Rodzinne auto hybrydowe. Na jakie modele zwrócić uwagę, aby były pojemne, oszczędne i praktyczne?

Artykuł PR-owy Toyota
Jaki jest najlepszy samochód rodzinny? Choć trudno tu mówić o jednym, konkretnym modelu, a każdy kierowca ma inne upodobania, z pewnością da się wskazać cechy, które muszą charakteryzować duże, rodzinne auto. Bez wątpienia będzie to pojemny bagażnik, przestronne wnętrze, w którym wygodnie pojedziemy w komplecie pasażerów, czy odpowiedni układ napędowy – dynamiczny i przede wszystkim oszczędny. Na rynku są dziś oferowane samochody rodzinne, które nie boją się zmierzyć z wysokimi wymaganiami i warto na nie zwrócić szczególną uwagę.
Fot. materiały prasowe

Hybrydowy samochód rodzinny


Ta ostatnia cecha, czyli oszczędność, jest szczególnie ważna, gdy auto ma nam służyć do jazdy na co dzień – nie tylko w trasie, ale i w mieście. Nawet duże auto dla 5-osobowej rodziny może być oszczędne, a tą zaletą wyróżniają się samochody hybrydowe. Układ napędowy, który łączy cechy auta elektrycznego i spalinowego, pozwala zaoszczędzić, gdy jedziemy z dziećmi do szkoły lub na zakupy. To właśnie w mieście atuty hybrydy są szczególnie odczuwalne.

Auta hybrydowe są dziś dostępne w różnych segmentach, a niektórzy producenci, np. Toyota, kładą szczególny nacisk na rozwój tej technologii. Efektem tych starań jest pełna gama modelowa samochodów hybrydowych w różnych wymiarach, cenach i wersjach nadwozia. Wśród nich nie brakuje dużych samochodów rodzinnych. Dlaczego rodzinna hybryda jest doskonałym pomysłem? To wybór, który jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale i dla portfela. Niższe zużycie paliwa to wymierne korzyści.


Spalanie w samochodzie hybrydowym


Napęd hybrydowy to połączenie silnika spalinowego i elektrycznego, które ma zapewnić niższe zużycie paliwa w porównaniu z tradycyjnymi silnikami. Pełny napęd hybrydowy umożliwia jazdę wyłącznie na silniku elektrycznym, ale nie wymaga ładowania baterii z sieci energetycznej.

Jak działa pełny napęd hybrydowy? Silnik elektryczny napędza samochód przy niskich prędkościach i wspiera główną, spalinową jednostkę, gdy chcemy szybko przyspieszyć. Tradycyjny motor odpowiada z kolei za napędzanie auta przy wyższych prędkościach. Energia, dzięki której pracuje silnik elektryczny, jest generowana podczas hamowania i magazynowana w baterii.

Jakie wyniki spalania gwarantuje nam ten napęd? Posługując się przykładami rodzinnych hybryd Toyoty, widzimy od razu, że te samochody mimo sporych wymiarów i dobrej dynamiki, zużywają niewielkie ilości paliwa. Zoptymalizowany pod kątem ekonomii napęd hybrydowy w przypadku Toyoty Corolli TS Kombi pozwala osiągnąć spalanie na poziomie od 4,4 litra na 100 km (wg WLTP). Hybrydowy SUV średniej wielkości, Toyota RAV4, może z kolei pochwalić się zużyciem 5,5 l/100 km. Te doskonałe wyniki nie byłyby możliwe, gdyby nie wieloletnie inwestycje w technologię hybrydową.

Spalanie nieprzekraczające 6 l/100 km jest osiągalne w wielu hybrydowych modelach i, co istotne, dotyczy głównie miejskiego cyklu jazdy. Oznacza to, że nasz samochód rodzinny z hybrydą pod maską będzie najoszczędniejszy, gdy jeździmy do pracy, do sklepu lub między szkołą a domem. Jak widać, auto dla dużej rodziny może być idealnie dopasowane do codziennych zadań, które stoją przed rodzicami.

Kolejną ważną kwestią dotyczącą spalania w samochodzie hybrydowym jest oszczędność w porównaniu do tradycyjnego silnika benzynowego. Niezależnie od tego, czy mówimy o aucie kompaktowym, czy dużym samochodzie rodzinnym, zelektryfikowany układ napędowy gwarantuje o wiele niższe spalanie niż w aucie z silnikiem benzynowym. Nawet porównując hybrydy Toyoty z innymi oszczędnymi autami, różnica w spalaniu na 100 km wynosząca około 2,5 litra na korzyść hybrydy przekłada się w ciągu roku (przy rocznym przebiegu 25 000 km) na oszczędność 625 litrów paliwa, co pozostawi nam w kieszeni około 3500 zł! Czy powinniśmy obawiać się jazdy w trasie? W żadnym wypadku. W hybrydach Toyoty zastosowano ekonomiczne, wolnossące silniki, które podczas jednostajnej jazdy autostradą pozostaną oszczędne i nie będą miały przesadnego apetytu na paliwo.
Fot. materiały prasowe

Nauka ekologii dla młodych pokoleń


Korzyści dla portfela są wymierne i oczywiste, ale kupując samochód rodzinny z hybrydowym układem napędowym, pokazujemy również dbałość o środowisko. Samochody hybrydowe oszczędzają nie tylko nasze pieniądze, ale i wspólne dobro – planetę. Niższe zużycie paliwa to niższa emisja CO2, a mniejsza ilość gazów cieplarnianych to coś więcej niż możliwość spełnienia restrykcyjnych norm.

Kwestie dotyczące środowiska to sprawa wspólna i wcale nie tak odległa, jak mogłoby się wydawać. Wszystkim zależy na jak najlepszej jakości powietrza w miejscu zamieszkania, a samochód hybrydowy generuje o wiele mniej szkodliwych związków. Hybrydy Toyoty mogą się poruszać wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego przez około połowę czasu jazdy, a w mieście nawet przez ponad 70% czasu. Wszystko to sprawia, że nawet niedługa przejażdżka hybrydowym samochodem jest wyrazem troski o środowisko i o przyszłość następnych pokoleń. W kontekście auta rodzinnego jest to szczególnie istotne.

Samochody hybrydowe dla rodziny


Już we wstępie była mowa o tym, że trudno wskazać konkretny idealny samochód rodzinny. Zróżnicowane wymagania i gusta to nie wszystko – rodzice jednego dziecka mogą być zainteresowani hybrydowym kombi, a 5-osobowa rodzina lub większa z pewnością będzie rozważać naprawdę duże, rodzinne auto. Mnogość rynkowych propozycji sprawia, że każdy znajdzie dla siebie optymalny wybór. W gamie modelowej Toyoty oferowane są rodzinne samochody na każde potrzeby, a fakt, że japońska marka jest liderem w produkcji oszczędnych aut hybrydowych, czyni ofertę jeszcze ciekawszą. Jakie samochody doskonale wpasują się w oczekiwania rodzin?

Toyota RAV4


Jakie auto rodzinne wybrać? Duża rodzina wymaga dużego, przestronnego SUV-a. Z tym stwierdzeniem zgodziłaby się niejedna mama i niejeden tata, ale oprócz wymiarów zewnętrznych i pojemnego bagażnika liczy się również oszczędny napęd. Toyota Hybrid Dynamic Force 2.5 to układ napędowy, którego sercem jest 2,5-litrowy silnik benzynowy, wspierany przez silnik elektryczny i generator. Co więcej, RAV4 z napędem na cztery koła otrzymuje kolejny elektryczny motor, napędzający tylne koła.

Biorąc pod uwagę wymiary auta i moc około 220 KM (218 KM w wersji 4x2 i 222 KM z napędem AWD-i), aż trudno uwierzyć, że RAV4 może zużywać zaledwie 5,5 litra paliwa na każde 100 km. RAV4 jest nie tylko oszczędnym samochodem, ale i prawdziwie przestronną propozycją dla dużej rodziny. Nadwozie o długości 4,6 metra skrywa wnętrze, w którym wygodnie zasiądzie 5 osób. Rozstaw osi modelu RAV4 wynosi 2690 mm, a to pozwoliło stworzyć kabinę, w której nikomu nie zabraknie miejsca. Obszerne fotele pozwolą odpocząć w długiej trasie, a kanapa w drugim rzędzie siedzeń ma regulację kąta nachylenia oparcia, by zajmujący ją pasażerowie mogli odprężyć się jeszcze bardziej.

Rodzinna hybryda bez trudu pomieści również walizki i torby, bo pojemność bagażnika do wysokości rolety wynosi 580 litrów. Gdy zajdzie potrzeba przewiezienia czegoś naprawdę dużego, wystarczy złożyć tylne siedzenia, by uzyskać aż 1690 litrów przestrzeni załadunkowej.

Przestronne wnętrze sprawdzi się tak w długich trasach, jak i na krótkich, miejskich dystansach. Mnogość schowków pozwoli bezpiecznie ulokować wszystkie niezbędne drobiazgi, a stacja do bezprzewodowego ładowania sprawi, że wystarczy umieścić telefon w odpowiednim miejscu, by ten zaczął uzupełniać zapasy energii. RAV4 to doskonałe auto dla 5-osobowej rodziny i dowód na to, że samochody hybrydowe również mogą być pojemne i praktyczne. Zobacz więcej na temat nowej RAV4.

Toyota C-HR


Toyota C-HR to kompaktowy SUV o wyrazistej stylistyce i doskonałych właściwościach jezdnych. To prawdziwy bestseller, który skradł serca klientów nie tylko nad Wisłą. Z powodzeniem może on służyć za auto dla rodziny 2+2 i świetnie sprawdzi się na miejskich trasach. Jego kompaktowe wymiary ułatwią parkowanie, a oszczędna hybryda pod maską pozwoli jeździć za grosze.

Hybrydowa Toyota C-HR pali średnio od 4,8 l/100 km, a mocniejsza odmiana dostępna z układem napędowym Toyota Hybrid Dynamic Force z silnikiem 2.0 przyspiesza do setki w czasie 8,2 sekundy, zadowalając się od 5,3 l benzyny na 100 km. Nie tylko wrażenia z jazdy przemawiają za wyborem Toyoty C-HR. Na 4,39 m długości udało się wygospodarować przestronną kabinę i kufer, który bez trudu pomieści walizki na wakacyjny wypad. Bagażnik o pojemności 377 l lub 358 l (z napędem hybrydowym 2.0) jest ustawny, a drobne przedmioty znajdą swoje miejsce w schowkach, uchwytach na kubki i praktycznych półkach w kokpicie.
Fot. materiały prasowe

Forma czy funkcja? Toyota C-HR zgrabnie łączy jedno i drugie, a popularność tego modelu, zwłaszcza wśród klientów prywatnych, mówi sama za siebie. Gdy do wymienionych już zalet dodamy wyjątkowo bogate wyposażenie już w bazowej wersji, mamy przepis na sprzedażowy hit. Już w podstawowej odmianie Comfort na pokładzie hybrydowego crossovera Toyoty znajdą się udogodnienia takie jak dwustrefowa, automatyczna klimatyzacja, 17-calowe felgi aluminiowe i kamera cofania. Na podstawowym poziomie wyposażenia znalazł się również system multimedialny Toyota Touch 2 z kolorowym ekranem dotykowym. Dla rodzin z dziećmi ważny jest fakt, że o rozrywkę i ulubiony repertuar pociech zadba dostępna w standardzie obsługa CarPlay i Android Auto. Szczegółowe informacje na stronie producenta.

Toyota Corolla TS Kombi


Trudno o lepsze kombi dla rodziny niż hybrydowa Toyota Corolla TS Kombi. Samochód zbudowany na platformie TNGA ma wszystko, co powinno mieć hybrydowe auto dla rodziny – wyjątkowo oszczędne układy napędowe, przestronne wnętrze i duży, pełen praktycznych rozwiązań bagażnik. W Corolli TS Kombi do wyboru mamy dwie hybrydowe jednostki napędowe – oszczędny, 122-konny Hybrid 1.8 i dynamiczny Toyota Hybrid Dynamic Force 2.0 o mocy 184 KM. Oba napędy są zestawione z wygodną automatyczną przekładnią e-CVT, a w każdej wersji nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwa m.in. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych i rowerzystów.

Rodzinny samochód hybrydowy powinien być przede wszystkim przestronny i wygodny. Rozstaw osi Corolli, mający bezpośredni wpływ na wielkość wnętrza, wynosi aż 2700 mm, więcej niż w przypadku wielu konkurentów. Pasażerowie mogą się cieszyć przestronną kabiną, a bagażnik ma imponujące 596 litrów lub 581 litrów w wersji z napędem hybrydowym 2.0.

Nie tylko objętość kufra jest tu warta uwagi. Ten samochód rodzinny skrywa w przestrzeni bagażowej wiele praktycznych rozwiązań. Pod podłogą bagażnika znalazł się pojemny schowek, który okaże się nieocenionym dodatkiem podczas wakacyjnych wyjazdów. Jego pokrywa została z kolei wyposażona w listwy, które ułatwiają załadunek i układanie toreb oraz walizek. Wreszcie, mamy tu uchwyty do łatwego składania tylnych siedzeń, dzięki którym możemy powiększyć przestrzeń ładunkową, nie schylając się do wnętrza. Corolla TS Kombi to najbardziej praktyczny samochód hybrydowy w swojej klasie. Więcej na stronie Toyoty.

Auta hybrydowe bez wątpienia doskonale sprawdzą się w roli samochodów rodzinnych. Przestronne, oszczędne i dobrze wyposażone Toyoty są niedrogie nie tylko w eksploatacji. Wymienione tu modele są dostępne w korzystnym finansowaniu dla firm i dla klientów prywatnych. Leasing KINTO ONE dla firm lub Leasing konsumencki KINTO ONE pozwalają obniżyć miesięczne raty i cieszyć się użytkowaniem samochodu za ułamek jego wartości.