Co pić, a czego unikać podczas upału? Często popełniamy błąd, a to może grozić nawet udarem
- Warto wiedzieć, co pić, by nie doprowadzić do odwodnienia i nie zrobić sobie krzywdy.
- Alkohol, kawa, herbata czy energetyki to nie napoje na upalny dzień.
- Warto sięgnąć po wodę mineralną i kontrolować ilość spożywanych płynów. A także wiedzieć, jak objawia się odwodnienie, by móc w porę zareagować.
Lekarze przestrzegają, że długotrwała ekspozycja na wysoką temperaturę może prowadzić do zachwiania bilansu cieplnego organizmu. W formie łagodnej będzie to wyczerpanie cieplne czy odwodnienie, jednak bez odpowiedniego schłodzenia i nawodnienia organizmu ryzykujemy nawet udarem cieplnym, który może być śmiertelny.
Objawy odwodnienia
Najbardziej oczywisty objaw odwodnienia to uczucie pragnienia, jednak gdy jest cieplej to nic nadzwyczajnego, dlatego warto zwrócić uwagę, czy nie pojawiło się także nagłe zmęczenie i zawroty głowy. Niepokojącym objawem jest także suchość w ustach i oczach. Uwagę twoją powinny zwrócić rzadsze wizyty w toalecie i mocz o bardzo intensywnym zapachu oraz ciemniejszym kolorze. W przypadku poważnego odwodnienia może podnieść się tętno, mogą wystąpić problemy z oddychaniem, mdłości i wymioty, drgawki, zdezorientowanie, a także omdlenie.
Gdy pojawią się pierwsze objawy odwodnienia, woda to za mało by uzupełnić braki. Warto w domowej lub wakacyjnej apteczce zawsze mieć elektrolity w saszetkach lub tabletkach. W ten spód szybko nadrobisz utracone płyny. Pamiętaj, że tylko z łagodnym lub umiarkowanym odwodnieniem można poradzić sobie samodzielnie. Kiedy dojdzie do ciężkiego odwodnienia lub wystąpienia poważnych objawów, należy natychmiast skorzystać z pomocy medycznej. Wiele osób nie odczuwa pragnienia, dopóki nie pojawi się odwodnienie. Dlatego niezwykle ważne, by wyrobić sobie nawyk ciągłego popijania. Dorosły mężczyzna każdego dnia powinien wypijać 2,5 litra wody, a w czasie upału więcej. Niestety często pijemy zbyt mało i nie to, co trzeba.
Czego nie pić w czasie upałów?
Choć w gorące dni (szczególnie na urlopie) kusi zimne piwo i kolorowe, lodowe drinki, to jest to kiepski pomysł. Alkohol sprzyja odwodnieniu oraz powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza wydolność układu krążenia, a to może skutkować udarem. Gorąca herbata rzeczywiście może schłodzić, jednak pod warunkiem, że jest pita w gorącym i suchym klimacie, w takim, jaki panuje na pustyni czy obszarach półpustynnych. W naszym klimacie lepiej jej unikać, podobnie jak i kawy. Ze względu na kofeinę napoje te zaburzają gospodarkę elektrolitową, odwadniają, a także wypłukują magnez i potas.
W trakcie gorących dni unikaj również napojów energetycznych czy słodkich gazowanych. Nie każdy wie, ale soki i mocno dosładzane kompoty to także kiepski pomysł. Duża zawartość cukru spowalnia wchłanianie płynów przez organizm.
Jak nawadniać organizm w trakcie upałów?
Przede wszystkim w upalne dni warto sięgać po wodę mineralną. Może być ona z dodatkiem cytryny, żeby była dodatkowym źródłem witaminy C. Można również dosypać odrobinę soli kuchennej, w celu uzupełnienia straty sodu. Jeśli masz ochotę na coś smakowego postaw na chłodzone herbaty ziołowe i co najwyżej rozcieńczone soki owocowe. Jeśli już decydujesz się na alkohol, wybierz ten niskoprocentowy i koniecznie uzupełnij płyny dodatkową szklanką wody. Choć ze spożywaniem najlepiej byłoby poczekać do wieczora, gdy żar zelżeje. W trakcie upałów warto także sięgać po warzywa i owoce, które mają dużo wody, np. ogórki, seler naciowy, pomidor, cukinia, sałata, papryka, marchew, arbuz, truskawki, melony i cytrusy. Zrezygnuj ze słonych przekąsek, gdyż sprzyjają szybszej utracie wody, a co za tym idzie - odwodnieniu.