W ten sposób niszczysz poczucie własnej wartości swojego dziecka
Pewne siebie dzieci mają większe szanse, by zostać silnymi dorosłymi. W dużej mierze do budowania własnej wartości przyczynia się wychowanie, za które odpowiedzialni są rodzice. W tym również i ty. Sprawdź, jakie zachowania i postawy zaburzają samoocenę i rujnują pewność siebie twojego dziecka.
Porównywanie
Wielu rodziców wierzy, że wychwalanie pozytywnych cech rodzeństwa czy rówieśników korzystnie wpłynie na zachowanie ich dziecka. Często porównywaniem osiągamy skutek odwrotny od zamierzonego. Maluchy czują się niedocenione, gorsze, a koniec końców są przekonane, że są po prostu bezwartościowe.
Krytykowanie pewnych umiejętności
Niektórzy rodzice chcieliby, aby dzieci były ich małą kopią. Posiadały podobne cechy, zachowania i wartości. Czują, że tylko wtedy wszystko będzie spójne i harmonijne. Zachowania, zainteresowania i umiejętności odbiegające od ich wzorca krytykują, negują i starają się ich pozbyć. Co wtedy czuje dziecko? Niedocenienie, lekceważenie i obojętność rodzica. Nie tędy droga.
Podążanie za tłumem
Jeśli nie podążasz za tłumem, "odstajesz" od rzeczywistości, jesteś gorszy i mniej wartościowy. To nieprawda! Pozwól dziecku na bycie indywidualistą, nie zmuszaj do dostosowywania się do grupy. Nie bój się oceny rodziny, sąsiadów, znajomych. Każdy ma prawo być tym, kim jest. Pomagaj dziecku w rozwijaniu wyjątkowych talentów, umiejętności i szanuj jego wybory. Nie zniechęcaj do nieszablonowego myślenia i kreatywności.
Narzekanie na błędy
Popełnianie błędów jest integralną częścią procesu uczenia się i rozwoju dziecka. Tylko ten, kto nic nie robi, się nie myli. Dzieciństwo to czas odkrywania, poznawania świata. Momenty wzlotów i upadków. Niestety, dla niektórych rodziców popełnienie błędu jest niewybaczalnym grzechem. Nierealistyczne oczekiwania sprawiają, że dziecko traci poczucie własnej wartości, zmaga się z niską samooceną i boi się konsekwencji porażki.
Planowanie przyszłości
Niektórzy rodzice sądzą, że to oni najlepiej wiedzą, co jest dobre dla ich dzieci. Już od momentu urodzenia zaczynają planować całe ich życie. Wybierają profil w szkole, kierunek studiów, a nawet zawód. Takim zachowaniem wyrządzamy dziecku nieodwracalną krzywdę. Uczymy bezradności, braku decyzyjności.
Cechy negatywne
Nie oczekuj od dziecka nieskazitelności – zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Rodzice, którym zależy na perfekcjonizmie, koncentrują się wyłącznie na negatywnych cechach malucha, które za wszelką cenę starają się "wytępić". Zamiast wytykać wady i krytykować, lepiej uświadomić dziecku, że nikt nie jest idealny. Każdy ma jakieś wady i każdy popełnia błędy.
Nie chwalimy
Może trudno w to uwierzyć, ale są rodzice, którzy nigdy nie chwalą swojego dziecka. Są przekonani, że pochwały i docenienie "popsują" malucha, sprawią, że stanie się bardziej leniwy. Ich zdaniem, nie powinno się chwalić za dobre zachowanie, wykonywanie domowych obowiązków czy dobre stopnie – przecież to dziecięcy obowiązek.
Źródło: Wehavekids
Czytaj także: https://dadhero.pl/287171,jak-nauczyc-dziecko-pewnosci-siebie-kluczowe-sa-te-dwie-rzeczy