Ponoć 50 proc. inteligencji pochodzi z genów, a drugie 50 proc. jest wynikiem innych czynników, np. środowiskowych. Ile w tym prawdy? Do końca nie wiadomo. Istotną rolę odgrywa wychowanie i zaangażowanie rodziców, którzy powinni nakierować dziecko na właściwą ścieżkę.
Czytanie
Istnieje wiele dowodów wskazujących na to, że czytanie dziecku już od najmłodszych lat przynosi mnóstwo korzyści. Pomaga rozwijać umiejętności językowe, wzbogaca słownictwo, uczy słuchania. Czytanie rozwija kreatywność, poprawia umiejętności poznawcze. Jedno z badań pokazuje widoczny związek między czytaniem a inteligencją – dzieci, którym rodzice czytali w dzieciństwie, wyrastają na inteligentniejszych ludzi.
Konstruktywna zabawa
Dzieci to mali odkrywcy, którzy najlepiej i najszybciej uczą się właśnie poprzez zabawę. Konstruktywna, interesująca zabawa wspiera rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny. Pobudza kreatywność, uczy rozwiązywania problemów i daje poczucie niezależności. Wymyślaj ciekawe zajęcia, gry, zagadki, do minimum ogranicz czas spędzany przed telewizorem czy komputerem.
Popełnianie błędów
Kiedy widzimy, że nasze dziecko z czymś sobie nie radzi, od razu mamy ochotę mu pomóc. Staramy się ustrzec je przed popełnieniem błędu, przed porażką. Jednak zanim wkroczysz i rozwiążesz za swoją pociechę problem, zastanów się, czy robisz słusznie. Badania pokazują, że to właśnie porażka jest najlepszym nauczycielem i to dzięki niej wyrastamy na mądrych i zaradnych ludzi.
Aktywność fizyczna
Ruch, ćwiczenia, zajęcia sportowe niosą za sobą wiele korzyści fizycznych. Jednak jak się okazuje, mają pozytywny wpływ również na zdolności emocjonalne i poznawcze. Ćwiczenia aerobowe poprawiają pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się. Jeśli chcesz wychować inteligentne i zaradne dziecko, zadbaj o jego aktywność fizyczną. Zachęcaj do ćwiczeń, zapisz na zajęcia pozalekcyjne, np. piłkę nożną czy tańce.
Sen
Odpowiednia ilość snu odgrywa ważną rolę w rozwoju poznawczym dziecka. Istnieje bezpośrednia korelacja między inteligencją a snem. Dzieci, które śpią odpowiednią liczbę godzin, osiągają lepsze wyniki w nauce. Przedszkolaki powinny spać około 11-12 godzin dziennie, uczniowie szkoły podstawowej 10-11 godzin, a dzieci powyżej 12. roku życia około 8-9 godzin na dobę.
Obowiązki
Nie samą szkołą człowiek żyje. Czasami to właśnie doświadczenia życiowe, te, których doświadcza dziecko poza szkołą, pokazują mu, jak być mądrą, inteligentną i zaradną osobą. Przydziel dziecku obowiązki domowe, oczywiście dostosowane do wieku. Pozwól mu być odpowiedzialnym, pozwól o czymś decydować. Dzięki temu twoja pociecha opanuje wiele nowych czynności. Zdobędzie praktyczne doświadczenie, które pomoże jej za kilka lat samodzielnie wyruszyć w świat.
Odkrywanie
Dzieci uwielbiają odkrywać świat, dowiadywać się czegoś nowego. Wyjdź, rozejrzyj się dookoła i zobacz, co ciekawego możecie razem zrobić. Zacznij od wycieczki terenowej, poszukaj lokalnych atrakcji. Odwiedźcie muzeum, zoo czy ogród botaniczny.
Źródło: connectionsacademy.com