Ile można jeździć nad Bulwary? 5 tras rowerowych wokół Warszawy i Łodzi z pięknymi widokami

Aneta Zabłocka
Masz dość pedałowania po mieście, ale nie planujesz z rodziną wielkiego wyjazdu za miasto? Skorzystaj z lokalnych atrakcji! Weź rower i dzieciaki do pociągu i zwiedźcie podwarszawskie twierdze oraz pole bitwy na Bzurą.
Plany na majówkę. 5 tras rowerowych wokół Warszawy i Łodzi z widokami Fot. Pixabay

Pod Warszawą

Milusiński Sulejówek


To prosta trasa i wygodna pod względem nawierzchni. 20 kilometrów od Warszawy znajdziemy urokliwą miejscowość, która rosła w aurze wielkiego marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nie musicie być fanami sanacji, aby zwiedzić dworki, klasztor i pokręcić się po podwarszawskich lasach.
Koleje zawiozą was do Sulejówka w 30 minut. Wysiadacie w Sulejówku Miłosnej i ruszacie na zwiedzanie. Najpierw pomnik Batalionu "Zośka", a potem małe tournée po parku. Szukajcie Alei Marszałka Piłsudskiego, ona poprowadzi was do Puszczy Milusińskiej oraz dworku.


Tutaj Józef bawił się ze swoimi najbliższymi współpracownikami. To duży kompleks w skład którego wchodzi willa Otrando i willa Bzów. Wszystko położone w otoczeniu ładnego parku. Jeśli będziecie mieli jeszcze siły, możecie zajrzeć do Starej Miłosne, gdzie znajduje się największy w Warszawie hipodrom. Macie ochotę odpuścić? Autobus miejski zawiezie was z powrotem do stolicy.

Twierdza Modlin


Interesuje was pociąg relacji Warszawa-Nasielsk. Za 15 stacji od Warszawy Zachodniej, wyskakujecie i jedziecie w kierunku drogi krajowej 85, a potem ulicy Generała Ignacego Ledochowskiego. Ta ścieżka poprowadzi was prosto do twierdzy.

Oprócz same twierdzy na terenie Modlina możecie zerknąć na wojskowy kompleks budynków, w którym kiedyś mieszkali żołnierze oraz znajdziecie wystawę sprzętu wojskowego.

Gdy już się napatrzycie, jeździe w kierunku rzek Wisły i Narwi. Potem już droga 575 zaprowadzi was do serca Puszczy Kampinoskiej. W Leoncinie miniecie XIX-wieczny kościół gotycki. W sam raz na selfie. Kierujcie się na Wilkowską Drogę, która przeprowadzi was przez Puszczę. Będzie zielono, cicho i przytulnie. Takt rowerowy prowadzi aż do Izabelina, a stamtąd załapiecie się na autobus, który jedzie do Metra Młociny.

Śladem świdermajerów

Kto raz zobaczy świdermajer, zakocha się w nim bez pamięci. Ich szlak jest ładnie oznaczony, więc to przyjemna wycieczka bez większego kombinowania za zakrętami i szukania dodatkowych przygód.

Ruszacie ze stacji Warszawa Falenica. Po wypiciu lemoniady w KinoKawiarni Falenica, która mieści się tuż przy stacji, jedziecie w kierunku Michalina i Józefowa. Kierujcie się na Mazowiecki Park Krajobrazowy. Przekroczycie małą rzeczkę Świder i już wiecie, że jesteście na dobrej drodze.

Czeka na was przyjemna ścieżka rowerowa, odgrodzona od ruchu samochodowego wysokim krawężnikiem. Za chwilę zobaczycie zabytkową część Otwocka. Wśród drzew poukrywane są drewniane wille ze zdobnymi werandami i balkonami. Możecie jeszcze skręcić do parku krajobrazowego, by przyjrzeć się ukrytym w lesie bunkrom. Koniec trasy wypada w Celestynowie i możecie wracać do stolicy. Jeśli nie chcecie się kręcić po lesie, możecie ruszyć z Józefowa, do którego bez problemu dojedziecie autobusem miejskim lub pieszo wybrać się na spacer śladem świdermajerów tylko po Otwocku.

Pod Łodzią



Jak "Chłopi"


Ta trasa spodoba się miłośnikom natury i polnych ścieżek. Jest dobrze oznaczona i promowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Zaczyna się w Skierniewicach. Po drodze miniecie stację Kolei Wąskotorowej, zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej oraz kościół w Boguszycach.

Dalej kierunek na Lipce Reymontowskie i jesteście w domu. Oczywiście jest tu muzeum regionalne, tymczasowo nieczynne, ale nie szkodzi, bo w Lipcach jest też Zagroda Ludowa, w której można pokręcić się po wiejskich chałupach. Cała trasa od Skierniewic przez Lipce do Skierniewic przebiega przez rezerwaty przyrody Doliska, Zimna Woda, Źródła Borówki i Uroczysko Bażantaria. Pooddychacie czystym powietrzem.

Młyny, kamieniołomy i przemysł Z Łodzi do Pabianic jedzie się 20 minut. Na 26-kilometrowym odcinku wycieczki wokół ich terenów znajdziecie moc atrakcji. Same Pabianice to skansen zabytków przemysłowych i starych kościołów.

Gdy się naoglądacie industrialnych budowli, jedźcie w kierunku Karolewa. Tu zatrzymajcie się na torfowiskach. Budzące się wiosennie do życia tworzą piękną panoramę.

W niedalekim Mogilnie zobaczycie kamieniołomy wapienia, gdzie warto poszukać skorup ślimaków sprzed milionów lat. Dalej w Talarze zachowane są młyny z XIX wieku. Zahaczcie jeszcze o Ostrów i Łask, zanim wrócicie do Łodzi. Czekają na was dworek barokowy oraz synagoga z XX wieku.