Bycie rodzicem potrafi dać w kość, szczególnie gdy chcemy odpocząć, odetchnąć od codziennych obowiązków, a maluch przychodzi do nas z kolejnym pytaniem, kolejnym problemem.
"Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze zdobycie pozycji głównego powiernika w życiu dziecka" – mówi psycholog dziecięcy Jillian Roberts. Dodaje również, że silna i zdrowa więź rodzic-dziecko ma kluczowe znaczenie dla kształtowania odporności dzieci.
"Kiedy dzieci czują się bezpieczne i kochane, to bardziej prawdopodobne, że rozwiną w sobie narzędzia emocjonalne niezbędne do radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi" – podkreśla.
Bardzo ważne jest, by dziecko wiedziało, że rodzice są jego ogromnym wsparciem, że zawsze służą radą i pomocą. Taka pewność, przekonanie, korzystnie wpłynie na jego samopoczucie psychiczne i emocjonalne.
Nieustanne pytania czy słyszane po raz setny "tato" potrafią wyprowadzić z równowagi. I choć czasami możesz mieć wszystkiego po prostu dość, postaraj się nie bagatelizować i nie lekceważyć tego, co mówi do ciebie dziecko. Dr Roberts zaznacza, że bardzo ważne jest dobre podejście do pytań dziecka, takie z wdzięcznością.
Kiedy dziecko zwraca się do ciebie z pytaniem, nawet trudnym, kłopotliwym i niezręcznym, bądź wdzięczny za jego ciekawość. Pokaż, że doceniasz, cieszysz się, że to właśnie ciebie o coś zapytało. Pielęgnuj dociekliwość, chęć dowiadywania się.
W tym jakże często zafałszowanym i zawiłym świecie powinniśmy być dla dzieci bezpiecznym i wiarygodnym źródłem informacji. Bądźmy ostoją, miejscem, w którym zawsze można się skryć.
"Zapewniając dziecko, że zawsze może się do ciebie zwrócić po dokładną odpowiedź, budujesz zaufanie i poczucie bezpieczeństwa" – dodaje dr Roberts. Taka pewność i stabilność nabierze jeszcze większego znaczenia, wówczas gdy twoje dziecko będzie nastolatkiem, zacznie dorastać.
Otwarta komunikacja da dziecku siłę i pokaże, że zawsze może się do ciebie zwrócić, gdy na drodze pojawią się trudności, kłopotliwe sytuacje. Zachęcaj swoją pociechę do zadawania pytań, pokazuj wdzięczność, bądź wsparciem.
Pamiętaj, nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno, by rozpocząć budowanie silnej i pełnej miłości relacji z dzieckiem. Nie denerwuj się kiedy znowu przychodzi z tym samym pytaniem albo gdy próbuje dowiedzieć się czegoś, co twoim zdaniem nie ma żadnego znaczenia.
Źródło: todaysparent.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/292786,tej-jednej-rzeczy-powinienes-nauczyc-dziecko-wiekszosc-o-tym-zapomina