Nie ma kolegów? 4 ważne rzeczy, które musisz zrobić dla dziecka

Dominika Bielas
24 maja 2022, 15:53 • 1 minuta czytania
Lato niemalże w pełni, a dzieci coraz więcej czasu spędzają na zabawach na dworze. Po dwóch latach obostrzeń naprawdę czuć normalność wokoło, patrząc na podwórka i place zabaw. Co jeśli koledzy twojego dziecka bawią się w najlepsze, a ono zostało po raz kolejny pominięte? Jest coś, co możesz zrobić, by pomóc mu przetrwać ten trudny czas!
Tata nie zastąpi kolegów, ale może dać dziecku olbrzymie wparcie. fot. pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

1. Unikaj stygmatów

Mama i tata przestają być najważniejsi na świecie, a grupa rówieśnicza zaczyna odgrywać ważną rolę. Jednak nie każde dziecko łatwo nawiązuje przyjaźnie czy odnajduje się w grupie. Musisz wiedzieć, że z dzieckiem, które nie jest zapraszane do zabawy, trzeba obchodzić się delikatnie.

Unikaj piętnowania go za to, że jest wstydliwe, nieśmiałe czy nie potrafi się odnaleźć. Nie porównaj innych dzieci, które siebie lepiej z tym radzą. To z pewnością nie pomoże!

Pamiętaj, że chcesz, by twoje dziecko nie tylko się odnalazło w grupie, ale także poczuło się lepiej i pewniej. Weź pod uwagę, że twoje dziecko może zwyczajnie potrzebować pomocy w nawiązywaniu przyjaźni. Zamiast sygnału "no coś jest z tobą nie tak", potrzebuje od ciebie konkretnych wskazówek, jak sobie poradzić. Z tego trudnego etapu dzięki tobie może wyjść silniejsze.

Koniecznie skoncentruj się więc na jego zaletach, by podbudować jego poczucie własnej wartości.

2. Bądź organizatorem

Wielu rodziców w sytuacji gdy ich dziecko jest pomijane, mówi: "Nie, to nie", "nie przejmuj się", a to błąd. Dziecko będzie się przejmować mimo to. Zamiast odsuwać się od tych dzieci, warto samemu stwarzać jak najwięcej sytuacji, w których twoja pociecha będzie miała okazję zacieśnić więzi.

Chodźcie na ten sam plac zabaw, co reszta grupy czy klasy. Zapytaj dziecko, z kim chciałoby się spotkać. Namówcie na wspólną zabawę na dworze, na nocowanki czy zapraszanie kolegów do domu. Warto zaproponować także coś rodzicom. Zorganizujcie wycieczkę rowerową, piknik lub inną aktywność dla rodziców i dzieciaków z klasy.

Warto również się rozejrzeć za nowymi znajomymi, może ktoś z sąsiedztwa czy z dodatkowych zajęć będzie miał ochotę wspólnie spędzić czas. Nie zapominajcie o dzieciach znajomych. Warto trochę się postarać o częstsze spotkania, by dziecko czuło, że nie jest porzucone przez wszystkie dzieci. Doda mu to pewności siebie.

3. Słuchaj uważnie

Pamiętaj, gdy twoje dziecko już się przed tobą otwiera, uważnie go słuchaj. Rodzice często mają tendencje do skracania tematu: "Oj nie zaprzątaj sobie nimi głowy, szkoda nerwów". Tymczasem to niezwykle ważny obszar ich życia. Nie udzielaj rad, dopóki dziecko nie skończy mówić. Gdy już się wygada, koniecznie daj radę, która mu pomoże w zawieraniu znajomości. Nie zapominaj o empatii i miłości. Nie bój się nazywać emocji, które odczuwa twoja pociecha.

4. Bądź przyjacielem

Jeśli widzisz, że dziecko się zamartwia, warto trochę rozproszyć uwagę dziecka wycieczką rowerową, grą w planszówkę, sensem kinowym. Nawiązywanie przyjaźni to dla niektórych dzieci to długotrwały proces, dlatego bądź także przyjacielem, by wypełnić tę lukę, która teraz tak mu doskwiera.

Czytaj także: https://dadhero.pl/287629,moje-dziecko-nie-ma-przyjaciol-jak-moge-mu-pomoc