Chwalisz się samochodem, pracą i rodziną? Sprawdź, czy nie masz niskiej samooceny
Niska samoocena często ma swoje korzenie w doświadczeniach z dzieciństwa. Bywa efektem ciągłej krytyki, surowego wychowania, niedoceniania czy zbyt wysokich oczekiwań rodziców. Istotną rolę odgrywają również relacje i doświadczenia, jakie miały miejsce w życiu dorosłym. Oto kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że zmagasz się z niską samooceną.
7 oznak niskiej samooceny u mężczyzn
Nieustanna krytyka
Mężczyzna, który nieustannie jest niezadowolony, krytykuje i wyśmiewa innych, najprawdopodobniej zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Poniżając innych, próbuje ukryć własną niepewność, dzięki czemu choć przez chwilę czuje się lepszy od innych.
Skupianie się na błędach
Panowie z niskim poczuciem własnej wartości, skupiają się głównie na swoich błędach, porażkach i niedociągnięciach – niezależnie od tego czy są prawdziwe, czy nie. Są przekonani, że zawsze mogliby osiągnąć więcej, żaden sukces czy docenienie w pracy nie przynosi im satysfakcji.
Nieumiejętność przyznania się do błędu
Obwinianie innych i nieprzyznawanie się do popełnionego błędu, to kolejny sygnał ostrzegawczy. Częścią niskiej samooceny jest obawa przed przyznaniem się do porażki – nawet nie tyle przed samym sobą, ile przed innymi. Nieumiejętność przyznania się do błędu i szukanie winnych dookoła świadczą o tym, że możesz mieć problem z docenieniem własnej wartości.
Nieustanna zazdrość
Niska samoocena może wiązać się z zaborczością i nieustanną zazdrością o inne osoby. Mężczyźni są bardzo zazdrośnie o wszelkie relacje, jakie nawiązuje ich partnerka – nawet z członkami rodziny. Nieustanne kontrole, ciągłe wysyłanie sms-ów, a nawet potajemne przeglądanie wiadomości czy maili świadczą, że możesz mieć problem z poczuciem własnej wartości.
Perfekcjonizm
Mężczyzna, który nieustannie chwali się doskonałą pracą, samochodem, idealną rodziną czy nienagannym wyglądem, może chcieć przekonać zarówno siebie, jak i innych, do swojej wartości. Kamufluje i zataja prawdę na temat swojej osoby. Nie potrafi przyznać się do tego, że tak naprawdę w siebie nie wierzy i ma sobie dużo do zarzucenia.
Udoskonalanie wyglądu
Mężczyzna z niską samooceną może nieustannie sprawdzać, poprawiać i udoskonalać swój wygląd. Chce przekonać innych do swojej wartości, jednak problem tkwi głównie w tym, że on sam w to nie wierzy.
Nieradzenie sobie z krytyką
Krytyka, zwrócenie uwagi nieustannie spotyka się ze złością, wrogością, a czasami nawet i agresją. Panowie z niską samooceną, krytykę odbierają jako atak, niezależnie od tego, czy jest to prawda, czy nie. Od razu odnoszą wrażenie, że ktoś chce zrobić im na złość, wytknąć błędy i publicznie wyśmiać.
Czytaj także: https://dadhero.pl/287961,wyzwanie-srodka-ciezkosci-na-tiktoku-faceci-przegrywaja-na-tiktoku