10 filmów o silnych kobietach, które musi obejrzeć każdy facet. A potem pokazać je swoim dzieciom

Kacper Peresada
Otaczający nas świat czasami nawet nie udaje tego, jak bardzo jest patriarchalny. Gdy przyglądamy się tekstom kultury, widzimy często, że to męscy bohaterowie ratują z opresji biedne damy, które nie umieją poradzić sobie (bez faceta). Oczywiście w historii kultury i sztuki zdarzały się przykłady, które dawały dzieciom możliwość zobaczenia na ekranach albo przeczytania historię bohaterki, której rola nie ogranicza się do bycia po prostu damą w opałach.
10 filmów o silnych kobietach, które musi obejrzeć każdy facet. A potem pokazać je swoim dzieciom... fot. Frida / Kadr z filmu
W tym tekście postanowiłem wybrać takie filmy, które pozwolą "prawdziwym facetom" obejrzeć historie kobiet, które są wielowymiarowymi postaciami. Twardymi feministkami, które nie zamykają się w szufladkach, które przez lata dla nich tworzono.

Co ważne, lista ta nie jest tworzona z myślą o małych dzieciach, chociaż znajdziecie na niej przynajmniej jedną animację. Jest to lista, z której filmy traktują temat kobiecości i równouprawnienia często w sposób poważny i odpowiedni jedynie dla dojrzałego widza. Jednak nie bójcie się ich pokazywać nastolatkom. Tak, jak my dorastając, rozwijaliśmy się, oglądając trudne kino, tak powinniśmy pomóc w tym rozwoju naszym dzieciom.


Czytaj też: Tej jesieni zakochaj się w animacjach! Tych 8 poruszających filmów zapamiętasz do końca życia

Moana

O tym, że Moana powinna zostać ikoną feminizmu powstały dziesiątki prac. W produkcji Disneya poznajemy dziewczynkę, która nie przejmuje się swoją płcią i decyduje się podważyć normy społeczności, w której żyje. Przez lata Walt i spółka królowali w tworzeniu kolejnych dam w opałach. W wypadku Moany widzowie otrzymali pewną siebie kobietę, która ma za nic ograniczenia i chce osiągnąć wszystko, co tylko sobie zaplanowała.

Wonder Woman

Może i nie jest to arcydzieło kinematografii, ale "WW" to po prostu dobry film, który mnie osobiście tak zachwycił, że obejrzałem go w kinie trzy razy (podobnie zresztą jak "Kapitana Marvela"). Pierwsza w historii komiksowego świata produkcja, w której główną bohaterką była kobieta, spotkała się z gigantycznym poklaskiem. "Wonder Woman" została stworzona lata temu, jako odpowiedź na toksyczną męskość, którą tak często emanujemy. W jej filmowej wersji udało się jej ją zdławić, chociaż na chwilę. Nakręcona przez autorkę "Monster" produkcja oczarowała fanów i pokazała, że dziewczyny też mogą mieć superbohaterskie idolki.

Ich Własna Liga

Jest to oczywiście miła i śmieszna komedia, z której wiele osób pamięta głównie pijanego Toma Hanksa, który wyjaśnia, że "nie ma płaczu w baseballu". Jest to zarazem jednak coś więcej. Film opowiadający historie kobiet, które nie bały się spróbować swoich siły w "męskim sporcie". Kobiet, które walczyły z patriarchatem, inspirowały innych i które swoim zachowaniem na ekranie nakłaniają kolejne pokolenia dziewczyn, aby nie bały się być sobą. I nie przejmowały się tym, kim według innych powinny być.

Desperatki

Z pozoru jest to prosty film o napadzie na bank. Jednak pod tą skorupą znajduje się fascynujący portret opisujący życie czterech młodych czarnych kobiet, które muszą radzić sobie w świecie zdominowanym przez otaczającą je agresje i kult siły. Dla wszystkich, którzy spodziewają się po tej produkcji jedynie filmu akcji, produkcja może okazać się zaskoczeniem. Świetnie nakreślone postacie pozwalają faktycznie spojrzeć i zacząć przejmować się światem, który je otacza.

Małe Kobietki


Powieść, która od lat zachwyca kolejne pokolenia młodych kobiet i mężczyzn, została zekranizowana już wielokrotnie. Wybrać więc tę najlepszą ekranizację nie jest łatwo. Bez znaczenia jednak będzie ostatecznie, którą wersję zdecydujecie się obejrzeć. Bo historia zawsze jest ta sama. Pokazuje nam, że życie nie polega na tym, iż "kobiety mogą robić to samo co mężczyźni". A raczej kobiety mogą robić, co im się podoba i nie muszą przejmować się niczym.

Frida


Jest dużo ironii w tym, że to właśnie Salma Hayek wcieliła się w rolę legendarnej Fridy Kahlo. Często postrzegana przez przeciętnego widza nie jako świetna aktorka, a jako obiekt seksualnego pożądania, gwiazda od lat marzyła, aby móc zagrać rewolucyjną artystkę i aktywistkę.

Historia prawdziwej ikony feminizmu to świetnie nakręcony projekt, który nie jest jednak prostą opowieścią o wyjątkowej kobiecie. Pełen kolorów i pasji film pozwoli nam dowiedzieć się, z jak wielkimi siłami musiała walczyć Kahlo i dlaczego po dziś dzień jest jedną z najważniejszych kobiecych artystek w historii.

Roma

Zdobywca Oscara Alfonso Cuaron stworzył niesamowity projekt, który sam określił mianem listu miłosnego do wszystkich kobiet. Stara się w nim pokazać historię zmiany w życiu każdej kobiety, od dzieciństwa, przez dorosłość po bycie matką. Przepięknie nakręcony, czarno biały film przyciąga swoją głębią i niesamowitą historią kobiety, która pracuje jako sprzątaczką dla bogatej rodziny w Mexico City.

Jej życie przechodzi wstrząs, gdy dowiaduje się, że jest w ciąży, będąc w środku wydarzeń, które zmieniły kochane przez nią miasto. Film piękny, choć ciężki, jednak trudno jest mówić o feminizmie i kobiecości, nie poruszając tematów, które często mogą przerażać.

Arbuziara

Film, który jest odpowiedni dla nastolatków wchodzących już powoli w dorosłość. Nakręcony i napisany przez Cheryl Dunye jest pierwszy pełnometrażowym filmem, którego autorką jest czarna lesbijka. W nim poznajemy historię pracownicy wypożyczalni wideo, która rozpoczyna związek z białą kobietą. W tym samym czasie stara się zgłębić historię zapomnianych nieheteronormatywnych ikon Hollywood.

Film, który powinien być pokazywany w szkołach, jako możliwość spojrzenia na świat przez pryzmat walki z rasizmem i homofobią. Dunye zdecydowała się opowiedzieć tę historię, widząc, jak niewiele czarnych kobiet może liczyć na zapisanie się złotymi zgłoskami w historii kina, przez męskocentryczne spojrzenie Hollywood na świat.

Orlando


Pamiętam, jak byłem małym chłopcem i reklamy "Orlando" pojawiały się co jakiś czas w telewizji. Zawsze szalenie zainteresowany pytałem rodziców, czy tym razem będę mógł go obejrzeć, ale słyszałem, że jest to film dla dorosłych. Jedna z pionierskich queerowych powieści Virginii Woolf otrzymała adaptację stworzoną przez Sally Porter.

Z genialną tytułową rolą Tildy Swinton dostajemy fascynującą historię łamania barier płci, szukania tożsamości i próby zrozumienia tego, co tak naprawdę określa człowieka.

Obcy – Ósmy Pasażer Nostromo

Jedna z najbardziej legendarnych ról kobiecych w historii kina. Gdy przez lata w filmach, zwłaszcza horrorach, musieliśmy oglądać kobiety jedynie, jako krzyczący i uciekające ofiary. W produkcji z 1979 roku Ridley Scott postanowił całkowicie zerwać z tą zasadą i to kobieta stała się największym wrogiem tego złego. Genialna rola Sigourney Weaver to po dziś dzień rzecz kultowa, która zachwyca każdego, kto po raz pierwszy zobaczy ten genialny horror.