Dłuższy urlop ojcowski? Na tym rozwiązaniu skorzystasz ty, twoja rodzina i twoja firma
Równość zaczyna się w domu, a opieka nad dzieckiem nie powinna być obarczona stereotypem związanym z płcią. Zgadzasz się z tym? Jeśli tak, to pewnie jesteś orędownikiem jak najdłuższych urlopów ojcowskich. Niestety, w Polsce przysługujący wyłącznie mężczyznom urlop po narodzinach dziecka trwa jedynie 2 tygodnie. Są jednak pracodawcy, którzy wydłużają go we własnym zakresie. Należy do nich Procter & Gamble (P&G), która jako jedna z niewielu firm na polskim rynku oferuje dodatkowe 6 tygodni płatnego urlopu.
– Budowanie relacji z moją córką od pierwszego dnia jej życia było dla mnie bardzo ważne. Nie chciałem być tatą, który pojawia się tylko wieczorem zmęczony po powrocie z biura i ma czas tylko w weekendy. Dlatego od początku planowałem skorzystanie z dłuższego urlopu ojcowskiego, by móc spędzić ten czas wspólnie. Chciałem też, żeby moja córka od pierwszych tygodni mogła poczuć, że jest dla mnie bardzo ważna - komentuje Tomasz Serwotka, dyrektor marketingu kategorii produktów do prania w P&G jeden spośród stu ojców w firmie, którzy skorzystali z programu.
Tomasz Serwotka, dyrektor marketingu kategorii produktów do prania w P&G, ze swoją córką w trakcie urlopu ojcowskiego•Procter & Gamble (P&G)
– Nie zapomnę dnia, kiedy mogłem zabrać córkę do zoo i pokazać jej prawdziwego tygrysa, którego znała tylko z dziecięcej książeczki. Te momenty wspólnego odkrywania świata były dla mnie wyjątkowe. Więzi pomiędzy nami są silne już dzisiaj, ale jestem pewien, że czas spędzony razem zaprocentuje także w przyszłości. Dzięki urlopowi mogłem też lepiej zrozumieć i docenić wysiłek, jaki w pierwszym roku życia córki włożyła moja żona. My mężczyźni często nie dostrzegamy jaka praca wiąże się z opieką nad dzieckiem dopóki sami nie wejdziemy w pełni w tę role i nie zderzymy się z rzeczywistością, w której wspaniałe momenty przeplatają się z dużym zmęczeniem – dodaje Tomasz Serwotka.
Dla 89 proc. respondentów z USA urlop ojcowski jest oceniany jako świadczenie bardzo ważne. 84 proc. wskazuje, że gdy taki urlop jest płatny, znacznie ułatwia podjęcie decyzji o zostaniu w domu z dzieckiem, ze świadomością, że nie odbije się to negatywnie na sytuacji finansowej rodziny. Korzyści z urlopu ojcowskiego dla całej rodziny wykraczają daleko poza finansową stabilizację budżetu domowego. Na takich rozwiązaniach zyskują również relacje osobiste, łączące partnerów.
Według badań przeprowadzonych przez McKinsey 90 proc. mężczyzn, którzy skorzystali z urlopu ojcowskiego, zauważyło znaczną poprawę w relacjach ze swoimi drugimi połowami. Potwierdzają oni, że urlopy ojcowskie to jedna z dróg do budowania związku opartego na bardziej sprawiedliwych fundamentach, a także wspierania partnerek w realizacji ich celów zawodowych.
Według filozofii przyjętej przez Procter & Gamble proces budowania równych szans dla mężczyzn i kobiet w życiu społecznym musi zaczynać się w domu•123rf.com / lightfieldstudios
Nie ma co jednak ukrywać, że na radości rodzin, w których ojcowie korzystają z dedykowanych im urlopów, zyskują również pracodawcy. Wprawdzie ponoszą wydatki na wypłacanie pensji urlopującym mężczyznom, to koniec końców zyski przewyższają koszty. Wielu ojców przyznaje, że po wzięciu urlopu czuli się bardziej zmotywowani oraz rozważali pozostanie w firmie na dłużej. Dodawali, że urlop zmienił ich sposób pracy, stali się bardziej produktywni i lepiej zarządzali priorytetami. Stawali się także lepszymi managerami w zespole, wykazując więcej empatii i otwartości na różnorodne punkty widzenia. Dla pracodawców taka zmiana podejścia to perspektywa obiecująca.
– Program cieszy się dużym uznaniem i popularnością. Chce z niego skorzystać większość ojców w firmie. Jest też dowodem na to, że podejście firmy do różnorodności to nie są puste słowa na papierze czy tabliczkach w biurze. Poprzez Share The Care firma wspiera rodziny swoich pracowników i umożliwia ojcom aktywne angażowanie się w opiekę nad ich nowonarodzonymi dziećmi. Doceniają go nie tylko mężczyźni z P&G, ale także kobiety, które chcą, aby ich partner miał możliwość większego zaangażowania się w opiekę nad dzieckiem – dodaje Tomasz Serwotka.
Artykuł powstał we wspólpracy z Procter & Gamble