Zdarza się, że musimy zaryzykować, niezależnie od tego, czy mamy na to ochotę, czy nie. Ryzyko często wiąże się z porażką i niepowodzeniem, które dla dzieci są trudne do zaakceptowania. Nikt z nas nie rodzi się z magicznym genem odpowiedzialnym za sukces czy szczęście. Jest wiele rzeczy, które prowadzą nas do powodzenia, a jedną z nich jest bez wątpienia odwaga.
Jedno z badań przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych dowodzi, że dzieci, które postrzegały swoich rodziców jako godnych zaufania, o wiele częściej i chętniej podejmowały ryzyko. Rodzice, którym można zaufać, są dla dziecka buforem zapewniającym bezpieczeństwo i umożliwiającym odkrywanie nowych rzeczy.
To właśnie poczucie bezpieczeństwa, niezawodności i przewidywalności, sprawia, że dzieci bez większych obaw podejmują ryzyko. Nie boją się ponieść porażki, bo wiedzą, że w domu mają rodzica, na którego mogą liczyć i który będzie ich wspierał.
Jeśli czegoś się boisz, nie wiesz, czy dobrze postępujesz, nie udawaj, że wszystko jest w porządku. Nie ukrywaj swoich emocji, a pokaż i powiedz, co naprawdę czujesz. Twoje dzieci nie mogą myśleć, że jesteś niezniszczalny, nieustraszony i najodważniejszy na świecie. Bo to niestety nie jest prawdą. Kiedy stajesz przed zadaniem, które budzi w tobie negatywne emocje, zwróć uwagę na swoje zachowanie. Opowiedz o wątpliwościach, rozterkach, ale pokaż, że mimo wszystko odważysz się, przełamiesz i zaryzykujesz.
Upewnij się, że twoje dzieci rozumieją, czym jest odwaga. Być może kojarzą ją z czymś nieosiągalnym, czymś, co pojawia się wyłącznie w bajkach, filmach animowanych czy grach komputerowych. Te bardziej nieśmiałe i wycofane mogą postrzegać ją jako coś nieosiągalnego, coś, czemu nie potrafią stawić czoła.
Z zewnątrz odwaga może prezentować się bardzo imponująco, od środka może wydawać się przerażająca i paraliżująca. Odwaga nie jest czymś magicznym, co sprawia, że nagle przestajemy się bać. To dzięki niej potrafimy pokonać strach, niepokój i zwątpienie. Bo jeśli nie odczuwamy strachu, to nie potrzebujemy odwagi.
Zadaj sobie jedno ważne pytanie – czy twoje dziecko wie, że nie wymagasz od niego perfekcjonizmu i doskonałości? No właśnie, może czas mu o tym powiedzieć wprost. Odwaga często wiąże się z porażką, niepowodzeniem, odrzuceniem. Kojarzy się z negatywnymi emocjami, których twoje dziecko za wszelką ceną stara się uniknąć. Nie chce, byś pomyślał, że jest gorsze, że sobie z czymś nieradzi. Dając przestrzeń na niedoskonałość, zachęcasz do bycia odważnym.
Zachęć dziecko do próbowania nowych rzeczy, zajęć np. plastycznych, sportowych, muzycznych, niezależnie od tego, czy myśli, że będzie w nich dobre, czy nie. Bo w życiu nie chodzi o to, by we wszystkim być najlepszym, ale o to, by próbować i odnajdywać siebie. Z odwagą i uśmiechem na ustach.
Źródło: childrenfirstcanada.com, lifehacker.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/293354,6-zachowan-dziecka-ktorych-nie-powinienes-nigdy-lekcewazyc-nie-wyrosnie