Budowanie, sport i kosmos zamiast księżniczek. 5 książek, które musi przeczytać twoja córka
Książka o wyjątkowych dokonaniach kobiet (niezależnie od tego, czy chodzi o bohaterki fikcyjne, czy też o postaci historyczne) może być iskrą, która rozpali w dziewczynce pragnienie dokonywania wielkich rzeczy. Uświadomi jej, że przecież wszystko jest możliwe – że może rozwijać skrzydła dokładnie tak, jak chce. Bez jakichkolwiek ograniczeń.
Takie właśnie lektury mają nie tylko wielkie walory edukacyjne; rozwijają także empatię (pomagając dziewczynkom zrozumieć różnorodność i bogactwo doświadczeń kobiet na całym świecie) oraz sprawiają, że najmłodsze pokolenia będą mogły żyć w świecie, w którym panuje pełne równouprawnienie. Również zawodowe; włączając w to branże takie jak budownictwo, nauka, najnowsze technologie czy też medycyna.
"Klara buduje" i "Klara buduje domek na drzewie", Jakub Skworz, il. Paulina Derecka
Czy odjazdowy domek na drzewie może stworzyć wyłącznie tata, dziadek czy wujek? Kto powiedział, że budownictwo zarezerwowane jest dla mężczyzn? Owszem, mówimy tutaj o branży wciąż mocno zmaskulinizowanej, jednak czasy się zmieniają i trafia do niej coraz większa liczba bardzo, ale to bardzo utalentowanych pań.
Książki Jakuba Skworza nie tylko odkryją przed twoją córką tajniki "budowlanki" – nauczą ją również tego, jak ważna w życiu (w każdej jego sferze – i zawodowej, i prywatnej) jest przyjaźń, a także umiejętność współpracy i proszenia o pomoc.
"Kobiety i sport. One grały by wygrać”, Rachel Ignotofsky
Książka, w której zawarto całe mnóstwo ciekawych historii różnych – bardziej i mniej znanych – sportowczyń, które nie tylko osiągały sukcesy w swoich dziedzinach, lecz także przecierały w dziedzinach zarezerwowanych wyłącznie dla mężczyzn.
Rachel Ignotofsky udowadnia, że sport jest dziedziną, w której kobiety też mogą osiągać imponująco wielkie sukcesy, stając się wielkimi inspiracjami dla milionów dziewczynek. Chcesz zachęcić córeczkę do zdrowego stylu życia, a także do zdobywania nowych umiejętności oraz pokonywania własnych słabości? Koniecznie podsuń jej tę lekturę.
"Marzycielki", Jessie Burton, il. Angela Barrett
Jak wszyscy wiemy, małe dziewczynki kochają romantyczne baśnie o księżniczkach. I choć książka Jessie Burton bazuje na tym popularnym motywie, to całość – okraszona nutką zrozumiałych dla dzieci wartości feministycznych – jest bardzo zaskakująca i przekorna.
W opowieści o dwunastu córkach króla Alberta nie znajdziemy biernego wypatrywania księcia, są za to: zaradność, spryt, odwaga w podejmowaniu wyzwań i w posiadaniu własnego zdania, a wszystko przy wykorzystaniu siostrzanej więzi.
"Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata", Isabel Minhós Martins, Bernardo P. Carvalho
Mogłoby się wydawać, że za wielkimi odkryciami geograficznymi stoją wyłącznie mężczyźni. Jednak, jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Autorzy "Atlasu podróżników" udowadniają to, zabierając małą czytelniczkę do świata najważniejszych wypraw w historii ludzkości.
Przy okazji pokazują, że choć w podręcznikach historii złotymi zgłoskami zapisywano głównie nazwiska mężczyzn, to za owymi dokonaniami stało również wiele kobiet; prekursorek, które wyprzedzały swoje czasy.
"Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu", Libby Jackson
Kobiety, które pracowały w agencji NASA oraz innych instytucjach kosmicznych, nie tylko brały udział w projektowaniu rakiet i statków kosmicznych, ale również w analizie danych, programowaniu, przeprowadzaniu eksperymentów, szkoleniu astronautów i koordynowaniu misji kosmicznych.
Nie do przecenienia jest zarówno ich wkład w eksplorację przestrzeni pozaziemskiej, jak i w otwarcie drogi dla kolejnych pokoleń kobiet marzących o podboju świata nauki. Dzięki książce Libby Jackson możemy poznać wiele takich właśnie inspirujących postaci: od astronautek, poprzez nauczycielki, naukowczynie i programistki, aż po kierowniczki lotów.
Materiał powstał we współpracy z firmą Erbud