Dzieci się bawią
Umiejętność dzielenia się pomaga dzieciom nawiązać dzieciom nowe znajomości. fot. Nathan Dumlao/Unsplash
REKLAMA

Umiejętności społeczne wymagają ciągłego doskonalenia. Nie są czymś, co mamy lub czego nie mamy. Umiejętności nabywamy, rozwijamy wraz z upływem lat. Możemy się ich nauczyć. Niektóre są o wiele trudniejsze do zrozumienia i opanowania, inne z kolei przychodzą nam z łatwością. Pomóż swojemu dziecku lepiej przygotować się do funkcjonowania w społeczeństwie i już teraz zacznij rozwijać poniższe umiejętności.

Współpraca

Współpraca to nic innego jak wspólne działanie dążące do osiągnięcia danego celu. Dzieci, które potrafią współpracować, chętnie niosą pomoc osobom, które je o to poproszą. Umiejętność współpracy jest niezbędna do skutecznego radzenia sobie w społeczeństwie. Bez niej funkcjonowanie w przedszkolu, szkole czy nawet na placu zabaw byłoby bardzo utrudnione.

Dzielenie się

Umiejętność dzielenia się np. łopatką w piaskownicy czy klockami w przedszkolu pomaga nawiązać dzieciom nowe znajomości. Badanie opublikowane w czasopiśmie Psychological Science dowodzi, że już dwuletnie dzieci potrafią dzielić się z innymi, jednak tylko wtedy, gdy zostały tego nauczone.

Niestety dzieci w wieku od 3 do 6 lat często nie lubią się dzielić. Oddanie zabawki czy połowy ciasteczka drugiej osobie kojarzy im się tylko z jednym – one będą miały mniej. Jednak dzielenie się zabawką, którą nie są już zainteresowane, przychodzi im o wiele łatwiej.  

Słuchanie

Słuchanie to nie tylko nieprzerywanie i bycie cicho wówczas, gdy ktoś inny coś do nas mówi. To rozumienie tego, co ktoś chce nam przekazać. Słuchanie jest jednym z kluczowych elementów komunikacji. Pomaga w rozwinięciu empatii, okazywaniu współczucia, niesieniu wsparcia i pomocy innym.

Postępowanie zgodnie ze wskazówkami

Dzieci, które mają problem ze słuchaniem wskazówek, mogą doświadczać różnych konsekwencji. Być może będą musiały powtórzyć zadaną pracę domową lub jeszcze raz zrobić ćwiczenie wykonywane w szkole. Zanim jednak zaczniesz oczekiwać od swojego dziecka prawidłowego podążania za wskazówkami, naucz go omawianej umiejętności. Określ jeden kierunek, w którym będzie podążało. Unikaj zmiany zdania, jasno wydawaj polecenia.

Nawiązywanie kontaktu wzrokowego

Kontakt wzrokowy jest ważnym elementem komunikacji. Zdarza się, że niektórzy (zwłaszcza ci nieśmiali, wstydliwi) mają problem z patrzeniem na drugą osobę podczas rozmowy. Nie podnoszą wzroku albo patrzą w zupełnie inną stronę. Spróbuj wykształcić w swoim dziecku nawyk patrzenia na drugą osobę i koniecznie chwal za postępy.

Maniery

Mówienie "proszę", "dziękuję", grzeczne zachowywanie się w towarzystwie czy przestrzeganie manier przy stole, pomoże twojemu dziecku w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Choć nauczenie dobrego zachowania może być trudnym i pracochłonnym zadaniem, jest warte każdej pracy.

Źródło: verywellfamily.com

Czytaj także: