Chcesz kupić świeży bób? Koniecznie zwróć uwagę na ten szczegół
Bób zwykle sprzedawany jest w zamkniętych strunowych woreczkach, dlatego należy zachować szczególna czujność, by nie kupić kilkudniowego i nadpsutego. Torebeczki z bobem często skrywają w sobie nieprzyjemne niespodzianki. Nieodpowiednio przechowywany, zepsuty lub gnijący bób nie nadaje się do jedzenia.
Na co zwrócić uwagę wybierając bób?
Wystarczy chwila nieuwagi, by w pośpiechu, w sklepie lub na straganie kupić bób, którego jakość i świeżość pozostawiają wiele do życzenia. Bób przechowywany w szczelnie zamkniętych woreczkach szybciej się psuje.
Na kolor
Dojrzały i świeży bób łatwo poznać po wyglądzie. Ma jasnozielony lub zielony kolor, bez żadnych plam i przebarwień na skórce. Ziarna zamknięte w woreczku powinny wyglądać tak samo. Jeśli choć jedno z nich wzbudza twój niepokój, ma ciemne plamki lub szarawy kolor, zrezygnuj z zakupu. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że pozostałe ziarna bobu już niedługo będą wyglądały tak samo.
Na zapach
By sprawdzić świeżość bobu, zwróć uwagę na jego zapach. Ten świeży ma przyjemną, delikatna woń, która zachęca do jak najszybszego skosztowania. Z kolei ziarna, które zaczynają się psuć, charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem zgnilizny.
Na miejsce przechowywania
Wybierając bób, zwróć uwagę na miejsce, w jakim był przechowywany. Ten, który w szczelnie zamkniętym strunowym woreczku leżał na słońcu, zacznie się o wiele szybciej psuć od tego przechowywanego w cieniu. Bób zamknięty w woreczku, wystawiony na działanie promieni słonecznych "czuje się" jak w miniaturowej szklarni. Woda zaczyna się skraplać, rośnie temperatura, a nasiona zaczynają się psuć.
Jak przechowywać bób?
Bób z foliowego woreczka przesyp do miseczki lub pojemnika do przechowywania żywności i schowaj do lodówki. W takich warunkach nasiona mogę być przechowywane nawet 4-5 dni. Bób można również oczywiście zamrozić.
Jak gotować bób?
Przygotowanie bobu jest łatwe, szybkie i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Nasiona dokładnie opłucz, włóż do garnka i zalej zimną wodą. Wody powinno być dwa razy więcej niż bobu. By wydobyć z niego jeszcze więcej smaku, wsyp do wody płaską łyżeczkę cukru. Wodę doprowadź do wrzenia i gotuj przez kilka minut. Młody bób już po 5-7 minutach będzie gotowy do spożycia, ten nieco starszy może potrzebować około 15-18 minut.
Równie dobrze opłukane nasiona bobu można wrzucić do wrzątku. Bób solimy dopiero pod koniec gotowania lub już po odcedzeniu z wody. W przeciwnym razie stwardnieje i będzie niesmaczny.