Mała motoryka – 9 ćwiczeń usprawniających pracę małej rączki
Podstawowe umiejętności związane z rozwojem motoryki to głównie kontrolowane ruchy rąk i palców, skoordynowanie obu rąk, chwytanie przedmiotów bez niczyjej pomocy. To od małej motoryki uzależnione jest opanowanie umiejętności rysowania czy pisania. Oto kilka zabaw, które warto ćwiczyć z dzieckiem, by rozwinąć jego umiejętności z zakresu małej motoryki.
Ćwiczenia usprawniające pracę małej rączki
Kolorowanki
Znajdź kolorowankę, która zainteresuje twoje dziecko. Doskonale sprawdzą się te z motywem przewodnim ulubionego bohatera z bajki jak i kolorowanki edukacyjne, które posiadają zadania pomagające ćwiczyć sprawność małych rączek.
Klocki
Budowanie z klocków, niezależnie czy małych, czy dużych, plastikowych, czy drewnianych to doskonała zabawa, dzięki której maluch zacznie opanowywać nowe umiejętności.
Plastelina
Lepienie i ugniatanie z plasteliny, modeliny lub innych mas plastycznych to nie tylko wspaniała zabawa, ale i doskonały trening małych rączek. Przygotowanie domowej ciastoliny jest bardzo proste, spróbuj. Dwie i pół szklanki mąki pszennej zmieszaj ze szklanką soli, czterema łyżkami oleju roślinnego i półtorej szklanki wrzącej wody. Masę wyrabiaj aż do momentu, w którym ciastolina przestanie przyklejać się do rąk.
Zabawy z wodą
Dzieci uwielbiają zabawy z wodą, co warto wykorzystać do trenowania sprawności małej rączki. Zaproponuj dziecku wylewanie i przelewanie wody – z dłoni do dłoni. A na koniec, by wysuszyć rączki, strząsajcie wodę z paluszków.
Otwieranie i zamykanie
Otwieranie i zamykanie pudeł, pudełek i pudełeczek to ćwiczenie usprawniające pracę paluszków i dłoni. Pozwól dziecku bawić się nimi do woli. Zachęć do pokolorowania pudełek i wyczarowania z nich magicznego domu.
Czynności domowe
Sprawność małej rączki można ćwiczyć podczas wykonywania codziennych, domowych czynności. Poproś malucha o pomoc w rozwieszeniu prania, o pozbieranie klocków z dywanu czy liści, które opadły z kwiatka.
Segregacja
Do miseczki wrzuć różne małe przedmioty np. makaron, monety, ryż, klocki, kamyki. Poproś malucha i posegregowanie przedmiotów. Zachęć, by każdy pojedynczo wyciągnął paluszkami i przeniósł do odpowiedniej miseczki. Jednak co najważniejsze, podczas zabawy obecność rodzica jest obowiązkowa. Małe dzieci uwielbiają wkładać drobne przedmioty do buzi, a czasami i nosa. Twoją rolą jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa.
Puzzle
Kolejną czynnością, która pomaga rozwijać małą motorykę, ale też wyobraźnię przestrzenną czy koncentrację jest układanie puzzli. Maluchowi zaproponuj te dwuelementowe, a dla przedszkolaka wybierz trudniejszą wersję.
Nawlekanie
Nawlekanie jest kolejnym pomysłem, dzięki któremu dziecko ćwiczy małą motorykę. Przygotuj cienki drucik, sznurek lub sznurówkę, na które dziecko będzie nawlekało przedmioty z dziurką np. makaron czy koraliki.
Pamiętaj o samodzielności
Niezwykle ważna w kształtowaniu małej motoryki jest samodzielność. Pozwól dziecku samemu założyć skarpetki spodnie czy buty. Zachęć, by spróbowało zasunąć suwak lub zapiąć guzik w spodniach. Nie wyręczaj i nie utrudniaj maluchowi nabywania nowych, jakże cennych umiejętności.
Źródło: Empoweredparents.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/291758,jak-wychowac-empatyczne-dziecko-wyprobuj-kazda-z-metod