By dziecko w życiu dorosłym odniosło sukces, starania warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Jak się okazuje, kluczem do sukcesu nie są dziesiątki zajęć dodatkowych i jak najlepsze wyniki w nauce. Liczy się coś zupełnie innego.
Jedno z badań przeprowadzonych w 2021 roku pod kierunkiem profesor Jeleny Obradovic dowodzi, że udzielanie dziecku zbyt wielu wskazówek i rad może frustrować i doprowadzić do utraty kontroli nad wykonywanym zadaniem. Badanie sugeruje, że rodzice powinni zrobić krok w tył, tak by zrobić dziecku przestrzeń. Powinni pozwolić mu przejąć inicjatywę, kontrolę i dać możliwość rozwiązania zaistniałego problemu.
Badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z uniwersytetów Pennsylvania State i Deke dowodzi, że istnieje korelacja między umiejętnościami społecznymi dziecka uczęszczającego do przedszkola a sukcesem, jaki odniesie w życiu dorosłym. Dzieci, które potrafią współpracować z rówieśnikami, chętnie nawiązują z nimi kontakt, pomagają innym, rozumieją swoje uczucia i samodzielnie rozwiązują problemy, o wiele łatwiej osiągają sukces w późniejszym życiu.
Dzieci, które wychowują się w zdrowej i dobrze funkcjonującej rodzinie, częściej odnoszą sukces w życiu dorosłym. Konflikty między rodzicami, niedogadywanie się czy rozwód mają na dzieci niekorzystny wpływ.
Istotną rolę odgrywa również wykształcenie rodziców. Badanie przeprowadzone w 2014 roku przez psychologa Sandrę Tang z Uniwersytety Michigan wykazało, że matki, które ukończyły szkołę średnią i studia częściej wychowywały dzieci, które zdobyły wyższe wykształcenie. Aspiracje rodziców korzystnie wpływają na rozwój dzieci.
Wczesne rozwijanie umiejętności matematycznych może okazać się ogromną zaletą. "Opanowanie wczesnych umiejętności matematycznych korzystnie wypływa nie tylko na dalsze zdolności matematyczne, ale także na osiągnięcia w czytaniu" – mówi Greg Duncan, jeden z autorów badania.
Zestresowani codziennym życiem i natłokiem obowiązków rodzice niekorzystnie wpływają na rozwój dziecka. Swoim zachowaniem, lękiem i obawami podcinają mu skrzydła i odbierają pewność siebie. "Stres matek, szczególnie tych, które w stresie muszą godzić pracę z opieką nad dziećmi, może w rzeczywistości źle wpływać na dzieci" – powiedziała współautorka badania Kei Nomaguchi.
Badania przeprowadzone w latach 60. XX wieku na Uniwersytecie Kalifornijskim przez psychologa Dianę Baumrind wykazały, że zasadniczo istnieją trzy style rodzicielskie: permisywny, autorytarny i autorytatywny. Styl autorytatywny, w którym rodzic stara się racjonalnie i z szacunkiem kierować dzieckiem, wydaje się być tym najlepszym. Dzieci, które dorastają w ciepłym, bezpiecznym i pełnym szacunku domu, częściej osiągają sukces w życiu dorosłym.
Źródło: businessinsider.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/293105,styl-rodzicielski-ktory-pomoze-ci-dostrzec-wiecej-bedziecie-szczesliwsi