Mindfulness, inaczej uważność, daje wiele korzyści dla rozwoju psychicznego dziecka. Pomaga w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, m.in. gniewem, złością czy frustracją. Uważności można uczyć już przedszkolaki. Oto kilka prostych sposobów, z którymi każdy rodzic powinien zapoznać swoje dziecko.
Uważność to skupianie się na chwili obecnej, na tym, co w danym momencie dzieje się w naszym życiu. To bycie w pełni obecnym w tym, co dzieje się tu i teraz. Codzienne praktyka i kilkuminutowe ćwiczenia koncentracji wyciszą, uspokoją i pomogą zrozumieć dzieciom, co tak naprawdę jest ważne. Na co w życiu warto zwrócić szczególną uwagę.
Naucz swoje dziecko zatrzymania się i rozejrzenia dookoła. Sprawdźcie, co dzieje się w pobliżu. Przyjrzyjcie się swojemu ciału, swoim myślom i potrzebom. Postarajcie się wyciszyć i zrelaksować. Poproś dziecko, by całą uwagę skoncentrowało na sobie i na tym co jest teraz. Niech nie wybiega w przyszłość, ani nie cofa się do przeszłości.
Jednym z prostszych sposobów, by pomóc dziecku się wyciszyć, jest świadome oddychanie. Poproś, by zamknęło oczy, zaczęło głęboko i powoli oddychać, a następnie by policzyło oddechy. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu dziecko stanie się bardziej świadome tego, co dzieje się z jego ciałem oraz poczuje, czym jest uważność.
To uświadomienie sobie, czym jest moje ciało i wsłuchanie się w sygnały, które nam wysyła. Dzieci, które wsłuchują się w siebie, nauczą się rozpoznawać ból, zmęczenie czy rozluźnienie. Poczują, co tak naprawdę drzemie w środku, być może uda im się wyczuć przepływ niesamowitej energii. Słuchając sygnałów, jakie wysyła ciało, zaczną dostrzegać granice, których nie powinno się przekraczać.
Zaproś dziecko na spacer do parku, lasu lub na polanę. Wybierz spokojne miejsce, z dala od zgiełku miasta, samochodów czy krzyków innych dzieci. Poproś, by zamknęło oczy i wymieniło kilka rzeczy, które słyszy. Być może będzie to śpiew ptaków, szczekanie psa, szum drzew lub kroki osób spacerujących w pobliżu. To doskonałe ćwiczenie, które uczy skupienia, koncentracji i uważności.
Zdarza się, że dzieci jedzą w pośpiechu, w biegu, a czasami z przymusu, bo rodzic poprosił. Niekiedy nawet nie zwracają uwagi, jak coś smakuje, przełykają kęs po kęsie i biegną dalej. Zaproponuj dziecku pewien eksperyment i przeprowadź test smaku. Zasłoń mu oczy i podawaj małe porcje jedzenia. Zachęć do opowiadania o konsystencji i odczuciach zmysłowych. Sprawdź, czy zgadnie, co właśnie próbuje.
Natłok informacji, nadmierna ilość obowiązków w szkole, czy życie, jakiego w biegu często doświadczają dzieci, negatywnie wpływają na wyciszenie, wewnętrzną równowagę, a także powodują zaburzenia snu. Mogą pojawić się problemy z koncentracją, drażliwość, brak pewności siebie czy nieumiejętne odczytywanie własnych stanów emocjonalnych. Rodzice mają ogromny wpływ na harmonijny rozwój dzieci, dlatego już od najmłodszych lat warto uczyć je rozpoznawania emocji, sposobów wyciszenia i radzenia sobie ze stresem.
Źródło: Psychologytoday.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/288633,jak-sie-szybko-uspokoic-4-metody-na-blyskawiczne-wyciszenie