Dobra puchówka musi być lekka? Niekoniecznie. Oto 5 znaków dobrej kurtki na zimę

Aneta Zabłocka
Naturalnym wyborem w zestawieniu najlepszych kurtek na zimę wydaje się pochówka. Jak wybrać najlepszą? Co puchówka musi mieć w środku, żeby grzać? I jak nie wyjść ze sklepu z pustym portfelem? Oto 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie puchówki.
Jak wybrać dobrą męską kurtkę na zimę? Fot. Unsplash
Jeśli jeszcze nie kupiłeś kurtki puchowej, to najwyższy czas za taką się rozejrzeć. Gdy na dworze śnieg miesza się z deszczem, a wiatr zagląda za kołnierz, puch będzie twoją najcieplejszą tarczą obronną.
Przyglądamy się kurtkom puchowym i podpowiadamy ci, jak dokonać rozsądnego i wartościowego zakupu nakrycia, które będzie ci służyć kilka sezonów. Oto 5 najważniejszych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę na zakupach.

Sprężystość puchu

Zacznijmy od podstawy, czyli o co chodzi z oznaczeniem 550, 750 i 850 cuin. To zapis sprężystości puchu, a im większa jego wartość, tym wyższe parametry izolacyjne wypełnienia, czyli mówiąc wprost - jest cieplej.


Producenci podają tę jednostkę z uncjach na cale sześcienne. Nic to nie oznacza dla polskiego użytkownika z wyjątkiem cyferek na matce. Dobre kurtki puchowe zaczynają się od oznaczenia 750 cuin, te wypasione, używane do wspinaczek maja 900 cuin. Jednak do śmigania po mieście i weekendowych wypadów do obsypanego zimowym puchem lasu wystarczy ci i 550 cuin.

Wypełnienie

Druga kwestia to, na jakie wypełnienie kurtki puchowej się zdecydujesz. Te z wypełnieniem naturalnym tzn. puchem gęsim lub kaczym są droższe, ale ich właściwości termoizolacyjne zaczynają się w już w momencie założenia kurtki na grzbiet. Poliestrowe włókna nie są złe, a ich największą zaletą jest cena.

Rodzaje wypełnienia kurtek puchowych:

Co ma puch do pierza?

Jeśli decydujesz się na zakup kurtki z pióra i pierza, musisz zerknąć na oznaczenia ich ilości. 90/10 czy 80/20 to znak, że 90 proc. surowca jest dobrej jakości pierzem, a 10 proc. to pióra o słabszej właściwości izolacyjnej.

Spokojnie, bo każdy szanujący się producent szyje kurtki puchowe z dużym wskaźnikiem dobrych materiałów. Ważna informacja dla ciebie: im więcej pierza, tym większa cena kurtki.

Kurtka puchowa: materiał zewnętrzny

Powiedzmy sobie szczerze, wystarczająco dobra kurtka ma z wierzchu poliester. Wybitna ma membranę klimatyczną, ale pewnie nie wybierasz się na trekking, a na przystanek autobusowy czy spacer po lesie.

Membrany są wiatroodporne, chronią przed namakaniem i odprowadzają wilgoć z kurtki. Jednak równie dobrze sprawdzi się kurtka, której wierzchnia warstwa pokryta jest po prostu powłoką teflonową. Widziałeś jej działanie np. na płaszczach przeciwdeszczowych, które nie pochłaniają wody, a pozwalają kroplom spływać gładko po powierzchni.

To jednak jeśli masz ochotę wystawiać się na deszcz. W przypadku użytkowania kurtki na zewnątrz na krótkie okresy wystarczy, że kurtka puchowa będzie pokryta warstwą poliestrową lub poliamidową. Ten materiał bardzo szybko schnie i nie wchłania wody.

Gadżety

Ciepłe plecy to jedno, ale dobra kurtka puchowa ma przeszycia, które chronią uszy, gardło, usta i dobrze izolują zimno na wysokości pasa i przy nadgarstkach.

Na zakupach koniecznie przymierz i zapnij wszystkie elementy kurtki. Sprawdź, czy czujesz się w zapiętej kurtce jak w cieplutki izolatorium, a stójka czy kaptur nie zachodzą w nieprzyjemny sposób na usta i oczy.

Ciepło to jeden z największych atutów kurtek puchowych, jednak najważniejszym parametrem jest wygoda użytkowania.

Jak prać kurtkę puchową?

Kupić kurtkę jest w miarę prosto, trudniej utrzymać ją w czystości oraz zadbać, by nie traciła swoich właściwości termicznych. Oto zasady właściwego prania kurtek puchowych: