Maseczki będziemy nosić przez wiele miesięcy. Tych zasad trzeba się nauczyć, bo chodzi o zdrowie

Andrzej Chojnowski
Pamiętam jak parę lat temu zacząłem nosić maskę antysmogową. Był rok 2017, powietrze w Warszawie było tragiczne, a ja regularnie biegałem, więc chciałem się jakoś chronić. Efekt? Ludzie patrzyli na mnie jak na trędowatego. Pamiętam ten wzrok do dzisiaj.
Fot: Free To Use Sounds/Unsplash
Dzisiaj wszyscy patrzymy na siebie jak na potencjalnie chorych, a noszenie maseczek jest nie tylko koniecznością - jest obowiązkowe. Pewnie tak pozostanie do chwili, gdy sytuacja z koronawirusem będzie pod kontrolą. Kiedy dokładnie? Tego nie wiadomo, ale to może potrwać wiele miesięcy, bo proces opracowania, a potem testowania szczepionki jest bardzo żmudny.

Dlatego lepiej upewnijcie się, że wasze maseczki są wygodne, pasują, nie uwierają i dobrze wyglądają, bo odtąd ich wygląd będzie dla wielu osób równie istotny co odpowiednio dobrane buty czy modna torebka.


Czytaj też: Piżama, filtry do kawy czy worki do odkurzacza? Naukowcy zbadali, z czego zrobisz najlepszą maseczkę

Paru rzeczy jednak wciąż nie umiemy, więc robimy głupoty, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego przygotowałem dla was krótki przewodnik po tym, jak dbać o swoją maseczkę - i przy okazji o swoje zdrowie.

1. Nie dotykaj maski

Jeśli masz maskę materiałową, nie dotykaj powierzchni materiału rękami. Twoje ręce podczas zakupów czy, szerzej, przebywania w przestrzeni publicznej, dotykają rozmaitych przedmiotów. Część z nich może być zanieczyszczona, a materiał twojej maski ma cię chronić, dlatego powinien pozostać czysty.

2. Nie dotykaj wnętrza maski

To szczególnie ważne. Ta część maseczki ma bezpośredni kontakt z twoimi drogami oddechowymi, dlatego musisz o nią szczególnie dbać. Cała ochrona na nic, jeśli będziesz pakować tam palce.

3. Naucz się prawidłowo zdejmować maskę

Właściwa procedura powinna wyglądać tak: wchodzisz do domu w masce, idziesz porządnie umyć ręce i dopiero gdy są czyste, zdejmujesz maseczkę. Pamiętasz przy tym, rzecz jasna, o punktach numer 1 i 2.

4. Naucz się właściwie przechowywać maskę

Musisz dbać o maseczkę nie tylko wtedy, gdy masz ją na twarzy, ale także wtedy, gdy ją zdejmujesz. Co z nią robisz? Gdzie odkładasz i w jaki sposób? To wszystko ma znaczenie. Maseczka to nie szalik, który możesz zwinąć i wcisnąć byle jak i byle gdzie do szafy. Mówię tu szczególnie o maseczkach, które mają filtr. To przedmiot, który ma chronić twoje zdrowie.

5. Nie traktuj maseczki jako cudownego środka na koronawirusa

Żadna maseczka nie chroni w stu procentach. Żadna maska nie daje gwarancji, że nie zachorujesz. Właściwie noszona maseczka zwiększa jednak szansę na to, że uda ci się zachować zdrowie. Warto spróbować.