Jak ubrać niemowlaka? Mamy ściągę, po której już nigdy nie usłyszysz, że zrobiłeś to źle

Aneta Zabłocka
Nie wiadomo czemu kobiety nie ufają mężczyznom w kwestii ubioru niemowlęcia. Wszak, skoro zdecydowały się mieć dziecko z tym facetem, to wystarczający dowód zaufania, że będzie dobrym ojcem.
Jak ubrać niemowlaka? For. Brytny.com/Unsplash
Czytaj też: Deszcz i wichura? Wspaniale! Rodzice i lekarz zdradzają, co robić (i po co) na dworze w niepogodę

Choćbyś nie wiadomo, jak się starał, zawsze istnieje możliwość, że usłyszysz, także od własnej partnerki: a gdzie czapeczka?

Prawidłowa odpowiedź to: nigdzie, bo siedzimy w domu i dzięki poradnikowi od dadHero.pl dokładnie wiem, jak ubrać nasze dziecko, by zapewnić mu komfortowe życie.

Kontrola podstawą zaufania

Jeśli myślisz, że wszystko do tej pory wszystko robiłeś dobrze, a twoje dziecko zawsze miało odpowiednią ilość ubranek na sobie, policz przebudzenia i jęknięcia malucha w nocy. Dziecko, któremu jest za gorąco lub zbyt zimno, daje o tym znać. A nie ma nic ważniejszego w życiu nowych rodziców, niż długi i spokojny sen ich dziecka.


By sprawdzić, czy niemowlakowi nie jest zbyt gorąco czy zimno, musisz co jakiś czas kłaść dłoń na jego karku lub brzuszku. Jeśli szyja jest spocona, koniecznie zdejmij kocyk lub jedną warstwę ubrania. Jeśli chłodna - dołóż.

Niech nie zmylą cię chłodniejsze, niż reszta ciała dłonie niemowlaka. Tą starą metodą sprawdzania temperatury babcie i teściowe posługują się od lat i wprowadzają w błąd. Dłonie i stopy mają zawsze niższą temperaturę, niż reszta ciała. O ile nie są przeraźliwie zimne, co raczej świadczy o gorączce, to lekko chłodniejsze kończyny, nie są dowodem na to, że dziecku jest chłodno.

Odłóż ten kocyk

Znasz to z życia. Przychodzi twoja żona i mówi, że on/ona znów się rozkopał i musiała go przykryć. Tymczasem rodzice mają tendencję do dobierania zbyt grubych kocyków dla dzieci.

Kuszą ze sklepowych półek miękkim puchem poliestru, który nie przepuszcza powietrze, tylko gotuje dzieci w łóżeczkach. Im cieńszy kocyk, tym lepiej. Po pierwsze, większa szansa, że nie przegrzejesz dziecka. Po drugie, lżejszy wagowo materiał pozwoli dziecku samemu odrzucić go nóżkami, jeśli zrobi mu się za ciepło.

Łatwiej kijek pocienkować

Wychodząc na spacer w wózku pamiętaj, że dziecko jest osłonięte od wiatru przez gondolę. Nie musisz więc zduszać go i śpiworkiem, i kocykiem, i pokrywą od wiatru (sic!). Zrezygnuj z jednej warstwy.

Wybierając ubranka dla dziecka, sięgaj po te, które łatwo się rozpinają. Zrezygnuj z ogrodniczek, szelek, bluz wciąganych przez głowę. Gdyby okazało się, że dziecko poci się z powodu podwyższonej temperatury ciała, rozpinaną bluzeczkę jesteś w stanie ściągnąć tak naprawdę jedną ręką. Każdy rodzic wie, że jeśli chodzi o współpracę, to w sprawie zakładania ubranek na niemowlaki nie można liczyć.