Popełnianie błędów jest częścią naturalnego procesu uczenia się maluchów. Dzięki pomyłkom, szukaniu właściwej odpowiedzi, dążeniu do celu, dzieci uczą się, jak radzić sobie z różnymi problemami, rozwijają krytyczne myślenie. Błędy są istotnym elementem prawidłowego rozwoju. Jednak najważniejsza w tym wszystkim jest świadomość rodziców dotycząca tego, jak na błędy popełnione przez dziecko reagować.
Po pierwsze i najważniejsze, zachowaj spokój i postaraj się zrozumieć uczucia, jakie w tym momencie towarzyszą dziecku. Daj do zrozumienia, że negatywne emocje także są potrzebne i nie ma w nich nic złego. Pozwól poczuć złość, zdenerwowanie, smutek czy rozczarowanie. Uświadom, że każdy popełnia błędy, bo to właśnie one są naturalną częścią rozwoju i procesu uczenia. Wczuwając się i rozumiejąc uczucia dziecka, stwarzasz bezpieczną przestrzeń do przetwarzania i rozumienia emocji.
Postaraj się uniknąć krytykowania i obwiniania dziecka, takie zachowanie może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego. Dziecko poczuje się winne, zawstydzone. Nawet jeśli towarzyszą ci negatywne emocje, nie daj po sobie poznać. Zamiast krytykować, pomyśl, co dobrego możesz w tym momencie zrobić dla dziecka. Czego ta sytuacja może go nauczyć? Zastanówcie się, jak można by było postąpić inaczej, co następnym razem można zrobić lepiej.
Nie chodzi o to, byś to ty wyciągał konsekwencje wobec dziecka, ale abyś pomógł mu zrozumieć, jakie są konsekwencje popełnionego przez nie błędu. Tylko w ten sposób nauczysz dziecko dokonywania właściwych wyborów i pozwolisz uczyć się na błędach. To jedna z cenniejszych lekcji. Jeśli maluch nie potrafi jeszcze wyciągnąć konsekwencji swojego działania, wspólnie przeanalizujcie to, co się stało i wyciągnijcie wnioski.
Bardzo ważnym elementem rozwoju jest nauka rozwiązywania problemów. Zamiast wyręczać dziecko we wszystkim, popracujcie nad tym razem. Współpracujcie. Pozwól maluchowi znaleźć rozwiązanie z sytuacji, w której się właśnie znajduje. Wyjaśnij, że każdy powinien ponosić odpowiedzialność za swoje czyny.
Dostrzeż i pochwal wysiłek, jaki dziecko włożyło w naprawienie popełnionego błędu. Skoncentruj się na determinacji, sile i chęci zmiany. Dzięki temu wzmocnisz wiarę dziecka we własne możliwości i pokażesz, że może pokonać nawet najtrudniejsze przeszkody.
Nie udawaj, że jesteś idealny, nie stawiaj siebie w najlepszym świetle. Podziel się z dzieckiem historiami z własnego życia. Opowiedz o błędach, doświadczeniach, które pomogły znaleźć ci się w miejscu, w którym właśnie jesteś. Dzięki twojej otwartości, wrażliwości i autentyczności stworzysz dla swojego dziecka wspierające środowisko, w którym poczucie się komfortowo.
Źródło: Awarenessact
Czytaj także: https://dadhero.pl/292034,twoje-dziecko-ma-napad-zlosci-bledy-ktorych-nie-mozesz-popelnic