Jako rodzice chcemy dla swoich dzieci (zarówno tych małych jak i dużych) jak najlepiej. Dokładamy wszelkich starań, by wyrosły na szczęśliwych, zaradnych i spełnionych ludzi. By czerpały z życia jak najwięcej, by odniosły sukces. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by czuły się bezpiecznie. Tak jak czegoś chcemy i do czegoś dążymy, tak też dokładamy wszelkich starań, by nasze dzieci czegoś nie zrobiły, nie były jakieś. No właśnie, czego nie chcemy dla naszych dzieci?
Reklama.
Reklama.
Często popełniamy błędy, nie zdając sobie nawet sprawy z ich konsekwencji. Dopiero później wyciągamy wnioski i staramy się, by taka sytuacja więcej się nie powtórzyła. Uczymy się na błędach i robimy wszystko, by uchronić przed nimi nasze dzieci.
Nie chcę, by moje dziecko bało się zaryzykować
Niekiedy nasze dzieci są dzielne, przebojowe i waleczne. Są gotowe spróbować wszystkiego, nawet tego co nieznane i niekoniecznie bezpieczne. Innym razem wycofują się, boją, nie chcą podjąć ryzyka, bo z góry zakładają, że coś im się nie uda. Dzieci powinny próbować nowych rzeczy, popełniać błędy i wyciągać wnioski. Tylko w ten sposób dowiedzą się, czym jest prawdziwe życie.
Nie chcę, by moje dziecko było zbyt dumne, by poprosić o pomoc
Są dzieci, które nie wstydzą się mówić o problemach i wątpliwościach. Chętnie proszą o pomoc i wsparcie. Niestety są i takie, które zamykają się w sobie i z każdą trudnością starają się sobie poradzić same. Takie nieustanne, samodzielne stawianie czoła problemom może doprowadzić do poczucia samotności i przytłoczenia. Bądź dla dziecka wzorem do naśladowania i pokaż, że potrafisz poprosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.
Nie chcę, by moje dziecko żyło życiem z ekranu
Ekrany (telewizor, komputer, tablet, telefon) zawładnęły naszym życiem. Niektóre dzieci spędzają przed nimi zdecydowanie za dużo czasu. To nieustanne bombardowanie różnymi treściami cyfrowymi może doprowadzić do tego, że twoja pociecha nie będzie wiedziała, co jest prawdą, a co fikcją. Nie pozwól, by twoje dziecko straciło swoją wewnętrzną radość. Zachęć je do zabawy z przyjaciółmi, wyjścia na świeże powietrze czy chociażby do budowania z klocków.
Nie chcę, by moje dziecko się wycofywało
Nikt nie lubi przegrywać, nikt nie lubi być gorszy. Niestety, życie jest przewrotne, nieprzewidywalne i nie zawsze jesteśmy zwycięzcami. Jednak z każdej trudnej sytuacji powinniśmy wyciągnąć wnioski, a potem powinniśmy dzielnie iść do przodu. Są jednak dzieci, które nie potrafią się podnieść, które się wycofują i uciekają. Naucz swoje dziecko, w jaki sposób reagować na przegraną, jak sobie radzić z porażką.