Moje dziecko nie ma przyjaciół! 4 sposoby, jak możesz pomóc mu z odnalezieniem się wśród rówieśników
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci były szczęśliwe. Pasowały do swoich kolegów, umiały się dogadać, wspólnie bawić, razem spędzać czas. Chcemy, aby dzieciństwo wspominały radośnie. Z uśmiechami na twarzy witając każdy dzień w swojej drodze do dorosłości. I czując, że nie są w tym sami, a mają obok przyjaciół, którzy razem z nimi się zmieniają.
- Nie każde dziecko umie z łatwością znaleźć przyjaciół.
- Powody są różne. Medyczne, takie jak ADHD czy Zespół Aspergera, albo wynikające z osobowości dzieciaków.
- Aby pomóc dziecku w zdobyciu przyjaciół, wystarczy, że będziesz go słuchał
- Rodzic może wesprzeć swoje samotne dziecko.
Dlaczego moje dziecko nie ma przyjaciół?
Niestety w wypadku niektórych dzieci pojawiają się trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Powody mogą być różne. Jednak zawsze ich efekt jest szalenie bolesny dla małego człowieka, który potrzebuje być częścią grupy, aby lepiej się rozwijać.Czytaj też: Rzeczy, o których nie miałem pojęcia, dopóki mój syn nie stał się nastolatkiem
Wiele dzieci musi jednak każdego dnia radzić sobie z odrzuceniem. Czasami jest to w szkole, przedszkolu czy też na placu zabaw. Może to być wynik niechęci kolegów z klasy, starych znajomych albo dopiero co poznanych dzieci w parku.
Dlaczego moje dziecko jest samotne?
Powody, dla którego twoje dziecko czuje się osamotnione, mogą być różne. W wypadku niektórych dzieciaków chodzi o osobowość. Z jednej strony dziecko może być introwertykiem albo zbytnim ekstrawertykiem, co może męczyć inne dzieci. Dla dzieci, które są po prostu wyjątkowe, jeśli chodzi o osobowość, często trudniej jest zawiązać prawdziwą przyjaźń.Oczywiście w ostatnim czasie negatywny wpływ na zawiązywanie przyjaźni ma pandemia. Siedzimy w domu i po prostu nie możemy się z nikim spotykać. Dla wielu dzieci to jednak nic nowego. W ich wypadku czas na znajomych i socjalizację i tak był szalenie ograniczony. Zbyt napięty kalendarz, prace domowe, zajęcia dodatkowe i presja na wyniki, powoduje, że dzieci po prostu nie mają możliwości spotykania się i zawiązywania relacji.
Kolejnym powodem mogą być po prostu różnice między dzieciakami. Dzieci twoich znajomych to najbardziej wyluzowane chłopaki na świecie, a twój syn ma ADHD i nie umie wysiedzieć 5 sekund w jednym miejscu. Trudno jest, aby tak różne osoby umiały ze sobą bawić się na dłuższą metę.
Musimy więc jako rodzice nauczyć nasze dzieci, jak ważna jest przyjaźń, relacje z innymi ludźmi i jak duży wpływ na nas mają. Zresztą musimy też umieć nauczyć ich jak być przyjacielem i jak traktować innych, by budować zdrowe związki.
Jak pomóc dziecku zdobyć przyjaciół?
1) Dowiedz się u źródła, o co chodzi.Czasami wystarczy spytać dziecko, z czego może wynikać problem. Może opowie ci o kłótniach, które się wydarzyły w szkole. Słuchając i oferując mu swoją perspektywę na to, co go spotkało, możesz pomóc naprawić mu relację, bez zbytniego ingerowania w sytuację.
2) Spytaj innych.
Ci, którzy są blisko twojego dziecka, mogą ci pomóc w lepszym zrozumieniu jego zachowania. Nauczyciele, babcia, znajomi, którzy razem z wami chodzą na spacer. Może coś ci umknęło w jego zachowaniu albo jesteś tak przyzwyczajony, że nie widzisz w tym nic dziwnego, a jest to zarazem coś, co może odrzucać od niego innych ludzi.
3) Wyjaśnij, czym jest przyjaźń.
Dzieci uczą się każdego dnia. Starają się załapać, co to jest empatia, współpraca i zrozumienie dla innych. Musimy więc im wyjaśnić, na czym polega bycie przyjacielem. Że wymaga poświęcenia, a nie jedynie brania. Zarazem nie twórzmy fantazyjnych oczekiwań w stosunku do przyjaźni. Dajmy dziecku narzędzia do zrozumienia problemów, jakie mogą występować w przyjaźni, ale zarazem nauczmy doceniać innych.
4) Pokaż, jak to się robi.
Najprostszy punkt do napisania. Najtrudniejszy do wykonania. Oczywiście, że twoje dziecko będzie opierało swoje przyjaźnie na podstawie tego, jak ty traktujesz swoich przyjaciół. Jeśli będzie widziało, że ty masz wokół siebie wielu bliskich, dla których jesteś pomocny i wspierający, to ono będzie się zachowywać w taki sam sposób.
Jeśli nasze dziecko jest naszym najlepszym kumplem, to mamy farta. Ale jeśli my jesteśmy najlepszym kumplem naszego dziecka, to nie jest dobrze. Dzieci potrzebują rówieśników. Potrzebują łamać z nimi zasady, przeklinać, źle się zachowywać, gdy rodzice nie patrzą. Czasami jednak nasze dzieci nie umieją nawiązywać takich relacji. Zróbmy więc wszystko, co w naszej mocy, aby im pomóc.
Może cię zainteresować także: Tej jesieni zakochaj się w animacjach! Tych 8 poruszających filmów zapamiętasz do końca życia