"A czemu ono jeszcze samo nie siedzi?". Czym jest tajemnicza mała i duża motoryka u dzieci?
Pierwsze kroczki są rozkoszne, wyczekiwane i nagrywane telefonami ojców i matek na całym świecie. Ale zanim nastąpią, musisz zadbać o rozwój motoryczny niemowlęcia i małego dziecka. A do tego przyda się kilka rad, by przedszkolak mógł, jak mówi Pan Kleks: "biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać".
- Duża motoryka to ruch, postawa ciała, chodzenie, bieganie.
- Mała motoryka to działalność dziecka paluszkami oraz manipulowanie przedmiotami.
- W każdym wieku dzieci powinny ćwiczyć rozwój motoryczny. Oto kilka przykładowych ćwiczeń do wypróbowania w czasie zabawy z rodzicem.
- Duża motoryka - ruch, postawa ciała, chodzenie, bieganie.
- Mała motoryka - sprawność paluszków i dłoni, odkładanie, przekładanie przedmiotów, trzymanie kredek i długopisu, układanie klocków, puzzli - precyzja.
Obie motoryki są ważne dla pełnego i właściwego rozwoju twojego dziecka. Nic się samo nie wydarzy, czasem trzeba dziecku pomóc i zachęcić je do pewnego stania na dwóch nogach, bo potem reszta życia pójdzie jak z płatka.
Rozwój motoryczny niemowlaka
Przede wszystkim odrzuć informacje o tym, że dziecko w którymś miesiącu musi przewracać się na brzuch, siadać, raczkować itp. Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Zakres czasowy tego, kiedy niemowlę ma nabyć daną umiejętność, jest tylko wskazówką, a nie sztywną wytyczną.Oczywiście, obserwuj dziecko, bo wzmożone napięcie czy dystrofie mięśniowe mogą się zdarzyć, jednak nie ma co świrować, jeśli dziecko nie siedzi w dniu, w którym wybiło mu na zegarze życia 6 miesięcy.
Zamiast się skupiać na tym, czy dziecko coś umie, czy nie, zaproś je do aktywnej zabawy i weprzyj zdobywanie przez nie kolejnych szczebelków rozwoju motorycznego.
Wspieranie motoryki niemowlęcia do 1 roku życia:
- Nie zawijaj dziecka w kocyk zbyt ciasno - ta popularna w internecie metoda, uspokaja dziecka, ale tylko dlatego, że nie może się ono ruszać. A właśnie rozmawiamy o tym, jak pomóc dziecku właściwie rozwijać umiejętności motoryczne.
- Nie zakładaj skarpetek - niech bobasowe stópki chodzą po podłodze, chodniku, trawie bez zbędnej warstwy materiału.
- Stawiaj wyzwania - pełzające lub raczkujące dziecko będzie bardziej zmotywowane do ruchu, jeśli położysz w pewnej odległości od niego kolorową zabawkę.
- Stwórz plac zabaw obfitości - siedzące dziecko możesz obłożyć pudełkami z zabawkami, by mogło próbować odwracać się w różnych kierunkach i sięgać po zwierzaki czy klocki, a także segregować zabawki i bawić się w trafianie do celu.
Rozwój motoryczny dziecka od 1 do 3 roku życia
Sensoryka, baby! Twórz dla swojego dziecka tory przeszkód, zawierające różne nawierzchnie, których będzie dotykało bosymi stopami i dłońmi. Układaj pochylnie i mury z poduszek, by mogło ćwiczyć zmysł równowagi. Twoje dziecko nie musi jeszcze chodzić, może pokonywać tor przeszkód na czworaka.Dzieci w tym wieku są bardzo aktywne i wręcz same proszą się o zwiększenie zakresu zabaw ruchowych. Niedawno udało im się stanąć na własnych nogach i chcą wypróbować nowe umiejętności. Wykorzystaj ich ciekawość i baw się razem z nim fakturami, udawajcie fakira, który przechodzi stopami po woreczkach z ziaren fasoli czy wspinajcie na drzewo bez butów.
Te wszystkie zabawy pobudzą zmysły dziecka i wpłyną na jego integrację sensoryczną, a zeskakiwanie z krzeseł, trampoliny i huśtawki będą świetnym treningiem dla świadomości ciała.
Zabawy ruchowe z przedszkolakiem
Najpierw podstawa - niech dresy i wygodne spodnie staną się najlepszymi przyjaciółmi twojego dziecka. Aktywne dziecko to brudne dziecko, a brudne dziecko wymaga ubrań na co dzień, a nie drogich falbanek i białych sztruksów.W co się bawić z przedszkolakiem?
- Dwa kółka - albo nawet cztery, jeśli macie rowerek z dodatkowymi kołami. Jednak rower, hulajnoga, rowerek biegowy to najlepsze, co w ramach rozwijania motoryki może przydarzyć się dziecku.
- Wspinaczka - wielu rodziców boi się puścić tak małe dziecko, by mogło wspiąć się na drabinki na placach zabaw lub małą ściankę wspinaczkową. Tymczasem ćwiczenie koordynacji oko - ręką jest bardzo ważne w każdym wieku.
- Tablice manipulacyjne - swego czasu był to najmodniejszy gadżet na Instagramie. I całkiem słusznie. Tablice manipulacyjne to fantastyczne narzędzie do zabawy dla dziecka, które rozwijają motorykę.
- Malowanki, rysowanki - wiem, że nie każdy lubi i nie każdy znajduje czas. Można się poświęcić inaczej, niż tylko pochylając nad kartką i plakatówkami. Rysowanie patykiem po piasku, kredą na ulicznym chodniku, malowanie rękami, stopami. Możliwości są praktycznie nieograniczone.