Jak poprawić jakość WiFi w domu? Ta wiedza może być na wagę złota. Zacznij od mikrofalówki

Aneta Zabłocka
Siedzimy na homeoffice i nagle zaczęliśmy zwracać uwagę na detale. Sąsiad wierci dziurę w ścianie. Lodówka chodzi za głośno, a krzesło przy biurku wprawdzie świetnie wygląda na Instagramie, ale jest cholernie niewygodne. Najważniejszy jednak jest internet. Dlaczego to WiFi tak słabo działa? Odpowiedź może być prostsza, niż myślisz.
Jacky Chiu/Unsplash
Wcześniej nikt na to nie zwracał uwagi. Teraz gdy wszyscy siedzą w domach na #homeoffice2020, dostawcy internetu zaczęli ograniczać szybkość łącza, by nie doprowadzić do awarii całej infrastruktury.

Netflix, Youtube czy Facebook obniżają jakość przesyłanego wideo, by odciążyć sieć. Żyjemy w trudnych czasach i trzeba się na nowo nauczyć, jak w nich funkcjonować.

Po raz pierwszy zaczynamy rozumieć, że coś takiego jak internet też może się popsuć, a wizja życia offline na kwarantannie to już zdecydowanie za dużo.

Jak w tych trudnych czasach coraz gorszego internetu zadbać o WiFi w domu? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże ci zmierzyć się z tym problemem (i oglądać seriale w lepszej jakości!)

1. Znajdź najlepsze miejsce dla routera

Najlepiej zrobisz, jeśli połączysz komputer z routerem przy pomocy kabla sieciowego, zamiast używać WiFi. Wtedy połączenie będzie dużo lepsze.


Jeśli wolisz obywać się bez kabli, postaraj się ustawić router w takim miejscu, gdzie nic nie będzie zakłócało jego pracy.

Router nie powinien być schowany za szafą czy przywalony książkami, nie powinien też znajdować się blisko innych urządzeń elektronicznych.

Musi być ustawiony tak, by wszystkie urządzenia korzystające z sygnału znajdowały w podobnej odległości.

By znaleźć optymalne miejsce dla routera, możesz też skorzystać z aplikacji WiFi Solver FDTD, która sprawdzi jak fale rozchodzą się po twoim mieszkaniu.

Zrezygnuj z używania mikrofalówki

"Mikrofala" może używać podobnych częstotliwości, co router. Jednoczesna praca tych dwóch urządzeń może obniżyć poziom sygnału nawet o 70 procent.

Nie używaj mikrofalówki, jeśli prowadzisz wideokonferencję albo chcesz obejrzeć film czy serial i mieć obraz dobrej jakości.

Do urządzeń, które mogą zakłócać sygnały routera, należą też: telefony bezprzewodowe, "elektroniczne nianie", a nawet monitory komputerowe.

Rób telekonferencje, ale bez wideo

Nie zawsze twoja obecność w czasie telekonferencji musi być potwierdzona widokiem twojej twarzy. Jeśli wyłączysz wideo, twoja domowa sieć będzie mniej obciążona.

Wybieraj najlepsze pory połączeń wideo

Wiadomo, że sieć najbardziej obciążona będzie rano, gdy ludzie w firmach robią poranne "statusy".

Spróbuj przełożyć telekonferencję na okolice południa, gdy większość ludzi będzie szykowała się do lunchu lub przerwy w pracy. Także w nocy internet działa dużo lepiej. Jeśli twoja praca na to pozwala, przełóż część zadań na wieczór.

Zobacz: Co zrobić, jeśli nie chce ci się brać udziału w telekonferencjach? Parę dni i ludzie znaleźli sposób

Wyłącz połączenie WiFi w innych urządzeniach

Pracujesz przy komputerze, a w tym czasie twoja inteligentna lodówka, twój smartfon i twoja konsola łączą się z siecią bez twojej wiedzy.

Taka praca w tle to niepotrzebne obciążanie domowego łącza. Wyłącz Wi-Fi w urządzeniach, z których w danej chwili nie korzystasz.