Przygotowałeś dziecku frytki, a teraz zastanawiasz się, gdzie wylać olej z patelni?

Klaudia Kierzkowska
23 czerwca 2023, 14:12 • 1 minuta czytania
Przygotowałeś dziecku chrupiące frytki i odruchowo olej wylałeś do zlewu. Dopiero potem zacząłeś się zastanawiać, czy aby na pewno było to dobre posunięcie. Popełniłeś błąd, którego konsekwencją może być nawet kosztowny remont instalacji kanalizacyjnej. Dowiedz się, dlaczego nie wylewać oleju do zlewu i jak właściwie postąpić w takiej sytuacji.
Zanim zaczniesz zastanawiać się, w jaki sposób najlepiej pozbyć się oleju, pomyśl, czy nie możesz go ponownie wykorzystać. fot. Peggy_Marco/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Najczęściej albo z niewiedzy, albo z wygody i lenistwa, olej z patelni czy garnka trafia wprost do zlewozmywaka. Niektórzy, twierdząc, że to o wiele lepsze rozwiązanie, wylewają go do toalety. Jednak jak się okazuje, to dwie najgorsze rzeczy, jakie możesz z nim zrobić.


Dlaczego nie wylewać oleju do zlewu?

Wylewanie tłuszczów kuchennych do zlewu lub toalety, a tym samym do rur odpływowych i kanalizacyjnych może doprowadzić nawet do zalania całego mieszkania. Tłuszcz kuchenny wlany do rur powoduje powstawanie w nich osadu, który może doprowadzić do zatkania i pęknięcia.

Co zrobić ze zużytym olejem?

Zastanawiasz się, gdzie wylać zużyty olej kuchenny? Wylać – nigdzie. Istnieje jednak kilka rozsądnych pomysłów, dzięki którym możesz się go pozbyć.

Wlej do pojemnika

Zużyty olej przelej do butelki i przekaż ją w dni odbioru nietypowych śmieci. Równie dobrze zakręconą butelkę możesz wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (resztkowe) – to ten w kolorze czarnym. Pamiętaj, zanim zaczniesz przelewać olej, pozwól mu ostygnąć.

Zbierz ręcznikiem

Jeśli tłuszczu nie ma zbyt dużo, zbierz go papierowym ręcznikiem z patelni, garnka lub innego pojemnika, a następnie wyrzuć do kosza. Metoda ta nie sprawdzi się jednak w przypadku, gdy oleju będzie dużo, np. po usmażeniu frytek.

Ponownie wykorzystaj

Zanim zaczniesz zastanawiać się, w jaki sposób najlepiej pozbyć się oleju, pomyśl, czy nie możesz go ponownie wykorzystać. Do ponownego wykorzystania nadaje się jedynie olej spełniający kilka "warunków". Olej nie może być zmieszany z innymi tłuszczami. Podczas smażenia jego temperatura nie powinna przekroczyć 190°C – w przeciwnym razie olej jest spalony i nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Olej przed ponownym wykorzystaniem należy przecedzić przez sitko, by pozbyć się ewentualnych kawałków żywności, które być może w nim pozostały.

Oddaj do ponownego przetworzenia

Coraz więcej miast i gmin dołącza do ekoprojektu segregacji kolejnego odpadu – oleju jadalnego. Niemalże wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą zostać poddane recyklingowi, a dzięki temu mogą zostać ponownie wykorzystane. Odpowiednio zabezpieczony tłuszcz jadalny i olej (przelany do zwykłej plastikowej butelki typu PET) należy wrzucić do pojemnika na olej. Oczyszczony i poddany recyklingowi olej staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego, np. służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub wykorzystywany jest jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego z recyklingu.

Źródło: Samorzad.gov.pl

Czytaj także: https://dadhero.pl/291617,sekret-idealnych-frytek-tkwi-w-dwoch-szczegolach-o-czym-pamietac