"A czemu ono jeszcze samo nie siedzi?". Czym jest tajemnicza mała i duża motoryka u dzieci?

Aneta Zabłocka
Pierwsze kroczki są rozkoszne, wyczekiwane i nagrywane telefonami ojców i matek na całym świecie. Ale zanim nastąpią, musisz zadbać o rozwój motoryczny niemowlęcia i małego dziecka. A do tego przyda się kilka rad, by przedszkolak mógł, jak mówi Pan Kleks: "biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać".
Rozwój motoryczny u dzieci Fot. 123rf
Być może wiesz już co nieco o rozwoju motorycznym dzieci. Choć frazy "mała i duża motoryka" mogą być dla ciebie zaskoczeniem. Dlatego w prostych słowach wyjaśniamy:




Obie motoryki są ważne dla pełnego i właściwego rozwoju twojego dziecka. Nic się samo nie wydarzy, czasem trzeba dziecku pomóc i zachęcić je do pewnego stania na dwóch nogach, bo potem reszta życia pójdzie jak z płatka.

Rozwój motoryczny niemowlaka

Przede wszystkim odrzuć informacje o tym, że dziecko w którymś miesiącu musi przewracać się na brzuch, siadać, raczkować itp. Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Zakres czasowy tego, kiedy niemowlę ma nabyć daną umiejętność, jest tylko wskazówką, a nie sztywną wytyczną.

Oczywiście, obserwuj dziecko, bo wzmożone napięcie czy dystrofie mięśniowe mogą się zdarzyć, jednak nie ma co świrować, jeśli dziecko nie siedzi w dniu, w którym wybiło mu na zegarze życia 6 miesięcy.

Zamiast się skupiać na tym, czy dziecko coś umie, czy nie, zaproś je do aktywnej zabawy i weprzyj zdobywanie przez nie kolejnych szczebelków rozwoju motorycznego.

Wspieranie motoryki niemowlęcia do 1 roku życia:

Rozwój motoryczny dziecka od 1 do 3 roku życia

Sensoryka, baby! Twórz dla swojego dziecka tory przeszkód, zawierające różne nawierzchnie, których będzie dotykało bosymi stopami i dłońmi. Układaj pochylnie i mury z poduszek, by mogło ćwiczyć zmysł równowagi. Twoje dziecko nie musi jeszcze chodzić, może pokonywać tor przeszkód na czworaka.

Dzieci w tym wieku są bardzo aktywne i wręcz same proszą się o zwiększenie zakresu zabaw ruchowych. Niedawno udało im się stanąć na własnych nogach i chcą wypróbować nowe umiejętności. Wykorzystaj ich ciekawość i baw się razem z nim fakturami, udawajcie fakira, który przechodzi stopami po woreczkach z ziaren fasoli czy wspinajcie na drzewo bez butów.

Te wszystkie zabawy pobudzą zmysły dziecka i wpłyną na jego integrację sensoryczną, a zeskakiwanie z krzeseł, trampoliny i huśtawki będą świetnym treningiem dla świadomości ciała.

Zabawy ruchowe z przedszkolakiem

Najpierw podstawa - niech dresy i wygodne spodnie staną się najlepszymi przyjaciółmi twojego dziecka. Aktywne dziecko to brudne dziecko, a brudne dziecko wymaga ubrań na co dzień, a nie drogich falbanek i białych sztruksów.

W co się bawić z przedszkolakiem?