Zauważyłeś u siebie ciążowe dolegliwości? To może być syndrom kuwady
Od kiedy dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą, zacząłeś odnosić wrażenie, że w jakiś zaskakujący i niewytłumaczalny sposób przeżywasz ciążę swojej partnerki? Nie wiesz, jak to wyjaśnić, ale niekiedy pojawiają się u ciebie niecodzienne dolegliwości. Jak to wytłumaczyć?
Czym jest syndrom kuwady?
Syndrom kuwady, nazywany również ciążą współczulną, pojawia się u mężczyzn, którzy odczuwają u siebie objawy ciążowe podobne do tych, z jakimi zmaga się ich partnerka. Samo określenie "kuwada" powiązane jest z różnymi praktykami i wierzeniami dotyczącymi okresu ciąży. Choć o syndromie kuwady nie mówi się zbyt często, to pojawia się on u wielu mężczyzn oczekujących na narodziny dziecka. Naukowcy z Uniwersytetu Haszymidzkiego w Jordanii dowiedli, że aż około 59 proc. jordańskich ojców go doświadczyło.
Przyczyny syndromu kuwady
Objawy ciążowe, jakie pojawiają się u kobiet, są wynikiem zmian hormonalnych. Bardzo prawdopodobne jest, że w wyniku silnych emocji pewne zmiany hormonalne mogą zajść również w organizmie mężczyzny. Istotną rolę odgrywają emocje – lęk, niepewność, niepokój, które związane są z pojawieniem się nowego członka rodziny. Następuje wzrost stężenia hormonów określanych hormonami żeńskimi – estrogenów i prolaktyny, oraz spadek testosteronu.
Naukowcy jednak nie są zgodni co do przyczyny występowania syndromu kuwady. Jedni twierdzą, że jest on wynikiem zmian hormonalnych, inni, że wynika z silnej więzi z partnerką, a jeszcze kolei uważają, że wynika z chęci czynnego uczestnictwa w ciążowych przeżyciach.
Objawy syndromu kuwady
Mężczyźni, którzy zmagają się z syndromem kuwady, mogą odczuwać niektóre lub wszystkie z "ciążowych" objawów, takie jak:
- nudności i wymioty
- zawroty głowy
- senność
- wzmożony apetyt
- zmęczenie
- huśtawki nastrojów
- ból kręgosłupa.
Powód do niepokoju?
Syndrom kuwady nie oznacza niczego złego, nie powinien być powodem do niepokoju. Warto również pamiętać, że nie należy go ukrywać, nie trzeba się go wstydzić. Wręcz przeciwne, tak silne przeżywanie ciąży świadczy o ogromnym zaangażowaniu mężczyzny. Nie jest chęcią zwrócenia na siebie uwagi ani wynikiem żadnej zazdrości. Intensywne przeżywanie narodzin dziecka oraz utożsamianie się z tym, co czuje partnerka, pomaga mężczyznom przygotować się do nadchodzących zmian. Uczy wzajemnego wsparcia, empatii i zrozumienia.
Podobno syndrom kuwady częściej dotyczy mężczyzn, którzy oczekują na narodziny pierwszego dziecka. Rzadziej pojawia się u tych, którzy spodziewają się kolejnego potomka.
Źródło: Healthline
Czytaj także: https://dadhero.pl/289046,to-sie-wydarzy-po-porodzie-zaluje-ze-sam-tego-nie-wiedzialem