Zauważyłeś u siebie zakola? Zaprzyjaźnij się z fitoketaryną i zapomnij o łysieniu
Patrzysz w lustro i nie wierzysz. Czy to już? Blade placki na głowie, sterczące, szorstkie włosy zwiastujące koniec ery bujnej grzywy. Stop! Dasz radę jeszcze powstrzymać ten proces, bo może sam się na niego skazałeś złą pielęgnacją. Musisz tylko poznać swoją wybawicielkę - fitokeratynę.
- Fitokeratyna to hydrolizat pozyskiwany z pszenicy, kukurydzy i soi.
- Roślinna keratyna stosowana w pielęgnacji włosów poprawia nawilżenie skóry głowy i zapobiega łamaniu się włosów.
- Kilka kropel fitokeratyny warto dodawać do szamponu lub odżywki do włosów.
Co to jest fitokeratyna?
Fitokeratyna jest pozyskiwana z pszenicy, kukurydzy i soi. To naturalny zastępnik chemicznej keratyny, która wygładza i prostuje włosy, a w ostatnim czasie została rozsławiona przez salony fryzjerskie.Tylko że fitokeratyna zapewnia o wiele więcej niż tylko proste kosmyki. To naturalny środek, który wnika w strukturę włosa i odbudowuje jego łuskę. W ten sposób chroni włosy i skórę głowy przed nadmiernym przesuszeniem, które może powodować wypadanie i łamanie się włosów.
Keratyna a zdrowie włosów
Włosy składają się z łuski, kory i rdzenia. Kora włosa chroni rdzeń, najważniejszy środeczek włosa. A z zewnątrz korę otacza łuska.Każda z nich składa się z 5-12 warstw beta keratyn i stanowi zewnętrzną powłokę jego trzonu, uważaną za „ścianę ochronną”. Łuska zazwyczaj składa się z 5-7 nakładających się na siebie bezbarwnych warstw.
To ten obrazek kojarzony z reklam szamponów, kiedy poszarpany włos zmienia się w smukłą linię. Producenci w ten sposób udowadniają, że ich szampony odbudowują właśnie łuskę.
Jeśli łuski są zaburzone (a możemy je osłabić, czesząc się, źle myjąc głowę czy susząc włosy w zbyt wysokiej temperaturze), szkodliwe czynniki mają większą szansę na wniknięcie do trzonu włosa, a także na osłabienie nawilżenia skóry głowy. W efekcie włosy wolą ją opuścić niż zapuścić korzenie dla swoich "baby hair".
Właściwości fitokeratyny
Keratyny, o których tutaj mowa, zapewniają zarówno zewnętrzną ochronę łusek włosa, jak i wewnętrzną strukturę kory. Białka przyczyniają się do wzmocnienia włosów i nadania im lepszej elastyczności. Ta, którą możemy sami naruszyć stosując niewłaściwą pielęgnację włosów np. silnie pieniące się szampony o złym składzie, które zamiast nawilżać, wysuszają strukturę włosów.Pochodząca z naturalnych produktów fitokeratyna polecana jest szczególnie do włosów cienkich, suchych i słabych. Takich, które najczęściej padają ofiarą zbyt wczesnego wypadania.
Stosowanie fitokeratyny:
- poprawia nawilżenie skóry głowy;
- zapobiega łamaniu się i wypadaniu włosów;
- pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry głowy;
- uzupełnia niedobór składników budujących strukturę włosa;
- nadaje połysk i zdrowy wygląd włosom.
Fitkoreatyna: jak stosować?
Fitokreatyna rozpuszcza się w wodzie. Możesz dodać kilka kropel do butelki z szamponem lub odżywką do włosów lub stosować ją razem z maską z miodu/białej jajek i olejków, które nałożysz na głowę raz w tygodniu.Fitokeratyna najlepiej działa razem z produktami, które nie zawierają SLS-ów (oznaczone w składzie Sodium Lauryl Sulfate). Sprawdź na opakowaniu swojego szamponu, czy jest wolny od tej substancji.
Roślinna keratyna w przeciwieństwie do zabiegu chemicznego z samą keratyną stosowaną w salonach fryzjerskich, nie wymaga użycia wysokiej temperatury. Działa w niskich temperaturach - dokładnie takich, w jakich lubisz brać prysznic.
By wzmocnić działanie produktów odbudowujących strukturę włosa, uwzględnij w diecie: czosnek, jajka, łososia, słodkie ziemniaki oraz ziarna słonecznika.