Tato, spokojnie. 7 rzeczy, które robi noworodek i są zupełnie normalne
Płacze, nie śpi, marudzi. O co mu może chodzić? Czemu ten noworodek tak wszystko utrudnia? Niestety, on nic nie utrudnia, taki się urodził. Zerknij na poniższy skład całkowicie normalnych zachowań niemowląt i uspokój się, rodzicu.
- Niemowlę nie śpi w nocy, ciągle wisi na piersi i płacze, gdy rodzic wychodzi z pokoju.
- Każde z tych zachowań jest naturalne dla nowo narodzonego dziecka.
- Uspakajamy rodziców i tłumaczmy, jak obchodzić się z noworodkiem.
Czy robicie coś nie tak? Absolutnie nie. Większość rzeczy, na które skarżą się rodzice, są zupełnie naturalnym zachowaniem nowo narodzonych dzieci. Nie ma się co martwić na zapas, trzeba uzbroić się w cierpliwość i zaspokajać potrzeby nowego członka rodziny.
1. Ciągle wisi na piersi
Noworodki zwykle same decydują ile i kiedy chcą jeść. To, że czasem okres karmienia trwa dłużej albo powtarza się niemal po 5 minutach od odstawienia bobasa od piersi, jest zupełnie normalne.
Być może twoje dziecko ma swoje ulubione pory dnia, gdy lubi possać trochę więcej albo potrzebuje pożywienia w okresach przyspieszonego wzrostu. Wraz z biegiem czasu laktacja się unormuje i dziecko załapie stałe pory karmienia.
2. Często się budzi
Noworodki nie mają pojęcia, kiedy jest noc, a kiedy dzień. Budzą się wtedy, gdy potrzebują jedzenia, zmiany pieluszki lub po prostu przytulenia. Na początkowym etapie musisz podążać za swoim dzieckiem i zapewnić mu komfort. Wraz z wiekiem liczba nocnych pobudek będzie się zmniejszać.
3. Drzemki w ciągu dnia
Cykle snu noworodka trwają ok. 40 minut, a to oznacza, że może wybudzać się częściej i mieć więcej drzemek, niż zapowiedziane bite trzy godziny przerwy pomiędzy karmieniami.
Jest szansa, że twoje dziecko nadrabia sobie drzemkami brak snu w ciągu nocy. Nie zdaje sobie z tego sprawy i choć po pół godziny budzi się rześkie jak skowronek i gotowe do zabawy, daj mu czas, aby przeciągnęło drzemkę jeszcze trochę. To zbuduje w nim też zdrowy nawyk porządnego odpoczynku.
4. Spanie w dzień, impreza w nocy
Mamy wiedzą, że w czasie ciąży trudno się śpi, bo dziecko łobuzuje wewnątrz brzucha, kopie i bawi się w najlepsze. Dzieci nie oddzielają dnia od nocy, dlatego nie wiedzą, że gdy jest ciemno, trzeba spać.
Musisz wyregulować jego naturalny zegar. Postaraj się w ciągu dnia być jak najbardziej aktywny, hałasować codziennością i nie zabawiać dziecka w nocy, gdy się obudzi. Niech pora snu będzie nudna. Podając mu zabawki, gruchając do niego i bawiąc w czasie nocnej pobudki, dajesz mu znak, że czas na aktywność.
5. Zasypia tylko w ramionach mamy lub taty
Nie dziw się, że noworodek chce zasypiać tylko na twoim brzuchu. Przez 9 miesięcy siedziało w przyjemnym, ciepłym, szumiącym biciem serca łonie matki. Twój brzuch mu je przypomina.
Zamiast kombinować, jak tu odłożyć je do łóżeczka, pozwól sobie na relaks w tej pozycji. Nie wiadomo, jaka czeka cię noc, odpocznij teraz. Z własnego doświadczenia dodam, że zawsze mieliśmy z mężem pod ręką poduszkę do karmienia. Świetnie podpiera łokieć ręki, którą trzymasz noworodka i zapewnia komfort w czasie drzemki.
6. Płacze, gdy tylko wychodzisz z pokoju
Twój noworodek przeżyje, jeśli będzie miał cię blisko. To biologia. Ona każde mu rozpaczać, gdy odchodzisz na te 5 metrów, by sięgnąć po komórkę leżącą na stole.
Ciężko jest ciągle nosić niemowlę na rękach, poratuje cię chusta lub nosidło. Przytulony do ciebie bobas od razu będzie spokojniejszy.
7. Nieustanne marudzenie
Masz wrażenie, że wszystko robisz nie tak, bo twoje dziecko nieustanie marudzi. To też jest normalne! Jeśli nie ma gorączki, ładnie je, kupka się zgadza, to powodem jego marudzenia jest świat, który go otacza.
Trudno jest się przestawić z bezpiecznego środowiska w brzuchu na hałasujący, błyskający i inaczej miękki krajobraz. Bądź przy swoim dziecku i objaśniaj, że nie ma się czego bać. Mówienie do dzieci na każdym etapie rozwoju przynosi szereg pozytywnych właściwości. Twój głos uspokoi dziecko, będziesz blisko, staniesz się symbolem bezpieczeństwa.
Naucz się też wyłapywać wczesne sygnały zmęczenia niemowlęcia. Rozdrażnione i zmęczone dziecko będzie jeszcze bardziej marudne.
Złap tę chwilę, przygotuj poduszkę do karmienia pod łokieć i utnijcie sobie relaksująca drzemkę. Rodzicielstwo jest takie proste (sic!).
Może cię zainteresować: Ogarnij się, zamiast panikować. Oto jak możesz pomóc swojej partnerce po porodzie