Dzieci chcą zwierzaka? Oto 6 pytań, które powinieneś sobie zadać, zanim ulegniesz ich namowom

Aneta Zabłocka
Męczą cię i męczą, a ty nie dajesz za wygraną. Po jakimś czasie korci cię jednak, żeby ulec i wprowadzić do domu kolejnego lokatora. Może zwierzak nauczy dzieci odpowiedzialności i obowiązkowości? Zanim kupisz wyprawkę dla pupila, odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania.
Dzieci chcą zwierzaka? Oto 6 pytań, które powinieneś sobie zadać Fot. Alicia Jones/Unsplash
1. Czy dziecko jest na serio zainteresowane posiadaniem zwierzaka?
Często dzieci wyrywają się z tekstem "tato, kupmy pieska", gdy zobaczą słodziaka w filmie albo na ulicy. Nie oznacza to, że mają rzeczywistą chęć na zajęcie się pupilem. Po prostu coś im się spodobało tu i teraz. O prawdziwym zainteresowaniu zwierzętami możesz się przekonać, jeśli temat posiadania małego przyjaciela wraca kilkukrotnie w ciągu kilku tygodni. Dopiero wtedy może ci zaświtać myśl, że to coś więcej, niż chwilowa zachcianka.


Czytaj też: "Bum", "paf", "giń!". Dziecko uwielbia niszczyć zabawki i bawić się w wojnę? Zobacz, co to oznacza

2. Czy twoje dziecko jest gotowe, aby opiekować się zwierzęciem?
Jasne, wychodzisz z założenia, że jeśli będziecie mieli zwierzaka, to twoje dziecko przejmie część obowiązków związanych z jego opieką. To jednak nie takie proste. Po pierwsze musisz dostosować prace do wieku dziecka – małe dzieci raczej będą jedynie bawić się z pupilem, dzieci szkolne pomóc w karmieniu i pielęgnacji, dopiero nastolatek będzie wyprowadzał samodzielnie psa na spacer.

Przede wszystkim musisz jednak zastanowić się, czy twoje dziecko do tej pory jakkolwiek uczestniczyło w wykonywaniu obowiązków domowych. Jeśli nie miało problemu ze sprzątaniem pokoju, pomaganiem przy robieniu obiadu – zajmie się też zwierzęciem. Jeśli jednak na co dzień walczysz o każdą zabawkę, którą ma podnieść z podłogi, nie łudź się, że zajmie się swoim zwierzakiem z własnej woli.

3. Czy ty jesteś gotów zająć się zwierzakiem?
Poczucie nowości dość szybko ulotni się z głów twoich dzieci. Wtedy nawet tablica motywacyjna z zadaniami dotyczącymi opieki na psem/kotem/rybkami na niewiele się zda. Zastanów się więc, czy masz ochotę zbierać kupy, karmić pająka karaluchami i wyczesywać kocią sierść z kanapy?

A finanse? Zwierzę to kolejny członek rodziny na utrzymaniu. Potrzebuje jedzenia, czystej kuwety, opieki weterynaryjnej.

4. Jakie zwierzę będzie odpowiednie dla naszej rodziny?
To pytanie rodzi kolejne pytania. Musisz przyjrzeć się swojej rodzinie i ocenić czy jesteście ludźmi spędzającymi aktywnie czas – niektóre rasy psów muszą się porządnie wybiegać, czy często wyjeżdżacie – chomik i świnka morska słabo znoszą samotność i trzeba o nie bardzo dbać, jakie zwierzęta wprowadzają was w dyskomfort – karmienie pająka nie dla każdego jest cudownym przeżyciem.

Musisz być wobec siebie szczery. Jeśli nie masz ochoty na długie spacery i ciągłe wymienianie żwirku, nie oszukuj się, wraz z przybyciem zwierzęcia do domu, nie nabierzesz na to większej ochoty. Nie bez znaczenia jest też wielkość twojego mieszkania.

5. Czy posiadanie zwierząt jest bezpieczne?
Pierwszy punkt to alergie. Lepiej sprawdzić zawczasu, czy któryś z domowników nie ma uczulenia na sierść. W innym przypadku zwierzak szybko przywita i szybko opuści twój dom.

Druga kwestia to nauczenie dzieci odpowiedniego zachowania wobec zwierząt. Nawet najmilszy na świecie jamnik potrafi ugryźć. Wkurzony kot nie będzie zastanawiał się nad wiekiem twojej pociechy, tylko po prostu ją podrapie.

6. Czy to nie ty forsujesz pomysł posiadania zwierzaka?
Być może pupil w domu to tylko i wyłącznie twoje marzenie? Twojej żonie nie uśmiecha się odkurzanie sierści z dywanu, a dzieci nie interesują się złotymi rybkami. Zastanów się, czy twój pomysł nie stoi w sprzeczności z potrzebami pozostałych członków rodziny. Sam nie wygrasz bitwy o zwierzaka, a bez pomocy nie wyjdziesz nawet do pracy, bo pupil zostanie w domu głodny i samotny. A przecież nie zostawia się przyjaciół w potrzebie.

Najważniejsze, abyś wytłumaczył sobie, że zwierzę w domu to nie zabawka, ani potencjalny bohater śmiesznych filmików na twojego "walla", a zobowiązanie na lata. Zwierzęta czują, boją się i kochają, wymagają opieki i troski. Będą dorastały i starzały się razem z całą rodziną. Przemyśl aby nie oddawać do schroniska.