Nieustanny pośpiech, duża ilość zajęć, obowiązki szkolne, kłótnia z rodzeństwem i wiele innych bodźców z zewnątrz – jak nie zwariować i zachować równowagę? Zbyt duża ilość emocji, wyzwań czy ograniczeń może doprowadzić do rozdrażnienia, przemęczenia i zachwiania wewnętrznej równowagi dziecka. Dobrym sposobem, by nauczyć dzieci radzić sobie z emocjami jest mindfulness, czyli trening uważności.
Reklama.
Reklama.
Mindfulness, inaczej uważność, daje wiele korzyści dla rozwoju psychicznego dziecka. Pomaga w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, m.in. gniewem, złością czy frustracją. Uważności można uczyć już przedszkolaki. Oto kilka prostych sposobów, z którymi każdy rodzic powinien zapoznać swoje dziecko.
Czym jest uważność?
Uważność to skupianie się na chwili obecnej, na tym, co w danym momencie dzieje się w naszym życiu. To bycie w pełni obecnym w tym, co dzieje się tu i teraz. Codzienne praktyka i kilkuminutowe ćwiczenia koncentracji wyciszą, uspokoją i pomogą zrozumieć dzieciom, co tak naprawdę jest ważne. Na co w życiu warto zwrócić szczególną uwagę.
Jak trenować uważność u dzieci?
Zatrzymaj się
Naucz swoje dziecko zatrzymania się i rozejrzenia dookoła. Sprawdźcie, co dzieje się w pobliżu. Przyjrzyjcie się swojemu ciału, swoim myślom i potrzebom. Postarajcie się wyciszyć i zrelaksować. Poproś dziecko, by całą uwagę skoncentrowało na sobie i na tym co jest teraz. Niech nie wybiega w przyszłość, ani nie cofa się do przeszłości.
Świadomy oddech
Jednym z prostszych sposobów, by pomóc dziecku się wyciszyć, jest świadome oddychanie. Poproś, by zamknęło oczy, zaczęło głęboko i powoli oddychać, a następnie by policzyło oddechy. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu dziecko stanie się bardziej świadome tego, co dzieje się z jego ciałem oraz poczuje, czym jest uważność.
Świadomość ciała
To uświadomienie sobie, czym jest moje ciało i wsłuchanie się w sygnały, które nam wysyła. Dzieci, które wsłuchują się w siebie, nauczą się rozpoznawać ból, zmęczenie czy rozluźnienie. Poczują, co tak naprawdę drzemie w środku, być może uda im się wyczuć przepływ niesamowitej energii. Słuchając sygnałów, jakie wysyła ciało, zaczną dostrzegać granice, których nie powinno się przekraczać.
Wsłuchiwanie się w przyrodę
Zaproś dziecko na spacer do parku, lasu lub na polanę. Wybierz spokojne miejsce, z dala od zgiełku miasta, samochodów czy krzyków innych dzieci. Poproś, by zamknęło oczy i wymieniło kilka rzeczy, które słyszy. Być może będzie to śpiew ptaków, szczekanie psa, szum drzew lub kroki osób spacerujących w pobliżu. To doskonałe ćwiczenie, które uczy skupienia, koncentracji i uważności.
Test smaku
Zdarza się, że dzieci jedzą w pośpiechu, w biegu, a czasami z przymusu, bo rodzic poprosił. Niekiedy nawet nie zwracają uwagi, jak coś smakuje, przełykają kęs po kęsie i biegną dalej. Zaproponuj dziecku pewien eksperyment i przeprowadź test smaku. Zasłoń mu oczy i podawaj małe porcje jedzenia. Zachęć do opowiadania o konsystencji i odczuciach zmysłowych. Sprawdź, czy zgadnie, co właśnie próbuje.
Dlaczego trening uważności jest tak ważny?
Natłok informacji, nadmierna ilość obowiązków w szkole, czy życie, jakiego w biegu często doświadczają dzieci, negatywnie wpływają na wyciszenie, wewnętrzną równowagę, a także powodują zaburzenia snu. Mogą pojawić się problemy z koncentracją, drażliwość, brak pewności siebie czy nieumiejętne odczytywanie własnych stanów emocjonalnych. Rodzice mają ogromny wpływ na harmonijny rozwój dzieci, dlatego już od najmłodszych lat warto uczyć je rozpoznawania emocji, sposobów wyciszenia i radzenia sobie ze stresem.