Czujecie, że wytrzymacie ze sobą na 17 m2? W takim razie wakacje w kamperze to coś dla was

Aneta Zabłocka
Podróże na kółkach to aktualnie najgorętszy trend sezonu. Jesteś panem swojego czasu, wypoczynku i miejsca, gdzie wyciągasz się na leżakach.
Jak wynająć kamper, by nie zbankrutować i dobrze się bawić? Porady Fot. Camptoo
Pandemia ośmieliła nas do marzeń i wyjazdach kamperowych dokoła Polski, a nawet Europy. W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń, na których możemy kamper dla siebie i rodziny wynająć.


Jak zrobić to mądrze? Co spakować? Jak wynająć? Co z tą toaletą i prysznicem? A przede wszystkim, czy ta cała impreza nie jest dla naszej rodziny za droga?

Szczerze o podróżowaniu kamperem mówi Jacek Fior ze strony Camptoo.pl, która zajmuje się wynajmem kamperów w całej Europie.

Jak wynająć kamper?

Możemy znaleźć kamper na stronach, gdzie kierowcy i właściciele kamperów są parowani. Administratorzy dbają o pełną weryfikację obydwu stron transakcji. Prawo jazdy kierowcy jest sprawdzane, tak samo jakość i standard wypożyczanego kampera.

Takie strony łączą właścicieli z podróżnikami gotowymi zakochać się w zwiedzaniu na kółkach.
Zwykle na spotkaniu szczegółowo objaśniają działanie kampera, uczą czyścić zbiorniki na wodę oraz pokazują, gdzie co się znajduje, jak prowadzić. Właściciel także podaje wymiaru auta, które będą kluczowe na dalszej drodze.

Sporo ogłoszeń znajdziemy od prywatnych właścicieli na różnych stronach auto-moto.

Jaki kamper wybrać?

Wchodzisz na stronę, a tam bogactwo hoteli na kółkach ścieli przed tobą dywan przygody. I teraz masz problem, bo wszystkie kampery ładne, ale nie wiesz, czego naprawdę potrzebujesz. Zerknij niżej.

Rodzaje kamperów:

Alkowa - najlepsza na wyjazdy z dziećmi. Nad kabiną kierowcy i pasażera znajduje się duża wysunięta przestrzeń, na której na stałe umieszczono łóżko. Kładąc dzieci spać, nie tracimy przestrzeni dziennej.

Półintegra - łóżko również jest podwieszone nad przednią częścią pojazdu, jednak, by z niego skorzystać, trzeba je opuścić. Tracimy część dzienną.

Integra - to tak naprawdę miniautobus. Część kamperowa nie jest przyczepiona do kabiny, a tworzy z nią całość. Łóżko jest opuszczane, ale integra ma znacznie więcej przestrzeni, niż alkowa i półitegra, czyli sprawdzi się dla hałaśliwej gromady. Uwaga, bo ten rodzaj kampera jest najdroższy.
Jak podróżować kamperem?Fot. Pixabay

Poziom i 3,5 tony

To dwie rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę. Liczba 3,5 tony powinna prześladować nas, szczególnie jeśli planujemy przekroczyc granicę Polski. W Austrii i Francji zdarzają się kontrole, które sprawdzają wagę auta.

By jeździć kamperem, wymagane jest prawo jazdy kat. B, ale działa ono jedynie na pojazdy nieprzekraczające 3,5 tony. A kamper lekki nie jest. Co prawda pojazdy są "odchudzane" w materiałach, aby ważyć jak najmniej, a zostawić miejsce na bagaże podróżników. Niemniej kampera nie można przeładować, bo wiąże się to z karami oraz opróżnieniem go w czasie kontroli.

A do kampera na drogę trzeba jeszcze wlać wodę i paliwo, a te też swoje ważą. Dlatego przed zapakowaniem do środka rodziny, koniecznie zapytajmy właściciela o wagę pojazdu i jego ładowność, by nie podkusiła nas wielość schowków, w których możemy ukryć bagaże.

Druga rzecz to poziom. Gdy wjeżdżamy na nierówny teren, musimy postawić pojazd równo, by nie spadać z łóżka, a szklanki ze stołu. Zwykle różnice w poziomie nie są duże, a pola kempingowe w wyznaczonych miejscach pozwalają pewnie stanąć autu.

Gdyby jednak... Poziomowanie kampera to nic innego jak ustawianie go na plastikowych klockach. Wymaga wyczucia, bo łatwo je przejechać, zamiast podsadzić kamper.
Jak wynająć kamper, by nie zbankrutować i dobrze się bawić? PoradyFot. Camptoo

Te wstydliwe tematy

Korzystanie z toalety to ostateczność w kamperze. Raczej zarezerwujmy je na potrzeby dzieci. Lepiej załatwiać potrzeby na kempingach i stacjach benzynowych. Nadużywana toaleta rozsiewa zapach, który na małej przestrzeni potrafi zdominować powietrze.

Ale, nie powinniśmy w ogóle obawiać się czyszczenia toalet. Tak naprawdę to mała walizeczka, którą zabieramy do miejsca czyszczenia toalet, wylewamy jej zawartość i opłukujemy wodą. To tej walizeczki wrzucamy tabletkę neutralizującą i wkładamy ją na swoje miejsce.

Opróżnianie zbiornika na wodę szarą, która pochodzi z umywalki i prysznica to również spacer do punktu kanalizacyjnego.

Wodę uzupełniamy w dowolnym miejscu - stacja benzynowa, kemping, wąż ogrodowy przy domu u przyjaciół.

Kamper jest dla ludzi porządnych. Trzeba być zdyscyplinowanym, aby utrzymywać w nim porządek. Tak mała przestrzeń szybko się zagraca.

Jeśli jeździmy z miejsca na miejsce i nocujemy tylko jeden wieczór, to musimy liczyć się z codziennym pakowaniem wszystkich rzeczy do schowków. Nic nie może "latać" po kamperze w czasie jazdy.

W przypadku dłuższych pobytów na polach kempingowych możemy pozwolić sobie na bałaganiarstwo. Do czasu wyjazdu, oczywiście.
Jak wynająć kamper, by nie zbankrutować i dobrze się bawić? PoradyFot. Camptoo

Hej, przygodo

Przesiadka z osobowego auta do kampera może być przytłaczająca. Jest wyżej, szerzej i jakoś tak zupełnie wszystkiego więcej. Jednak po kilkudziesięciu kilometrach zaczynamy się przyzwyczajać.

Tym, co najbardziej się zmieni, powinna być nasza uważność na znaki. Jadąc osobówką, informacje o przewężeniach i wysokościach wiaduktów zupełnie nas nie interesują. Gdy jedziemy kamperem, stają się głównym drogowskazem podróży.

Wielu kierowców kamperów nakleja sobie na desce rozdzielczej wymiary pojazdu. To ułatwia kierowanie się komunikatami. Tyle, a tyle metrów wysokości i wiemy, że nie przejedziemy.

Kamperowcy rzadko wybierają autostrady, ale tylko i wyłącznie dlatego, że trasa jest wtedy nudna. Wjeżdżając na mniej uczęszczane drogi, musimy mieć świadomość, że może być wąsko i grząsko. A kamper swoje waży.

Weekendowe wynajęcie kampera to koszt w przedziale 350-650
złotych za dobę. Standardowy kamper spala ok 10l/100 km. Jadąc na weekendową wycieczkę, raczej nie wybierzemy się 800 kilometrów w jedną stronę, więc koszty paliwa nie będą zbyt duże.

Z drugiej strony hotele i pensjonaty w miejscowościach turystycznych wcale nie mają niższego cennika. W dodatku podróż kamperem zwalnia nas z siedzenia w miejscu. Możemy koczować na dziko na skrajach lasów i nad jeziorami. Być raz nad morzem, a potem w Borach Tucholskich.

Jeśli kochacie się na tyle, że jesteście w stanie spędzić ze sobą wakacje na ok. 17m2, nie wahajcie się. Kamper zapewni wam wolność i swobodę podróżowania, jakiej nie zażyjecie w żadnym kurorcie.