Dziecko
Dziecko, które zmaga się z perfekcjonizmem, ma zniekształcone i bezlitosne myśli o sobie. fot. Andrea Piacquadio/123rf
Reklama.

Mali perfekcjoniści są bardzo wrażliwi na krytykę. Wymagają od siebie więcej i więcej. Nie pozwalają sobie na porażki i błędy, a gdy takowe się pojawią, denerwują się, zniechęcają i wycofują. Zastanawiasz się, jak pomóc dziecku przeciwstawić się jego surowemu, wewnętrznemu krytykowi?

Zdefiniuj sukces

Dla perfekcjonistów sukces jest wynikiem wysiłku, zaangażowania, przemyślanej strategii. Sądzą, że nie ma nic wspólnego z nauką, inteligencją i rozwojem. A przecież nie ma to zbyt wiele wspólnego z prawdą. Uświadom, że dzięki trudnościom i niepowodzeniom możemy się wiele nauczyć. To szansa na naukę i rozwój.

– Kiedy twoje dziecko popełni błąd, potraktuj to jako okazję do nauczenia go, jak wypróbować różne strategie, jeśli te pierwsze nie działają – mówi psycholog Carol Dweck.

Sposób myślenia

Dziecko, które zmaga się z perfekcjonizmem, ma zniekształcone i bezlitosne myśli o sobie. Często skupia się wyłącznie na negatywach, pomija pozytywy, nie zauważa tego, co dobre. Co zrobić w takim przypadku, jak mu pomóc? Weź głęboki oddech i działaj. Empatyczne komentarze typu: "Wiem, jak się czujesz, kiedy popełnisz błąd" mogą okazać się bardzo pomocne. A kiedy dziecko się uspokoi, poproś je, by zastanowiło się nad kilkoma rzeczami:

  • Jaka najgorsza rzecz może mu się przydarzyć?
  • Jak można myśleć o tym w bardziej pozytywny sposób?
  • Jak można rozwiązać zaistniały problem?
  • Potęga słowa "jeszcze"

    Naucz dziecko potęgi słowa jeszcze. Kiedy mówi, że nie może czegoś, zrobić, że coś mu się nie udało, powiedz "jeszcze". Słowo to ma ogromną siłę. Pomaga uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Pokazuje, że sukcesu nie osiągamy z dnia na dzień, a musimy na niego zapracować. Sukces wymacza czasu, wysiłku, wiąże się z błędami i niepowodzeniami.

    Nie bądź doskonały

    Powtarzamy to jak mantrę – dzieci są doskonałymi obserwatorami. Przyglądają się i naśladują zachowanie rodziców. Pokaż, że nie jesteś perfekcjonistą, nie jesteś doskonały. Wytłumacz, że nie warto za wszelką cenę dążyć do idealności. Kiedy popełnisz błąd, doświadczysz niepowodzenia, nie wyrażaj  się o sobie krytycznie w obecności dziecka.

    Negatywne myśli

    Naucz swoje dziecko rozpoznawać negatywne myśli i wewnętrzny głos, który domaga się doskonałości. Przypomnij, że takie myśli nie są niczym złym, ale czasami warto skorzystać z narzędzi, które pomogą nam sobie z nimi poradzić. W przypadku maluchów doskonale spełni się technika balonowa. Powiedz dziecku, by złapało wszystkie złe myśli, a następnie nadmuchało nimi balon i wypuściło w powietrze.

    Źródło: biglifejournal.com

    Czytaj także: