie się na tym, co mówi dziecko, bez patrzenia w telefon, tablet czy telewizor.
- Akceptacja – bez oceniania, osądzania uczuć dziecka i własnych. Nieocenianie wiąże się też z rezygnacją z nierealistycznych oczekiwań wobec dziecka. To pełna akceptacja tego, jakie jest.
- Świadomość emocjonalna – zwiększenie świadomości w relacji rodzic – dziecko pomaga stworzyć prawdziwą i szczerą więź. To towarzyszenie dziecku w sytuacjach przepełnionych trudnymi emocjami. Świadomość ta wymaga lepszego poznania samego siebie i nauczenia się kontrolowania własnych emocji.
- Samoregulacja – to niepozwalanie na to, by emocje wzięły górę. By doprowadziły do krzyku, wybuchu złości, czy innych zachowań, których moglibyśmy potem żałować.
- Współczucie – możesz się nie zgadzać z tym, co robi lub mówi twoje dziecko. Jednak uważne rodzicielstwo zachęca do okazywania współczucia, wsparcia. To okazanie dziecku empatii i zrozumienie sytuacji, w jakiej się znalazło.
Źródło: Healthline
Czytaj także: https://dadhero.pl/292139,rodzicielstwo-skorupki-jajka-sprawdz-jak-wplywa-na-twoje-dziecko