To może być najlepszy wydatek tego roku. Podpowiadamy, jak wybrać maskę antysmogową

Aneta Zabłocka
04 października 2022, 11:02 • 1 minuta czytania
Wyrzuciliście już popandemiczne maseczki ochronne? Może czas wymienić je na lepszy model? Spójrz na aurę za oknem i rozważ kupienie maski antysmogowej. Pomożemy ci wybrać najlepszą. To może być twój najcenniejszy wydatek w tym roku.
Maski antysmogowe: jaki filtr i materiał wybrać, ocena UOKiK Fot. Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Mogę napisać wstępniak z "heheszkami" dotyczącymi kryzysu energetycznego, który jak zapowiadają eksperci, czeka nas tej zimy. Palenie śmieciami, zbieranie chrustu mogą być tematem na mema, ale także poważnym zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego warto rozważyć zakup masek antysmogowych dla całej rodziny.


Czy maski antysmogowe działają?

Uznaje się, że maski antysmogowe blokują przepływ 99 proc. szkodliwych pyłów i substancji, które mogą być wdychane ze smogiem. Jednak wiele zależy od filtra zastosowanego w masce oraz jej wykonania.

Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadziła w 2018 roku badania masek antysmogowych dostępnych na polskim rynku. Nie wszystkie przeszły sito kontroli. Połowa z badanych produktów okazała się wadliwa. Urząd zwraca uwagę, że najważniejszym kryterium jest oznaczenie "maski antysmogowej" dla produktów, które są zaledwie półmaskami filtrującymi lub maskami antypyłowymi.

Nie oznacza to jednak, że maski antysmogowe są nieskuteczne. Dobrane odpowiednio do kształtu twarzy oraz uszyte z dobrego materiału z zastosowaniem odpowiedniego filtra, mogą świetnie chronić przed szkodliwymi pyłami.

Maska antysmogowa: jak wybrać?

UOKiK wystosował konkretne wytyczne, na które powinniśmy zwracać uwagę w czasie zakupu maski antysmogowej:

Skróty, które widnieją na masce lub jej opakowaniu:

CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Nie kupuj maski bez takiego oznakowania;

Europejskie certyfikaty filtrów zastosowanych w maskach oceniają, że filtr:

Materiał, zwykle poliester lub neopren, z jakiego wykonane są maski oraz umieszczone w nich filtry mają za zadanie do minimum ograniczać ilość przepływającego powietrza. To niestety, może wiązać się z utrudnieniem oddychania. Dlatego osoby chorujące na przewlekłe choroby płuc, powinny raczej z nich zrezygnować i w przypadku dużego stężenia smogu, pozostawać w domach.

Inne oznaczenia, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie maski antysmogowej:

NR – półmaska jednorazowego użytku. Nie zakładaj jej ponownie i nie noś dłużej niż 8 godzin (przeznaczona jest do prac przez jedną zmianę roboczą);

R – półmaska wielokrotnego użytku;

D – oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym (rodzaj wapienia stosowany w przemyśle). Wybierz produkt z tym znakiem, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu domu.

Instrukcja dla użytkownika - musi być po polsku i informować m.in. o sposobie zakładania, dopasowywania i użytkowania półmaski, a jeśli produkt jest wielokrotnego użytku – o sposobie konserwacji.

Rozmiar półmaski - aby maska antysmogowa spełniła swoje zadanie, musi być idealnie dopasowana do kształtu twarzy i szczelnie do niej przylegać. Podany przez producenta rozmiar „S”, „M” czy „L” to tylko wskazówka. Jeśli masz taką możliwość, przymierz maskę. Upewnij się, czy taśmy lub gumki mocujące maskę na głowie nie są np. za długie i w efekcie półmaska nie zsuwa się, lub nie odstaje.

Jak dbać o półmaskę? Jeśli ma filtr, sprawdzaj go co jakiś czas, konserwuj i wymieniaj zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na powierzchnię materiału filtracyjnego – brudna półmaska może stracić swoje właściwości.

Niestety, dobra maska antysmogowa musi kosztować i wymaga stałej konserwacji lub wymiany. Ze względu na szkodliwość pyłów oraz substancji chemicznych takich jak benzopiren, występujących w smogu, jest to jednak inwestycja, którą warto podjąć.

Czy kupić maskę antysmogową dziecku?

"Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom z tego względu, że mają najkrótszy odcinek dróg oddechowych, gdzie odbywa się proces oczyszczania powietrza oddechowego" - powiedziała PAP alergolog lek. Ewa Trębas-Pietraś.

Ekspertka zaznaczyła, że szczególnie szkodliwe ją pyły PM2,5, które poprzez swoją drobną strukturę głębiej wnikają w pęcherzyki płucne, a potem wędrują do krwiobiegu.

Związki chemiczne zawarte w smogu upośledzają funkcje obronne organizmu. Wirusy i bakterie mają więc wolną drogę do pracy nad rozwojem chorób i infekcji. Narażenie na smog zwiększa ryzyko wystąpienia alergii. A dziecko z nieustającym katarem to przecież rzadko marzenie któregokolwiek z rodziców.

Zupełnie odpuść sobie kupowanie bawełnianych maseczek antysmogowych dla dzieci. Są nieskuteczne. Szukaj tych z włókien poliestrowych i neoprenu. Niestety takie materiału utrudniają cyrkulację powietrza i mogą wpływać na niewłaściwy sposób oddychania u dzieci.

Dlatego Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zaleca, aby "w przypadku dzieci oraz osób przewlekle chorych na choroby układu oddechowego (w tym na astmę, alergię oraz POCHP), cierpiących na niewydolność oddechową i problemy z układem krążenia, możliwość zastosowania masek antysmogowych powinna być bezwzględnie skonsultowana z lekarzem, który przekaże odpowiednie zalecenia co do zasad i czasu ich stosowania". Ponadto lekarze zalecają, aby w przypadku wysokiego stężenia pyłów w powietrzu nie wychodzić z domów.

Czytaj także: https://dadhero.pl/287453,oczyszczacze-powietrza-co-wybrac-aby-zapewnic-sobie-czyste-powietrze