Gry komputerowe nie likwidują koronawirusa, ale okazuje się, że pomagają w leczeniu ADHD

Kacper Peresada
Osoby z ADHD nie mają łatwego życia. Medycyna od dawna stara się im pomóc. Leki są skuteczne, ale okazuje się, że są też inne, alternatywne metody pomagania osobom z nadpobudliwością.
Fot: Glenn Carstens-Peters/Unsplash
ADHD to po polsku zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. W ostatnich latach choroba ta jest coraz częściej diagnozowana, głównie dzięki lepszemu rozumieniu problemu. Według statystyk na całym świecie ADHD dotyczy 40 milionów osób.

W Stanach Zjednoczonych od lat pracuje się nad nowymi metodami pomagania osobom z deficytem uwagi. Zdaniem wielu badaczy dużym problemem jest nadmierne opieranie leczenia ADHD na farmakologii. Nie dziwi więc, że specjaliści starają się znaleźć inne sposoby, które mogłyby wspierać terapię.

Gry wideo mogą pomóc osobom z ADHD




Jak donosi ceniony magazyn medyczny Lancet, naukowcy z amerykańskiego Duke University z myślą o osobach z ADHD przygotowali specjalną grę wideo, która wymagała od graczy wykonywania wielu zadań w tym samym momencie.

Dzieci biorące udział w badaniu zostały podzielone na dwie grupy. Te z pierwszej otrzymały grę dopasowaną do ich umiejętności i grały w nią 25 minut dziennie przez miesiąc. Druga grupa miała codziennie grać w "zwyczajne" gry.

Wyniki badania okazały się zaskakujące: chorzy na ADHD, którzy bawili się grą stworzoną z myślą o ich dolegliwości, poprawili swoje wyniki w szkole nie gorzej niż osoby przyjmujące leki na nadpobudliwość psychoruchową.

Według Dr Scotta Kollina z Duke University badanie potwierdziło, że terapia za pomocą specjalnie zaprojektowanych gier jest możliwa, chociaż nie obywa się bez skutków ubocznych, wśród których zauważono bóle głowy i frustrację u graczy.

To kolejny przykład, że gry komputerowe mogą pomagać dzieciom w rozwoju, jeśli są odpowiednio dobrane przez dorosłych.

Źródło: Lancet