Stałość i przewidywalność zapewniają dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jednak nie ukrywajmy, życie to szereg (często nieprzewidzianych) zmian. O ile niektóre z nich dla rodziców mogą być błahostką, to dla dziecka są ogromnym wydarzeniem, które powoduje zachwianie równowagi. Drogi tato, sprawdź, jak przygotować dziecko na zmiany, tak by przeszło je bez szwanku – oczywiście w miarę możliwości.
Reklama.
Reklama.
Nie warto się przywiązywać i myśleć, że coś jest dane raz na zawsze. Nawet ulubiony miś czy resorak potrafią się zgubić, z czym maluchowi trudno będzie się pogodzić. To zmiana, niby drobna, ale jednak. Do większych zaliczymy pójście do żłobka, przedszkola, czy szkoły. Przeprowadzka, rozstanie rodziców czy utrata bliskiej osoby – to ogromne rewolucje.
Daj czas
Na niektóre zmiany, np. śmierć bliskiej osoby, nie można się przygotować. Jeśli jednak podejrzewasz, że może wydarzyć się najgorsze, porozmawiaj o tym z dzieckiem. Czas daje szansę na oswojenie się z nieznanym, na przyzwyczajenie, zaakceptowanie.
Jeśli planujesz przeprowadzkę, zabierz dziecko, by obejrzało nowy dom. Gdy szykujecie się do szkoły, w wakacje odwiedźcie nową placówkę. Jeśli zmianą w życiu dziecka będzie wasz rozwód, pokaż, gdzie zamieszka drugi rodzic. Oprowadź po mieszkaniu, pokaż, który pokój będzie należał do dziecka.
Wysłuchaj obaw
Znajdź czas na rozwianie wątpliwości, jakie kumulują się w dziecku. Pomóż mu przepracować emocje, które się w nim kłębią. Nie zaprzeczaj uczuciom, nie chroń na siłę i nie próbuj lekceważyć tego, co ma ci do powiedzenia.
Trzymanie pod kloszem tak naprawdę niczego nie uczy. Jeśli pojawią się trudności w nazwaniu uczuć, pomóż zrozumieć i zidentyfikować nowe emocje. Dzięki temu to, co się dzieje, nie będzie tak przytłaczające i straszne. Pokaż, jak radzić sobie z emocjami, zaproponuj różne strategie.
Poczucie bezpieczeństwa
Kiedy nadchodzi nowe, kiedy życie zaczyna wywracać się do góry nogami, powinieneś zrobić wszystko, by zapewnić dziecku stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Postaraj trzymać się codziennego harmonogramu, ustalonej rutyny dnia. Dodatkowe zmiany, nerwowe ruchy jeszcze bardziej skomplikują całą sytuację. Zadbaj, by godziny snu i posiłków były takie jak dotychczas.
Zadbaj o kontakt
Być może zmiany bardzo cię poruszyły, a kumulujący się stres odbiera ci chęć do życia. Nawet jeśli nie masz powodów do radości i nie wiesz, w co ręce włożyć, postaraj się, by między tobą a dzieckiem nic się nie zmieniło. Zrób wszystko, by każdego dnia poświęcać mu tyle samo czasu co dotychczas. Zapewnij mu uwagę, pokaż, że między wami wciąż jest ok – obejrzyjcie ulubiony film, pograjcie w planszówki czy wybierzcie się na wycieczkę rowerową.
Daj wybór
W obliczu wielkiej zmiany dziecko może poczuć, że nie ma na nic wpływu, nie ma kontroli nad swoim życiem. Daj mu poczucie sprawczości i pozwól dokonać wyborów, np. w co chce się ubrać do szkoły pierwszego dnia, na jaki kolor chce pomalować swój nowy pokój lub jaki posiłek ugotujecie jako pierwszy w nowej kuchni. Pozwól, by poczuło się wyjątkowe, ważne i doceniane.