Zabawa na sto fajerek. Czemu twoje dziecko potrzebuje siłowanek i łaskotek z tatą?

Aneta Zabłocka
Łaskotki, zapasy, siłowanki. Aktywne zabawy z dziećmi są domeną ojców. Uczą bliskości, rozładowują emocje, rozwijają motorykę. Siłowanki to ferrari wśród zabaw. Oto dlaczego warto bawić się w nie jak najczęściej.
Aktywne zabawy z dzieckiem. Czemu dzieci potrzebują przepychanek i łaskotek Fot. Pexels
Możesz narzekać, że dzieci nie potrafią usiedzieć na miejscu, a możesz wykorzystać ich aktywność do zbudowania między wami silnej więzi.

Badania potwierdzają, że ojcowie częściej niż matki, stawiają na aktywną zabawę z dziećmi. Przepychanki, zapasy i łaskotki z tatą to klucz do budowania fajnej relacji z dzieckiem. Niezależnie od wieku.


Takie zabawy nie muszą wyzwalać agresji. Wręcz przeciwnie są buforem dla trudnych emocji i pozwalają dzieciom oswoić się z tym że czasem są tak pobudzone, że nie wiedzą, czy biegać, skakać czy śpiewać głośne piosenki.

Co dają dzieciom siłowanki?

Aktywne dzieci potrzebują siłowanek, by radzić sobie z emocjami. Ruch fizyczny pomaga im się rozładować i dać upust napięciom.

Spokojne dzieci dzięki takim zabawom z rodzicami uczą się swojego ciała, rozwijają pewność siebie i asertywność.

To także idealna zabawa do budowy przywiązania i poczucia bliskości. Oczywiście wspiera także rozwój motoryczny dzieci, koordynację ruchową oraz ma wpływ na radzenie sobie ze stresem i silnymi emocjami na każdym etapie dorastania.

Zabawy fizyczne mają proste przełożenie na rozwój systemu nerwowego. Pomagają wytwarzać białka, które przyczyniają się do wzrostu nerwów.

Dzięki aktywności fizycznej dzieci lepiej zapamiętują, uczą się i tworzą powiązania logiczne. Te same podskoki, turlania i śmiechy prowadzą do rozwinięcia empatii oraz kontroli nad własnymi nastrojami.

Jak się bawić w siłowanki?

"Aktywna zabawa fizyczna posiada swój własny rytm, który wychodzi od fazy spokoju, wznosi się ku ożywieniu, osiąga szczyt szalonych emocji, a potem powoli się uspokaja" - napisali w swojej książce "Siłowanki" Anthony DeBenedet i Lawrence Cohen.

To silnie wpływa na czas zabawy oraz porę, w której najlepiej ją wykonywać. Po takim wzburzeniu emocjonalnym dziecko potrzebuje chwili, aby się uspokoić. A to oznacza, że w łaskotki lepiej bawić się w ciągu dnia, niż przed zaśnięciem.

Aktywne zabawy trwają zwykle od 30 do 60 minut. Zaczynając siłowanki, musimy mieć na względzie, że pozwalamy dziecku na stopniowe rozkręcanie się emocji. Nawet po osiągnięciu szczytu, dziecko nie zjedzie od razu do stanu uspokojenia.

Możemy moderować zabawę w taki sposób, by powoli się ona wyciszała. Możemy też po osiągnięciu apogeum śmiechu dać sobie i dziecku czas na przytulanie się i nic nierobienie.

Lawrence i Cohen ustalili zdrowe zasady aktywnej zabawy z dziećmi: