Dobra puchówka musi być lekka? Niekoniecznie. Oto 5 znaków dobrej kurtki na zimę
Naturalnym wyborem w zestawieniu najlepszych kurtek na zimę wydaje się pochówka. Jak wybrać najlepszą? Co puchówka musi mieć w środku, żeby grzać? I jak nie wyjść ze sklepu z pustym portfelem? Oto 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie puchówki.
- Najważniejszym parametrem dotyczącym wyboru kurtki puchowej powinna być sprężystość puchu.
- Kurtki puchowe mogą być wypełnione gęsim lub kaczym pierzem albo włóknami poliestrowymi.
- Zewnętrzna warstwa kurtki puchowej powinna być wykonana z materiałów wiatro- i wodoodpornych.
Przyglądamy się kurtkom puchowym i podpowiadamy ci, jak dokonać rozsądnego i wartościowego zakupu nakrycia, które będzie ci służyć kilka sezonów. Oto 5 najważniejszych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę na zakupach.
Sprężystość puchu
Zacznijmy od podstawy, czyli o co chodzi z oznaczeniem 550, 750 i 850 cuin. To zapis sprężystości puchu, a im większa jego wartość, tym wyższe parametry izolacyjne wypełnienia, czyli mówiąc wprost - jest cieplej.Producenci podają tę jednostkę z uncjach na cale sześcienne. Nic to nie oznacza dla polskiego użytkownika z wyjątkiem cyferek na matce. Dobre kurtki puchowe zaczynają się od oznaczenia 750 cuin, te wypasione, używane do wspinaczek maja 900 cuin. Jednak do śmigania po mieście i weekendowych wypadów do obsypanego zimowym puchem lasu wystarczy ci i 550 cuin.
Wypełnienie
Druga kwestia to, na jakie wypełnienie kurtki puchowej się zdecydujesz. Te z wypełnieniem naturalnym tzn. puchem gęsim lub kaczym są droższe, ale ich właściwości termoizolacyjne zaczynają się w już w momencie założenia kurtki na grzbiet. Poliestrowe włókna nie są złe, a ich największą zaletą jest cena.Rodzaje wypełnienia kurtek puchowych:
- Pierze - głównie do wypełnień używane jest kacze pierze, które jest tańsze. Napis "feather" na metce jest wskazówką, że kurtka jest wypełniona piórami i pierzem kaczym lub gęsim. Jest to jednak surowiec, który ma słabsze właściwości izolacyjne od puchu, ale nadal to górna półka puchówek. Kurtka jest cięższa z wyniku na użycie piór.
- Puch - do wypełnienia kurtki zostały wykorzystane najmniejsze ptasie piórka, które są leciutkie jak płatki śniegu. "Down" oznacza, że mamy od czynienia z pierzem, który jest najlepszym materiałem izolacyjnym w puchówkach, a przy tym całkiem przewiewnym surowcem, który zapewnia cyrkulację powietrza. Zwykle do wypełnień używa się puchu kaczego, ale najlepszy jest gęsi.
- Poliestrowe włókna silikonowe - najgorzej, ale i najlepiej zarazem. Plastikowe włókna nie należą do najcieplejszych, a termiczny moment "obrotowy" zaczyna się u nich, gdy naprawdę dobrze rozgrzejemy własne ciało. Nie uczulają jednak, w przeciwieństwie do wypełnień naturalnych i są łatwiejsze w konserwacji. Mają także rozsądną cenę, co sprawia, że dostępne są nie tylko w sklepach specjalistycznych, ale i sieciówkach.
Co ma puch do pierza?
Jeśli decydujesz się na zakup kurtki z pióra i pierza, musisz zerknąć na oznaczenia ich ilości. 90/10 czy 80/20 to znak, że 90 proc. surowca jest dobrej jakości pierzem, a 10 proc. to pióra o słabszej właściwości izolacyjnej.Spokojnie, bo każdy szanujący się producent szyje kurtki puchowe z dużym wskaźnikiem dobrych materiałów. Ważna informacja dla ciebie: im więcej pierza, tym większa cena kurtki.
Kurtka puchowa: materiał zewnętrzny
Powiedzmy sobie szczerze, wystarczająco dobra kurtka ma z wierzchu poliester. Wybitna ma membranę klimatyczną, ale pewnie nie wybierasz się na trekking, a na przystanek autobusowy czy spacer po lesie.Membrany są wiatroodporne, chronią przed namakaniem i odprowadzają wilgoć z kurtki. Jednak równie dobrze sprawdzi się kurtka, której wierzchnia warstwa pokryta jest po prostu powłoką teflonową. Widziałeś jej działanie np. na płaszczach przeciwdeszczowych, które nie pochłaniają wody, a pozwalają kroplom spływać gładko po powierzchni.
To jednak jeśli masz ochotę wystawiać się na deszcz. W przypadku użytkowania kurtki na zewnątrz na krótkie okresy wystarczy, że kurtka puchowa będzie pokryta warstwą poliestrową lub poliamidową. Ten materiał bardzo szybko schnie i nie wchłania wody.
Gadżety
Ciepłe plecy to jedno, ale dobra kurtka puchowa ma przeszycia, które chronią uszy, gardło, usta i dobrze izolują zimno na wysokości pasa i przy nadgarstkach.Na zakupach koniecznie przymierz i zapnij wszystkie elementy kurtki. Sprawdź, czy czujesz się w zapiętej kurtce jak w cieplutki izolatorium, a stójka czy kaptur nie zachodzą w nieprzyjemny sposób na usta i oczy.
Ciepło to jeden z największych atutów kurtek puchowych, jednak najważniejszym parametrem jest wygoda użytkowania.
Jak prać kurtkę puchową?
Kupić kurtkę jest w miarę prosto, trudniej utrzymać ją w czystości oraz zadbać, by nie traciła swoich właściwości termicznych. Oto zasady właściwego prania kurtek puchowych:- Kurtkę puchową pierz w temperaturze 30 stopni najlepiej z żelem piorącym i płynem zmiękczającym. Do pralki wrzucaj kurtki pojedynczo.
- Do bębna pralki wrzuć 2-3 piłeczki kauczukowe lub do tenisa, by rozbiły puch.
- Kurtkę z puchem susz na płasko w pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza, otwórz okno przed położeniem kurtki na suszarkę. Pamiętaj o tym, aby co jakiś czas strzepywać ją, obracać i rozbijać.
- Nie kładź kurtki puchowej na grzejniku.
- Nie czyść kurtki chemicznie i nie pierz ręcznie.
- Zawsze kieruj się oznaczeniami na metce.
Może cię zainteresować: Zdejmujesz czapkę, a tam "smutny kogucik". Fryzjerka zdradza, jak dbać o włosy zimą