Cukrzyca u facetów. Te objawy powinny być dla was alarmujące

Krzysztof Górski
29 grudnia 2022, 14:58 • 1 minuta czytania
Objawów zaburzeń cukru we krwi może być wiele i nie muszą od razu kojarzyć się mężczyznom z tą przypadłością, co prowadzi do późnej diagnozy. Poznajcie kilka sygnałów, które powinny skierować panów prosto do lekarza.
Objawy cukrzycy mogą być mylone przez mężczyzn z innymi zaburzeniami pixabay.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Według najnowszych danych w Polsce już co najmniej 3 mln osób choruje na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie ma wykrytej choroby.


Jedynym sposobem zminimalizowania objawów zaburzeń cukru we krwi jest diagnoza, jednak do tego potrzebna jest chociażby podstawowa wiedza na ich temat. Te, szczególnie u panów mogą nie być zupełnie oczywiste i zostać przypisane do innych zaburzeń.

Zbyt częste podróże do toalety

Częste oddawanie moczu w ciągu dnia zazwyczaj nie jest alarmujące, bo może łączyć się na przykład z dużym spożyciem płynów. Czerwona lampka powinna się nam zapalić, kiedy sytuacja powtarza się w nocy. Mężczyźni (zwłaszcza ci dojrzalsi) mogą ten objaw pomylić, choćby z powiększeniem prostaty, które często bywa bagatelizowane. Tzw. częstomocz jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów m.in. cukrzycy i może prowadzić do infekcji układu moczowego i narządów płciowych.

Problemy z erekcją

Nieleczona cukrzyca może niekorzystnie wpływać na życie seksualne osób, które się z nią zmagają – prowadząc do zaburzeń erekcji. Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cukru we krwi wpływa na uszkodzenie tętnic, nerwów i nerek. Wynikiem tego jest pojawienie się powikłań cukrzycowych w postaci niedokrwienia kończyn dolnych i górnych. Nie warto zatem zwalać tego problemu na powszechny stres, tylko pójść do specjalisty i sprawdzić co w trawie piszczy.

Zmęczenie, nerwowość, osłabienie

Mowa o zmęczeniu, które nie mija po wypoczynku i dużej ilości snu. Diabetyk jest ospały, co wynika z zaburzenia metabolizmu i nieprawidłowego przekształcania cukrów z pożywienia w energię dla organizmu. Ten objaw łatwo może być mylony z problemami natury psychicznej (co również może być prawdą), jednak dla pewności pójdźmy się przebadać.

Rosnący brzuszek

Brzuch się zaokrąglił, nie możesz dopiąć w ulubionych dżinsów, a ty nie wiesz, co się dzieje? Powodem może być właśnie cukrzyca. U osób zmagających się z zaburzeniami cukru we krwi zaobserwowano większe tendencje do tycia, co jest spowodowane obniżonym metabolizmem glukozy w organizmie. Ten symptom często może być usprawiedliwiany np. wiekiem, ale równie często to oznaka rozwijającej się choroby.

Zmiany na skórze

Skóra osoby z cukrzycą jest sucha, nadmiernie łuszcząca się i ma skłonność do wyprysków. Drobne krostki czy ciemne plamy, które zazwyczaj ukazują się na szyi, pod pachami, a także w obrębie kostek. Wiadomo – jesteś facetem i takie drobnostki to dla ciebie pryszcz, ale mogą być one objawem poważnej choroby.

Czytaj także: https://dadhero.pl/290920,15-latek-z-polski-stworzyl-pierwsza-taka-klawiature-na-swiecie