Twoje dziecko uśmiecha się przez sen? Powód może cię zaskoczyć
Sen małych dzieci, choć po części został zbadany przez naukowców, w wielu kwestiach wciąż jest niewiadomą. Przeprowadzone badania dostarczają pewnych informacji na temat snu niemowląt i maluchów. Zatem dowiedzmy się, skąd ten uśmiech.
Mimowolny odruch
Uroczy uśmiech podczas snu często jest mimowolnym odruchem. – Niemowlęta podczas snu mogą robić bardzo wyraziste miny. Nie jest niczym niezwykłym zauważyć uśmiech na twarzy dziecka podczas snu – mówi Amaka Priest, lekarz medycyny, pediatra.
Maluchy mogą także mlaskać, marszczyć brwi, a nawet "udawać", że ssą pierś lub butelkę. Wspomniane odruchy to ćwiczenia, które pomagają dzieciom opanować przyszłe umiejętności społeczne.
– Badania sugerują, że ruchy te mogą wzmacniać mięśnie, których dziecko będzie celowo używać do uśmiechania się i wyrażania innych wyrazów twarzy wraz z upływem lat – mówi dr Priest.
Uśmiech niemowlęcia, mniej więcej do 6 tygodnia życia jest nieświadomy, nie jest celowy. Nie świadczy o zadowoleniu, szczęściu, ani radości. Ten "anielski uśmiech" pojawiający się u tak małych dzieci podczas snu nie ma adresata. To sympatyczny grymas, nic więcej.
Fazy snu dziecka
Sen dorosłego człowieka składa się z dwóch faz. Pierwsza z nich NREM, charakteryzuje się powolnym ruchem gałek ocznych. To sen głęboki, który trwa około 80 – 100 minut. Po nim następuje faza snu REM trwająca około 15 minut. To właśnie w tej fazie śnimy. Sen ludzi dorosłych składa się z czterech, pięciu powtarzających się w ciągu nocy cykli.
Noworodki śpią podobnie jak dorośli. Jednak w ich przypadku faza REM trwa znacznie dłużej.
– Noworodki spędzają nawet połowę swojego snu w fazie REM, podczas gdy u dorosłych zajmuje ona jedynie 20 proc. snu – wyjaśnia dr Daniel Combs, pediatra, specjalista snu.
Dorośli najczęściej w fazę snu REM wkraczają około 90 minut po zaśnięciu. Niemowlęta zazwyczaj od razu przechodzą do snu REM. Ten słodki uśmiech, który pojawia się podczas snu lub drzemki, może pojawić się podczas fazy REM.
Dr Combs wyjaśnia, że w łatwy sposób można stwierdzić, kiedy dziecko wchodzi w fazę REM – wystarczy przyjrzeć się ruchowi gałek ocznych. Można podejrzewać, że dzieci w pierwszych miesiącach swojego życia śnią bardzo intensywnie. Jednak trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czym wywołany jest uśmiech pojawiający się podczas snu. Możemy tylko przypuszczać, że maluch śni o czymś miłym. Źródło: Parents