Prawdopodobnie nie mogłeś uwierzyć w swoje szczęście, gdy twoja córka przychodziła na świat. Wyobrażałeś sobie, że będzie twoją księżniczką, zapatrzoną w kochającego do obłędu tatę. Jednak nic się samo nie wydarzy. Musisz podjąć rękawice i nawiązać kontakt z dzieckiem, by pokazać mu, jak wzrastać. Miłość dziecka będzie najlepszą nagrodą za poświęcony mu czas.
W filmie "Służące" główna bohaterka Aibileen powtarza swojej podopiecznej Mae te trzy zdania. Mają utwierdzić małą w tym, że jest wartościowym człowiekiem, niezależnie, jak bardzo nabroi.
Możesz traktować je jak mantrę powtarzaną wieczorem po bajce, przed zaśnięciem. Nieważne jak bardzo nerwowy mieliście dzień, ile rzeczy wam nie wyszło, jak długo wiązała sznurowadła, wzmocnij w niej poczucie, że jest dla ciebie osobą o tych wspaniałych cechach. Pozwól jej powtórzyć te słowa. Niech uwierzy, że taka właśnie jest.
Ciało to nie wszystko
Im twoja córka będzie starsza, tym większą uwagę będzie przywiązywała do swojego ciała. Już w okolicach 10. urodzin mogą pojawić się pierwsze pytania o depilację czy miesiączkę. Choć w pierwszym odruchu masz ochotę wrzeszczeć i uciekać, to warto, byś pochylił się nad tym, jak przebiega jej dojrzewanie.
Tym bardziej, że jeśli teraz zbędziesz ją przykrym komentarzem, zostanie w niej poczucie, że ciało to coś brzydkiego, czego powinna się wstydzić. Równie ważne jest, abyś uświadomił jej, że to, jak wygląda, to nie jedyna jej pozytywna cecha. Wzmocnij w niej poczucie, że zaangażowanie w zabawę z bratem, czytanie książek czy nabieranie sprawności w grach też jest w niej fajne. Bo ciało, to nie wszystko, co ma do zaoferowania światu.
Możesz bawić się z chłopcami
Nieraz widziałam, jak na imprezach rodzinnych dziewczynki wysyłane są do kuzynek, żeby się pobawić, zamiast kontynuować z chłopcami zabawę samochodzikami. Rodzice myślą, że zmuszając dziecko do socjalizacji z rówieśnikami o "podobnych zainteresowaniach", zapewnią lepszą rozrywkę swoim pociechom.
Tymczasem nie ma nic złego w tym, że dziewczynka chce uczestniczyć w zabawie chłopców. Priorytetem jest socjalizacja rówieśnicza. Chcesz, żeby twoja córka wyrosła na silną i pewną siebie kobietę? To pozwól jej decydować o sobie i wybierać ten rodzaj zabawy, na jaki ma ochotę.
Powiedz mi, o czym myślisz
Nie bez kozery to ulubione pytanie kobiet. Chcemy wiedzieć, co myślą nasi najbliżsi, jakie mają bolączki i czy możemy im pomóc. Dla dziewczynek to pytanie jest równie ważne, niezależnie od wieku. Wraz z dorastaniem przez ich głowy przetacza się prawdziwa burza emocji. Jeśli pochylisz się nad tym, co ją trapi, masz szansę poznać jej myśli i zbudować fajną relację opartą na zaufaniu.
Niezależnie od tego, czy twoja córka opowie o kłótni z koleżankami w klasie, czy zacznie rozwodzić się nad fabułą serialu anime, który właśnie ogląda, to niezbędny krok do poznania swojego dziecka.
Zawsze będę miał dla ciebie czas
Wszyscy czasem jesteśmy zmęczeni rodzicielstwem, ale nie możemy ignorować potrzeb naszych dzieci. To zdanie nie musi być wypowiadane, wtedy, gdy córka naprawdę ma problem. Warto jej przypomnieć od czasu do czasu, że jesteś dla niej.
Musisz jednak realnie poświęcić jej czas. Nawet gdy jedynym twoim marzeniem jest szklanka zimnego napoju i głupi serial, gdy ona będzie w potrzebie, musisz odpowiedzieć.
Wychowanie córki, szczególnie dla ojca, to bardzo trudne zadanie. A im dalej w las, tym więcej drzew. Wbrew pozorom nie musisz wykonywać katorżniczej pracy, by zbudować zaangażowaną i ciepłą relację z dorastającą dziewczynką. Poza zabawą lalkami, znajdź czas na rozmowę, a zobaczysz, że twoja córka jest dobra i mądra, a ty naprawdę jesteś dla niej ważny.