Wszystko, co robimy po raz pierwszy, budzi w nas wachlarz przeróżnych emocji – od niepewności przez radość aż po ogromną euforię. Dla niektórych dzieci wizja spróbowania czegoś nowego wydaje się być niezwykle fascynująca. Jednak są i takie, które nie potrafią (a nawet nie próbują) odnaleźć się w nowej sytuacji.
Złe wspomnienia, niezbyt przyjemne doświadczenia, a nawet sposób wychowania mają ogromny wpływ na to, jak dziecko podchodzi do nowego. Zdarza się, że rodzice popełniają błąd i chwalą wyłącznie wynik, zapominając o procesie, postępie i wysiłku.
Cora Colette Breuner, profesor pediatrii twierdzi, że strach pojawia się u dzieci, które otrzymały pochwałę i wsparcie od rodziców dopiero wtedy, gdy im się coś udało.
Kiedy dziecko podejmie ryzyko, pokaż, że jesteś z niego dumny, niezależnie od tego, jaki będzie tego efekt.
Kolejnym czynnikiem powodującym strach przed spróbowaniem czegoś nowego jest niska samoocena. Pokazując dziecku, że kochasz i akceptujesz je takim, jakie jest, wzmacniasz poczucie jego własnej wartości.
Następnym razem, kiedy dziecko zacznie wątpić w swoje umiejętności, pokaż mu magiczną puszkę z napisem "mogę". Poproś, by napisało na kartce to, czego się boi. Kartkę wrzućcie do puszki. Teraz już nie ma rzeczy niemożliwych.
Dziecko, które będzie postrzegało nowe wyzwania jako coś ekscytującego, a nie onieśmielającego, będzie miało odwagę wykorzystać swój potencjał. Pomóż mu zmienić perspektywę, zachęć do prowadzenia dziennika przygód. W dzienniku warto opisać wszystkie sytuacje, w których dziecko było odważne. Momenty, w których spróbowało czegoś nowego. Możecie wkleić zdjęcia, rysunki, udekorować stronę drobnymi pamiątkami. Następnym razem, gdy twoje dziecko będzie się bało spróbować czegoś nowego, niech zajrzy do dziennika i przypomni sobie o wspaniałych przygodach, które przeżyło.
Jeśli dziecko odczuwa niepokój związany z nową sytuacją, zorganizuj próbę generalną, która pomoże mu się przygotować. Dzięki niej poczuje się bardziej komfortowo i nabierze pewności siebie. Przykładowo, jeśli denerwuje się występem, poproś rodzinę, by usiadła przy stole i udawała widownię, a ono niech spróbuje swoich sił na scenie. Ćwiczcie rozmowy, powitania i inne interakcje, w których może czuć się zdenerwowane.
Stworzenie "drabiny odwagi" pomoże dziecku zidentyfikować kroki, dzięki którym nabędzie nową umiejętność lub pokona strach. Dziecko, które boi się wizyty na basenie, zachęć do wodnej zabawy na podwórku. Niech woda dotnie jego twarzy, niech się z nią oswoi. Potem będzie mu łatwiej wejść do wody na prawdziwej pływalni.
Źródło: biglifejournal.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/293174,tego-mozemy-zazdroscic-niemieckim-dzieciom-to-wylacznie-zasluga-rodzicow