Tych 8 nieoczywistych zdań mów córce codziennie! Dzięki temu poradzi sobie w życiu

Aneta Zabłocka
Świat dla kobiet nadal nie jest zbyt przyjaznym miejscem. Twoja córka będzie musiała w nim wywalczyć miejsce dla siebie. Niektórzy będą od niej oczekiwali, że będzie zawsze ładnie wyglądać, dużo przepraszać, nie gderać, że będzie asertywna, ale nie wroga.
Jak wychować aktywne społecznie dziecko? Mów swojej córce te zdania Fot. Jonathan Borba/Unsplash
Znalezienie równowagi pomiędzy samoświadomością i oczekiwaniami społecznymi nie będzie łatwe. Chyba że dasz jej do ręki narzędzia. I nie jest ważne czy powiesz te słowa bezpośrednio do niej, ona musi usłyszeć, jak to mówisz.

Jako najważniejszy mężczyzna jej życia tworzysz obraz idealnego człowieka, dobrego i empatycznego, właśnie z ciebie powinna brać wzór jak żyć w zgodzie ze sobą w świecie, który niekoniecznie będzie chciał ją poznać.

"Umówię cię do dentysty"


Niby nic, ale przypomnij sobie czy kiedykolwiek wypowiedziałeś zdanie, które ma na celu dokonywanie ustaleń i wprowadzenie ich w życie? Czy nie jest tak, że zwykle to twoja żona przypomina ci o terminach wizyt lekarskich czy fryzjerze?


To bardzo ważne, by twoja córka zauważyła, że kwestie organizacyjne nie spadają tylko na matki. A także, że ustalane terminów spotkań wiąże się z negocjacjami i wskazaniem, że czas każdego z domowników jest ważny.

Komentarz polityczny


I tu zaczynają się schody, bo musi być pozytywny. Łatwo pluć, że ci źli, a tamci gorsi. Nawet jeśli nie interesujesz się polityką, z pewnością jesteś w stanie przypomnieć sobie posła/ministra/senatora, który w wyborach zrobił na tobie wrażenie rozsądnego człowieka. Tyle wystarczy, by zbudować w córce zaangażowanie społeczne.

Być może będzie to świetna lekcja dla ciebie, aby zagłębić się w politykę lokalną i przekonać się, że są ludzie, którzy wykonują pracę u podstaw.

"Nie zgadzam się z nią, ale widać, że wierzy w to, co mówi"


Dużo prościej byłoby powiedzieć, że "baba się nie zna" albo "przesadza z tymi emocjami". Dla twojej córki będzie to jednak komunikat, że okazywanie emocji jest czymś złym, a przecież chcesz ją nauczyć czegoś odwrotnego. Powinieneś pokazać, że nawet jeśli kiedyś emocje wezmą nad nią górę, gdy będzie walczyła o usłyszenie swojego głosu i idei, ma do nich prawo.

Dziewczyny są świetne


Wiemy, że dziewczyny mogą uprawiać sport i powinny to robić. Pot, mokre skarpetki i ciężki oddech nie są upokarzające, są znamionami siły. Przyłóż do tego rękę i głośno pochwal kobiety w sporcie, bo w nierównym świecie gen rywalizacji okaże się niezbędny.

Nawet na naszym polskim podwórku jest wiele świetnych zawodniczek z różnych dyscyplin – Joanna Jędrzejczyk (sztuki walki), Joanna Jóźwik (lekkoatletyka), Ewa Pajor (piłka nożna).

"Dziękuję za poświęcony czas"


A potem w ogóle nie starasz się rzucić słuchawką o ścianę. Tak, twoja córka też musi nauczyć się być uprzejma wobec pracowników obsługi klienta. I choć żyłka nabrzmiewa ci z każdym kolejnym odtworzeniem "grania na czekanie", to zachowaj twarz. Musisz nauczyć córkę kultury, zrobisz o tylko wtedy, jeśli sam będziesz grzeczny.

"I wtedy wujek Michał..."


Opowiadaj swoim dzieciom o młodości, znajomościach i krzywych akcjach z przyjaciółmi. Niech wiedzą, że mają prawo do zabawy, a ojciec nie zawsze był sztywniakiem. Co więcej, on wcale nie jest sztywny, tylko odpowiedzialny.

Sama rozmowa o błędach młodości to świetna lekcja. W dodatku zbliża was do siebie, bo dzielisz się sekretami, a to wzmacnia poczucie w twoim dziecku, że możecie sobie wzajemnie ufać.

"Przepraszam, że ci przerwałem"


Przerywanie to szczególnie brzydki nawyk, którego trudno się pozbyć. Musisz jednak w czasie rozmów z innymi ludźmi hamować swoje dominacyjne zapędy. Twoją córkę też będą czekały rozmowy kwalifikacyjne, dyskusje, spory w pracy. Powtarzając "przepraszam, że ci przerwałem" i dając jej dojść do głosu, dajesz jej sygnał, że to, co chce powiedzieć, jest ważne.

Właściwe komplementy

Już nie komplementuje się kobiet, że są ładne. Każda z nich wykonuje ciężką pracę, która pozwala im czuć się atrakcyjnie. Zamiast słodzić ludziom w telewizji czy mówić o żonie "ślicznotka", pokaż córce, że doceniasz wkład kobiet w starania o dobre życie. To nie tylko pozwoli im docenić wykonaną właśnie pracę, ale zaprocentuje większą pewnością siebie.